Доброго дня!
Держава відшкодує втрату будинку чи квартири внаслідок бойових дій, - обіцянка Президента України Володимира Зеленського, над втіленням якої вже працюють.
Якщо ваш будинок чи квартира зазнали руйнувань, ви вже можете подати заяву в за стосунку Дія. Подати заяву можна, якщо пошкоджено: • Приватний будинок (садибний, дачний та садовий) • Квартиру • Інше житлове приміщення (на яке зареєстровано окреме право власності, не в складі будинку)
Як це зробити в застосунку Дія: • Виберіть у «Послугах» пункт «Пошкоджене майно». • Заповніть форму. Вам знадобиться така інформація:
• ПІБ;
• РНОКПП;
• Контактні дані (телефон та адреса електронної пошти);
• Інформація про об’єкт, що було пошкоджено.
Для заповнення форми потрібні також фото й відео пошкодження.
Якщо інформація про об’єкт зберігається в Державному реєстрі речових прав (ДРРП), вона підтягнеться автоматично.
Якщо ні, ви можете внести інформацію в ручному режимі.
Подати заяву може тільки власник житла.
Після заповнення форми та її реєстрації ви зможете Скачать заяву у форматі PDF або отримати її на електронну пошту.
Із середини квітня заяву також можна буде подати на порталі Дія та фізично в ЦНАП. Для звернення до ЦНАП потрібен буде лише паспорт та РНОКПП. Після реєстрації повідомлення очікуйте на інформацію про початок процедури оцінки та компенсації, що будуть визначені урядом найближчим часом
-------------------------------------------------------------------------------------------------
20 березня 2022 року Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова № 326 «Про затвердження Порядку визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації» (далі - Постанова № 326).
Знищення та пошкодження майна підприємств усіх форм власності - це один із напрямків, за яким визначаються шкода та збитки, завдані Україні внаслідок збройної агресії російської федерації.
Кожне підприємство, майну якого була завдана шкода, може розраховувати на відшкодування збитків.
Теоретично, існують шляхи відшкодування шкоди: 1) за рішенням органів судової влади України або 2) за рішенням міжнародних судових органів.
Цьому відповідає і позиція Офісу Генерального прокурора про те, що задокументовані докази завданої шкоди будуть використані для кримінального переслідування причетних до злочинів відповідно до українського законодавства, у Міжнародному кримінальному суді в Гаазі та в спеціальному трибуналі після його створення.
1) Щодо відшкодування шкоди за рішенням українських судів, то відповідно до частини 2 статті 1166 Цивільного кодексу України шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Для реалізації даної норми, потрібно розпочати кримінальне провадження, встановити осіб, які пошкодили майно конкретного підприємства і коли обвинувальний акт буде передано до суду, то підприємство матиме право пред'явити до потенційного злочинця цивільний позов про відшкодування шкоди.
Проте, ми розуміємо, що зараз майну підприємств шкода завдається незаконними діями громадян російської федерації. Очевидно, що ці особи фізично ніколи не постануть перед українським судом і тим більше не виконають рішення суду про відшкодування збитків українським підприємцям.
Хоча, Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль у своїх виступах заявляв, що український уряд буде працювати над тим, щоб кошти і майно росії за кордоном були заарештовані. Відновлення держави планується за рахунок репатріації рф і за рахунок коштів партнерів.
Тому, не виключно, що за наявності заочного рішення суду, уряд України розробить механізм відшкодування певних збитків за рахунок майна резидентів російської федерації. Мова йде про реалізацію Закону України 2116-IX від 03.03.2022 «Про основні засади примусового вилучення в Україні об'єктів права власності Російської Федерації та її резидентів».
2) Міжнародний кримінальний суд в Гаазі може розглядати злочини геноциду, злочини проти людяності, воєнні злочини (до яких відноситься пошкодження об'єктів цивільної інфраструктури) та злочини агресії (стаття 5 Римського статуту МКС).
Ні Україна, ні росія не ратифікували Римський статут Міжнародного кримінального суду, тому розслідування злочинів агресії в Україні не підпадають під юрисдикцію МКС.
Проте, Україна раніше своїми заявами визнала юрисдикцію суду, а після 24 лютого 2022 року близько 39 держав-учасниць Римського Статуту звернулися до МКС щодо розслідування злочинів в Україні.
Тому, 2 березня 2022 року Прокурор МКС Карім Хан прийняв рішення про початок повноцінного розслідування воєнних злочинів, актів геноциду та злочинів проти людяності на території України.
Згідно зі статтею 75 Римського статут МКС суд встановлює принципи щодо відшкодування збитків потерпілим. Суд може визначити у своєму рішенні масштаби та розмір будь-якої шкоди, збитків, заподіяних потерпілим.
Тобто, на даний час маємо, як мінімум, теоретичне підґрунтя для відшкодування завданих збитків.
Проте, невідомо, рішення якого саме органу змусить російську федерацію виплатити шкоду за всі зруйновані чи пошкоджені об'єкти.
Шкода, завдана майну українських підприємств, носить масовий характер. Приблизна вартість втрат для України вже становить 565 мільярдів доларів США.
Думаю, уряд України буде зацікавлений в існуванні механізму, при якому держава Україна в інтересах усіх приватних осіб зможе пред'явити майнові вимоги до держави-агресора.
Тому, зараз, а за неможливості, після війни, потрібно зосередитися на фіксуванні та описі шкоди, яка була завдана майну вашого підприємства.
Як підтвердити втрати?
Відповідно до Постанови № 326 основними показниками, за якими оцінюються шкода та збитки є:
- вартість втраченого, знищеного чи пошкодженого майна;
- упущена вигода (доходи, які підприємство могло б реально одержати за звичайних обставин, якби його майно не було знищене чи пошкоджене).
У Постанові № 326 вказано, що визначення шкоди та збитків здійснюється відповідно до методики, затвердженої спільним наказом Мінекономіки та Фонду державного майна, за погодженням з Мінреінтеграції.
Поки така методика не затверджена, пропоную керуватися загальними правилами підтвердження збитків:
• Зібрати копії всіх документів, що підтверджують право власності на майно (договори купівлі-продажу, витяги з реєстрів, свідоцтва про реєстрацію транспортних засобів тощо). Якщо документи не збереглися, то потрібно зайнятися їх відновленням одразу після скасування воєнного стану.
• Провести інвентаризацію відповідно до вимог наказу Міністерства фінансів України від 02.09.2014 № 879 «Про затвердження Положення про інвентаризацію активів та зобов'язань» та документально підтвердити наявність майна, його стан, відповідність критеріям тощо.
• Провести експертну оцінку збитків, завданих майну підприємства.
• Прописати упущену вигоду (доходи, які підприємство могло б отримати, якби майно не було пошкоджене). Пізніше, упущена вигода буде офіційно розрахована за методикою, зазначеною вище.
• Зібрати максимально точну інформацію про дату та обставини пошкодження майна. Це можна дізнатися з новин, в яких прописують приблизний час та вид обстрілу. Також, можна спробувати зв'язатися з особами, які залишися у вашому регіоні і можуть знати більш точну інформацію.
• Зафіксувати пошкоджене майно на фото- та/або відеозйомку. У майбутньому це надасть можливість експертам встановити причини пошкодження.
Якщо у регіоні, де розташоване майно, ведуться активні бойові дії, то, звичайно, вчинити всі описані дії можна після закінчення військової агресії.
Як додатковий варіант, можна залишити інформацію про пошкоджене майно на ресурсі, створеному Офісом Генерального прокурора для належного документування воєнних злочинів та злочинів проти людяності, скоєних російською армією в Україні. https://warcrimes.gov.ua/
Тобто, на даний час варто зайнятися фіксуванням завданої шкоди та збором доказів, у тому числі з відкритих джерел, що пошкодження майна сталося в результаті військової агресії російської федерації.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Далі вам необхідно звернутися до місцевої комісії з фіксації та відшкодування збитків при місцевій військовій адміністрації на ім я голови, зазвичай один з заступників голови громади є головою такої комісії:
Члени комісії здійснюють попередню оцінку шкоди, спричиненої власникам (користувачам, зберігачам) нерухомого майна на території громади.
комісія міської ради допомагає мешканцям зробити та отримати ключовий документ у справі відшкодування втраченого майна - висновок щодо матеріальних збитків – акт про попередню оцінку. Фінансові витрати, пов’язані з підготовкою такого документа фахівцями, оплачуватимуться з бюджету громади. Але, зауважує посадовець, не достатньо лише звернутися до міської комісії. Одночасно і негайно, не чекаючи отримання висновку, необхідно зареєструватися в мобільному додатку порталу «Дія» та подати інформацію щодо пошкодженого чи знищеного майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації проти України, що передбачено Постановою КМУ № 380 від 26 березня 2022 року. Таким чином, кожну індивідуальну справу, згідно з поданою заявою, буде внесено до єдиного державного реєстру, що створюється для вирішення питання грошових компенсацій. Постановою, зокрема, затверджено Порядок подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій з боку рф проти України на порталі «Дія». Інформаційне повідомлення має містити обов’язкові відомості щодо особи заявника, нерухоме майно та осіб, що в ньому проживали, пошкодження або знищення майна, тощо.
комісія здійснює опис пошкодженого чи зруйнованого майна, складає акт опису, до якого додаються певні обов’язкові документи. Вихід комісії на місце та проведення опису пошкодженого (знищеного) нерухомого майна повинні бути виконані протягом 10 робочих днів з дня надходження звернення зацікавленої особи. Упродовж 20 робочих днів з дати складання акту опису складається акт про попередню оцінку шкоди, спричиненої нерухомому майну, в якому, на підставі інформації з акту опису, за можливістю, визначається вартість демонтажу пошкоджених елементів (якщо нерухоме майно підлягає ремонту) або видалення залишків знищеного майна та вартість ремонту або відновна вартість майна, інші обставини та висновки за потребою. Копія акта про попередню оцінку шкоди разом із копією акта опису, відправляється заявникові та відповідній військовій адміністрації.
С уважением,
Константин Гончаренко
------------
Більш детальні консультації є мінімально платними - залишайте будь-ласка, через платіжну систему сайту оплачене питання
27.08.2022 13:01