Мне на каждую неделю в одном из заведений питания устанавливается график работы, под которым я подписываюсь о том, что ознакомлен с ним и соглашаюсь с ним, и будущую неделю я работаю согласно нему. Например, что в понедельник я работаю с 10:00 до 18:00, вторник - 12:00 - 20:00, и т.п. В случае отключения на работе света при нынешних обстоятельствах, если до конца смены остаётся около пары часов, меня отправляют домой раньше, не засчитывая простоя на оставшееся рабочее время и, фактически, без моего согласия сокращая мою рабочую смену на 1-2 часа. Законно ли это?

17.01.2023 18:03
Кирило Тараненко, Киев

Получите консультацию юриста онлайн!


Ответы юристов


Доброго дня!

Питання тривалості, складу, режиму і порядку обліку робочого часу регулюються Кодексом законів про працю України (далі – КЗпП України).

Робочим часом вважається встановлений законом або на його підставі угодою сторін час, протягом якого працівники повинні виконувати за трудовим договором свої трудові обов’язки.

Робочий час поділяється на такі види: нормальної тривалості; скороченої тривалості; неповний робочий час. Конкретна тривалість робочого часу встановлюється на рівні організації – через локальні нормативно-правові акти та за угодою сторін трудового договору. Тривалість робочого часу може встановлюватися з розрахунку на різні календарні періоди: добу, тиждень, місяць, рік.

Статтею 1 Конвенції МОП від 22 червня 1935 року №» 47 «Про скорочення тривалості робочого часу до сорока годин на тижденьта статтею 50 КЗпП України встановлено, що нормальна тривалість робочого часу працівників не може перевищувати 40 годин на тиждень. Підприємства і організації при укладенні колективного договору можуть встановлювати меншу норму тривалості робочого часу ніж 40 годин на тиждень.

З 24 лютого 2022 року відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено режим воєнного стану. Закон України від 15.03.2022 №2136-ІХ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі – Закон №2136, зі змінами та доповненнями) визначає, зокрема, особливості трудових відносин працівників усіх підприємств, установ, організацій в Україні незалежно від форми власності, виду діяльності і галузевої належності, представництв іноземних суб’єктів господарської діяльності в Україні, а також осіб, які працюють за трудовим договором, укладеним з фізичними особами (далі – працівники), у період дії воєнного стану, введеного відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану».

Згідно зі статтею 6 Закону№2136 нормальна тривалість робочого часу у період дії воєнного стану може бути збільшена до 60 годин на тиждень для працівників, зайнятих на об’єктах критичної інфраструктури (в оборонній сфері, сфері забезпечення життєдіяльності населення тощо). Збільшення тривалості робочого часу у період воєнного стану до 60 годин на тиждень є правом роботодавця і не передбачає встановлення такої тривалості для всіх в обов’язковому порядку. Таке рішення може бути прийнято виключно стосовно організації праці працівників, зайнятих на об’єктах критичної інфраструктури.

Нагадаємо, що об’єктами критичної інфраструктури відповідно до статті 1 Закону «Про критичну інфраструктуру» є об’єкти інфраструктури, системи, їх частини та їх сукупність, які є важливими для економіки, національної безпеки та оборони, порушення функціонування яких може завдати шкоди життєво важливим національним інтересам.

В той же час частиною другою статті 6 Закону №2136 передбачено, що для працівників, зайнятих на об’єктах критичної інфраструктури (в оборонній сфері, сфері забезпечення життєдіяльності населення тощо), яким відповідно до законодавства встановлюється скорочена тривалість робочого часу, тривалість робочого часу у період дії воєнного стану не може перевищувати 40 годин на тиждень.

Під час дії правового режиму воєнного стану п’ятиденний або шестиденний робочий тиждень встановлюється роботодавцем. Тобто, для встановлення п’ятиденного або шестиденного робочого тижня в період воєнного стану з 19.07.2022 більше не потрібне рішення військового командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) або згода первинної профспілкової організації чи погодження місцевої ради.

Скорочення робочого часу має бути з попередженням у непередбачуваних обставинах воєнний стану , згода вимагається тільки для переведень чи відпусток. Але попередження має бути і наказ директора про зміну графіку.

Можете звернутись до територіального управління Держпраці з заявою про порушення роботодавця

З повагою,
Костянтин Гончаренко
________________________
Більш детальні консультації є платними,залишайте будь-ласка оплачене питання у системі сайту

18.01.2023 10:13

Вопросы из такой же категории

Подскажите пожалуйста. Я нахожусь на боевом задании на 2 линии обороны. Должны ли мне платить 100000 боевых. Либо какие-то выплаты. И могу ли я в военной части взять справку что я действительно на боевом задании. Командиры ничего не дают и от них начинаю
Работодатель не выплачивает официальную зарплату