В связи с частыми изменениями в законодательстве, информация на данной странице может устареть быстрее, чем мы успеваем ее обновлять!
Eсли Вы хотите найти правильное решение именно своей проблемы, задайте вопрос нашим юристам прямо сейчас.

Контроль за використанням коштів Державного бюджету України від імені Верховної Ради України здійснює Рахункова палата.

Коментар статті Конституції:

В останні роки проблеми, пов'язані з складанням і виконанням Державного бюджету, стали без перебільшення центральними економічними і загальнополітичними проблемами в Україні. Це пояснюється тим, що Державний бюджет відбиває реальну соціально-економічну політику Кабінету Міністрів, який зобов'язаний організувати проведення фінансування видатків на місцях, мобілізувати доходи, визначені законом. Важливим фактором при розмежуванні правосуб'єктності у бюджетній сфері між Верховною Радою і Кабінетом Міністрів є чітке і неухильне дотримання Закону "Про бюджетну систему України" від 5 грудня 1990 р. в редакції від 29 червня 1995 р., який тепер має бути приведений у відповідність з Конституцією, оскільки бюджетні права вищого законодавчого органу влади та органів місцевого самоврядування віднесені до їх виключної компетенції. За цих умов особливого значення набуває здійснення парламентського контролю у фінансово-економічній сфері, де мають реалізовуватися відповідні функції і повноваження.

З цією метою згідно з Конституцією повинна бути утворена Рахункова палата Верховної Ради Ук-раїни, а спеціальним законом визначено її правовий статус. Функціонування цього органу дозволить здійс-нювати ефективний парламентський контроль у фінансово-економічній сфері, всебічно слідкувати і неупереджено аналізувати процес збирання коштів до Державного бюджету і проведення витрат відповідно до цілей, визначених законом про Державний бюджет.

При здійсненні контрольної діяльності за використанням бюджетних коштів органами виконавчої влади, зокрема Кабінетом Міністрів, міністерствами та іншими суб'єктами державного управління, Рахун-кова палата Верховної Ради України діє виключно від її імені.

Органи парламентського контролю створені в багатьох зарубіжних країнах. Зокрема, у Німеччині Федеральна Рахункова палата діє як основна контрольна ланка Бундестагу з 1927 р. У СЦІА законом про державний бюджет ще у 1921 р. засновано Головну контрольну службу, яка на запити Конгресу проводить ревізії та експертизи федеральних програм, здійснює поточний контроль над витрачанням федеральних коштів. За наслідками цих перевірок у 1994 році підготовлено за допомогою 5 тисяч працівників Головної Контрольної Служби Конгресу 1252 матеріали і подано 901 звіт для Конгресу та посадових осіб федеральних агентств.

Закон України про Рахункову палату готувався з врахуванням зарубіжного досвіду і нової консти-туційної моделі парламентського контролю, за якої у комітетів Верховної Ради Конституцією не пере-дбачена безпосередньо контрольна функція. Верховна Рада повинна мати здатність отримувати і аналізувати інформацію щодо бюджетної сфери не за окремими випадками, а систематично, з багатоманітних джерел.

Особливо важливо для парламенту мати своїх власних досвідчених аудиторів, фахівців з проведення фінансових розслідувань, аналітиків, на чию об'єктивну інформацію та аналіз народні депутати України можуть цілком покластися. Незалежний фаховий аналіз потрібний передусім тоді, коли Верховна Рада України вирішує не тільки питання бюджету та його виконання, але й здійснює контроль за грошовою емісією надходженням фінансів до бюджету від використання об'єктів права державної власності, в тому числі земельного фонду як основного національного багатства України.

Всі суб'єкти державного та приватного секторів власності, які отримують, перераховують або викори-стовують кошти Державного бюджету України, або мають частку державної власності у своїх статутних фондах, підлягають контролю з боку Рахункової палати.

Сфера її повноважень поширюється в першу чергу на Кабінет Міністрів, фінансово-економічні органи виконавчої влади, Національний банк України та інші органи, визначені у законі про Рахункову палату. Контрольний орган парламенту організовує свою діяльність на засадах законності, плановості, об'єктивності та гласності. Незалежність Рахункової палати означає, що в межах своєї компетенції вона самостійно вирішує всі питання, пов'язані із здійсненням контролю, проведенням перевірок, ревізій та обслідувань, діє незалежно від будь-яких інших органів держави, політичних партій і громадських об'єднань.

Закон встановлює, що Рахункова палата діє виключно за дорученням Верховної Ради, її комітетів, підконтрольна і підзвітна Верховній Раді, готує і подає їй інформацію і висновки для прийняття необхідних рішень з питань використання бюджетних коштів. До складу Рахункової палати входять Голова та члени Рахункової палати, які згідно з п.16 ст. 85 Конституції призначаються на посади та звільняються з посад Верховною Радою України відповідно до процедури, визначеної законом про Рахункову палату.

Термін перебування на посаді Голови Рахункової палати становить 7 років, що має обумовити стабільність функціонування контрольного органу парламенту. Законом прямо встановлено, що висновки Рахункової палати не можуть містити політичних оцінок рішень, які приймаються Верховною Радою та органами державної виконавчої влади в межах їх компетенції. Рахункова палата не вимагає відшкодування використаних бюджетних коштів і не карає відповідальну за правопорушення посадову особу. Вона лише зобов'язана доповідати про всі встановлені нею подібні факти Верховній Раді, яка спрямовує діяльність Колегії і посадових осіб Рахункової палати. За визначеною законом процедурою Рахункова палата не пізніше 1 грудня має звітувати перед депутатським корпусом про результати виконання доручень парла-менту. проведення перевірок і ревізій, які забезпечували контроль за використанням бюджетних коштів.

Звіт Рахункової палати, затверджений Верховною Радою України, публікується у виданнях Верхов-ної Ради.


Получите за 15 минут консультацию юриста!