Усиновлення, опіка та піклування дитини
Поняття "усиновлення" та "опіка" застосовуються до дітей, але мова йде про зовсім різні правові наслідки. Усиновлення дітей чоловіка або дружини включає їх у коло сімейних відносин. А ось опіка та піклування батьками не робить, і відносини будуть регулюватися Цивільним законодавством.
ТОП-5 ПИТАНЬ ДО ЮРИСТІВ ПРО ПІКЛУВАННЯ ТА УСИНОВЛЕННЯ
1. Опіка та піклування над дітьми: в чому різниця?
З пояснень юриста ви дізнаєтеся, що опіка над дитиною можлива тільки до 14 років. Оскільки до цього часу у малолітнього немає практично жодних громадянських прав, то опікун повністю представляє його інтереси. Думку дитини про особи опікуна враховується. Підліткам же можливо встановити піклування вже тільки з їх згоди з особою піклувальника. На відміну від опікуна він лише дає згоду на вчинення тих дій, де закон вимагає схвалення батьків.
2. Можуть опіка і піклування призначатися дорослим людям?
Опіка над людьми похилого віку буде можлива тільки за рішенням суду, що встановив недієздатність. В ході консультації по опіці ви дізнаєтеся, що якщо з якоїсь причини людина перестає розуміти значення своїх дій і керувати ними, то його родичі мають право звернутися до суду. Одночасно з винесенням рішення про недієздатність встановлюється опіка.
Піклування потрібно тим з дорослих, хто в силу своєї пристрасті до алкоголю, азартних ігор чи наркотиків ставить під загрозу фінансове благополуччя своєї сім'ї. У цьому випадку, неодмінно за рішенням суду, вони обмежуються в дієздатності, і їм призначається піклувальник..
3. Хто і як може оформити опіку чи піклування?
Закон допускає в якості опікунів і піклувальників тільки повнолітніх і повністю дієздатних громадян. Ними можуть стати як родичі дитини, так і сторонні йому люди, якщо відповідають вимогам закону. Дізнатися детальніше про них вам допоможе юридична консультація. Опіка передбачає відплатність, тобто опікун або піклувальник отримують плату за виконання своїх обов'язків та допомога на забезпечення потреб дитини. Для їх оформлення вам необхідно буде звернутися в органи соцзахисту після отримання документів з відділу опіки.
4. Чим різняться опіка та усиновлення дітей?
Усиновлення дитини дружини або чоловіка робить його повноправним родичем другого з батьків. І на нього поширюватимуться всі права і обов'язки кровних дітей. Але перш ніж почати процедуру варто уточнити чи можливо в принципі усиновлення на консультації у юриста. Потім потрібно зібрати необхідні документи і разом з заявою передати їх в суд, який розгляне питання і винесе рішення.
5. Чи можна відмовитися від усиновленої дитини або підопічного?
Відмовитися від опіки або піклування можна, в тому числі, й через небажання продовжувати виконання цих обов'язків. Достатньо подати заяву про це у відділ опіки місцевої адміністрації. З усиновленням все йде набагато складніше. Суд розгляне причини усиновлювача, викладені в заяві. Але буде виходити насамперед з інтересів дитини. Скасування усиновлення може залишити в силі обов'язок по сплаті аліментів.
На відміну від опіки або піклування, усиновлення є більш серйозним кроком. Зважити всі за і проти кожного рішення, прорахувати ризики і наслідки вам допоможе консультація юриста. Він же надасть сприяння в складанні та збиранні необхідних документів і при необхідності захистить ваші інтереси в суді.