Стаття 132 Конституція України 2013: статті Конституції України
Територіальний устрій України грунтується на засадах єдності та цілісності державної території, поєднання централізації і децентралізації у здійсненні державної влади, збалансованості соціально-економічного розвитку регіонів, з урахуванням їх історичних, економічних, екологічних, географічних і демографічних особливостей, етнічних і культурних традицій.
Коментар статті Конституції:
Єдність і цілісність державної території означає, що складові її частини (для України це адмініст-ративно-територіальні одиниці) перебувають в нерозривному взаємному зв'язку, визначаються внутріш-ньою єдністю.
Поєднання централізації і децентралізації в здійсненні державної влади проявляється в тому, що за центральними органами держави зберігається право охорони та забезпечення загальнодержавних інтере-сів, а решта функцій передається на місця, насамперед до компетенції органів місцевого самоврядування.
Збалансованість соціально-економічного розвитку регіонів з урахуванням їхніх історичних, еконо-мічних, екологічних, географічних і демографічних особливостей, етнічних і культурних традицій означає передусім диференційований підхід до вирішення питань оптимального економічного розвитку, демографічної політики, історичного розвитку та зміцнення територіальної єдності складових частин України.
Необхідно констатувати, що існуючий територіальний устрій України, точніше її територіальний поділ, значно застарів і потребує оновлення.