В связи с частыми изменениями в законодательстве, информация на данной странице может устареть быстрее, чем мы успеваем ее обновлять!
Eсли Вы хотите найти правильное решение именно своей проблемы, задайте вопрос нашим юристам прямо сейчас.

1. Виключено.

2. Виключено.

3. Особа, яка відмовилися від шлюбу, зобов'язана відшкодувати другій стороні затрати, які були нею понесені у зв'язку з приготуванням до реєстрації шлюбу і весілля.

Такі затрати не підлягають відшкодуванню, якщо відмова від шлюбу була викликана протиправною, аморальною поведінкою нареченої, нареченого, прихованням нею, ним обставин, які мають для того, хто відмовився від шлюбу, істотне значення (тяжка хвороба, наявність дитини, судимість тощо).

4. У разі відмови від шлюбу особи, яка одержала в подарунок у зв'язку з майбутнім шлюбом договір дарування за вимогою дарувальника може бути розірваний судом.

У разі розірвання договору особа зобов'язана повернути річ, яка була їй подарована, а якщо вона не збереглася — відшкодувати її вартість.



Комментарий:

Стаття 31 СК передбачає санкцію за безпричинну відмову від реєстрації шлюбу, яка виражається у відшкодуванні витрат, понесених стороною в зв'язку з приготуванням до шлюбу, весілля.

Ця шкода мусить нести реальні затрати, які неможливо в подальшому використати в побуті, господарстві. До них, наприклад, відносяться внесені за оренду приміщення для весілля грошовий аванс, авансування музикантів, тамади, артистів тощо. Заготівля в великій кількості продуктів харчування, які довгий час не можуть зберігатися, придбання весільного одягу для нареченої, яке має одноразове використання, заготівля листівок-запрошень на весілля тощо.

Якщо буде заявлений в суді такий позов, то позивач, відповідно до статті 60 ЦПК України повинен надати суду письмові докази про понесені затрати (чеки, квитанції, письмові договори про оренду тощо).

Стороною, якою були понесені ці затрати і яка має право на їх відшкодування, може бути наречений, наречена, їх батьки, інші родичі, які понесли ці витрати.

Нести відповідальність за понесені витрати буде той, хто відмовився від шлюбу або наречений, або наречена особисто.

Не може нести відповідальність за понесені витрати та сторона, яка доведе суду, що від шлюбу вона відмовилася з поважних причин, про які вона довідалася під час підготовки до весілля і до назначеного дня реєстрації шлюбу.

Такими причинами є: приховання знаходження раніше у шлюбі, наявність дитини, про безплідність, судимість за тяжкий злочин, тяжку невиліковну хворобу, знаходження на обліку в лікарні як особа, що зловживає напоями (алкоголізм), наркотичними засобами (наркомани) і т. ін.

Ці причини повинні бути доведені в суді відповідачем, як заперечення на позов про стягнення витрат, заявлений позивачем.

Частина четверта статті 31 СК передбачає і таку санкцію, як повернення подарованих речей, розірвання договору дарування, які були подаровані за час до реєстрації шлюбу і підготовки до весілля. У разі відмови стороною повернути подаровану річ, спір може бути розглянутий судом. При цьому не має значення, з якої причини не відбулося весілля, не був зареєстрований шлюб. Іноді наречений (наречені) дарують майбутній дружині вироби із дорогоцінного металу, каменів, іноді автомобілі тощо.

Відповідно до статті 719 ЦК України більша частина дарування предметів повинна бути оформлена в письмовому вигляді, а це означає, що, якщо виникне спір про розірвання договору дарування, а він був укладений в усній формі, то наявність такого договору при запереченні відповідача довести суду неможливо, оскільки відповідно до частини другої статті 59 ЦПК України доказами наявності договору повинен бути договір, укладений в письмовій формі. Наприклад, договір дарування валютних цінностей на суму, яка перевищує п'ятидесятикратний розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, укладається в письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню.