В связи с частыми изменениями в законодательстве, информация на данной странице может устареть быстрее, чем мы успеваем ее обновлять!
Eсли Вы хотите найти правильное решение именно своей проблемы, задайте вопрос нашим юристам прямо сейчас.

ГЛАВА 5 НЕДІЙСНІСТЬ ШЛЮБУ

ПІДСТАВИ НЕДІЙСНОСТІ ШЛЮБУ (СТАТТЯ 38 СК)

1. Підставою недійсності шлюбу є порушення вимог, встановлених статтями 22, 24 — 26 цього Кодексу.



Комментарий:

Підстави для недійсності шлюбу сформульовані у двох статтях — 33 та 38 СК.

Як зазначалося раніше, дійсним, тобто таким, що породжує права і обов'язки подружжя, визначається перш за все шлюб, засвідчений у державному органі реєстрації актів цивільного стану.

У зв'язку з цим будь-який шлюб, посвідчений поза органів реєстрації актів цивільного стану, є недійсним. Не є дійсним шлюб, хоча й посвідчений в РАЦСу, але не зареєстрований цим органом. Недійсним завжди буде й шлюб, який укладений і зареєстрований у некомпетентних органах. Наприклад, відповідно до п. 18 Правил реєстрації актів цивільного стану від 18 жовтня 2000 року № 52/5 (далі — Правила) факт реєстрації шлюбу на судні засвідчується актом, який складається капітаном судна в присутності двох свідків та підлягає поданню до державного відділу реєстрації актів цивільного стану для отримання свідоцтва про шлюб. Звідси випливає, що недостатньо акта про реєстрацію шлюбу на судні, складеного капітаном, необхідно цей акт зареєструвати в РАЦСу і отримати свідоцтво про шлюб. Якщо ці вимоги не будуть виконані, шлюб буде визнано недійсним.

Однак у всіх випадках немає необхідності визнавати шлюб недійсним по суду. Недійсність його випливає із самого факту недодержання припису Закону про обов'язкову реєстрацію шлюбу в органах реєстрації актів цивільного стану, і тієї обставини, що під захист держава бере лише шлюб, укладений і зареєстрований в цих органах. Просто кажучи, тут немає необхідності розбиратися в суті шлюбу і брати його до уваги, оскільки такі шлюби взагалі не охороняються законом. З точки зору юридичної вимоги вони є абсолютно недійсними і для підтвердження недійсності їх не потрібно ніякого акта.

У зв'язку з чим необхідно розрізняти 2 види недійсних шлюбів: шлюби, недійсні внаслідок нереєстрації їх в органах реєстрації актів цивільного стану; шлюби недійсні, хоча і зареєстровані через те, що порушені умови, при додержанні яких тільки і можливе їх укладення. Перші, як було сказано, є абсолютно недійсними шлюбами і встановлення спеціальних правил про їх недійсність не потрібно. Будучи незареє- строваними, вони навіть й при додержанні умов їх укладення не вважаються юридично значимими фактами, знаходяться за межами сімейного законодавства і не регулюються цим законодавством. Вони є нікчемними з часу їх укладення. Інші в момент їх укладення вважаються юридично значимими фактами і лише при виявленні порушень передбачених законом умов укладення шлюбу стає нікчемним. Становлення цих шлюбів недійсними, зрозуміло, повинно мати чітку законодавчу регламентацію.

Недійсність шлюбу — це особливий вид правової санкції за порушення встановлених правил укладення шлюбів. Юридичні наслідки цієї санкції полягають у тому, що

держава позбавляє такий шлюб правового захисту і для сторін не виникають прав і обов'язки, що випливають з факту одруження.

Підстави для недійсності шлюбу сформульовані у 2 статтях - ЗО та 38 СК Україні а саме: коли на укладення шлюбу не було згоди хоча б однієї із сторін, тобто відсутність взаємної згоди; у разі укладення шлюбу між особами, з яких хоча 6 одна не досягла шлюбного віку і не мала судового дозволу на реєстрацію одруження до досягнення шлюбного віку; якщо шлюб укладено між особами, з яких хоча б одна перебуває в іншому шлюбі; якщо шлюб зареєстрований між особами, які є родичами прямої лінії споріднення, а також між рідним братом і сестрою; між особами, з яких хоча б одна визнана судом недієздатною внаслідок душевної хвороби і недоумства.

Відповідно до частини 5 статті ЗО СК підставою для визнання шлюбу недійсним може бути приховання тяжкої хвороби, а також хвороби, небезпечної для другого з подружжя, їх нащадків. Є підстави стверджувати, що небезпечною хворобою може бути СНІД, відкрита форма туберкульозу, а також такі хвороби, які передаються по спадковості. До тяжких хвороб можна віднести: фізичну нездатність до статевих відносин, нездатність до зачаття дитини.

Підстави для визнання шлюбу недійсним, встановлені статтями 22, 24 — 26 СК України, є вичерпними і розширеному тлумаченню не підлягають, в зв'язку з чим жодна інша обставина не може бути підставою для недійсності шлюбу. Наприклад, недодержання процедури реєстрації шлюбу органом реєстрації актів цивільного стану (реєструється шлюб до закінчення місячного строку без дозволу керівника відділу: нареченим не було роз'яснено про те, що вони повинні бути обізнані про стан здоров'я і т. ін.).


Получите за 15 минут консультацию юриста!