В связи с частыми изменениями в законодательстве, информация на данной странице может устареть быстрее, чем мы успеваем ее обновлять!
Eсли Вы хотите найти правильное решение именно своей проблемы, задайте вопрос нашим юристам прямо сейчас.

1. Недійсним є шлюб, зареєстрований з особою, яка одночасно перебуває в іншому зареєстрованому шлюбі.

2. Недійсним є шлюб, зареєстрований між особами, які є родичами прямої лінії споріднення, а також між рідними братом і сестрою.

3. Недійсним є шлюб, зареєстрований з особою, яка визнана недієздатною.

4. За заявою заінтересованої особи орган державної реєстрації актів цивільного стану анулює актовий запис про шлюб, зареєстрований з особами, зазначеними у частинах першій — третій цієї статті.

5. Якщо шлюб зареєстровано з особою, яка вже перебуває у шлюбі, то в разі припинення попереднього шлюбу до анулювання актового запису щодо повторного шлюбу повторний шлюб стає дійсним з моменту припинення попереднього шлюбу.

6. Актовий запис про шлюб анулюється незалежно від смерті осіб, з якими було зареєстровано шлюб (частини перша — третя цієї статті), а також розірвання цього шлюбу.



Комментарий:

Якщо стаття 45 КпШС 1963 року передбачала визнання шлюбу недійсним у всі випадках порушення умов, встановлених статтями 15 — 17 цього Кодексу в судовому порядку без винятків, то стаття 39 СК України передбачає і таку санкцію за порушення умов реєстрації шлюбу, як анулювання актового запису про шлюб.

Так, державні органи реєстрації актів цивільного стану можуть самостійно без судового рішення анулювати так звані «нікчемні» шлюби.

До них відносяться: шлюби, які порушують одношлюбність (моногамія); шлюби, які

зареєстровані між особами, які є родичами прямої лінії споріднення, а також шлюб, зареєстрований з особою, яка визнана недієздатною. Із названих «нікчемних» шлюбів найпоширенішими є шлюби, які порушують моногамію, потім реєстрація з особою, яка е недієздатною. Шлюби, які зареєстровані між родичами по прямій лінії споріднення за раніше діючому КпШС, судова практика не зафіксувала, відсутні такі випадки і на сьогодні.

Яким чином буде анульовано такі актові записи державними органами реєстрації актів цивільного стану, хто буде ініціатором їх анулювання, хто повинен надати докази порушення умов реєстрації шлюбу, які наступають наслідки анулювання актових записів і т. ін., законодавець не передбачив, відсутні ці дані в Законі України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», в Правилах реєстрації актів громадянського стану від 18 жовтня 2000 року № 52/5 (у новій редакції).

Таке правове урегулювання анулювання актових записів має практичне значення щодо майна, набутого в такому шлюбі, дітей, народжених між цими особами, спадкові права і інші немайнові права,

Не напрацьована практика анулювання актових записів і державними органами реєстрації актових записів.

Вочевидь, необхідно на перших порах погодитися з коментарем укладача до цієї статті з деякими уточненнями і розширено.

Ініціатором подання заяви (звернення) державному органу реєстрації актів цивільного стану про анулювання актового запису про укладення шлюбу будуть заінтересовані особи, а саме: перша дружина (чоловік), батьки, усиновителі, піклувальники, спадкоємці, прокурор.

Під час подання такої заяви (звернення) вони повинні надати докази на право такого звернення: перша дружина (чоловік) — свідоцтво про перший шлюб, свідоцтво про другий шлюб, довідка РАЦСу, що перший шлюб не розірваний, довідку РАЦСу про другий шлюб, якщо відсутнє свідоцтво про шлюб і що він не розірваний; батьки — свідоцтво про шлюб недієздатної дитини або ж довідку РАЦСу про це рішення суду про визнання дитини недієздатною, свідоцтво про народження дитини, як доказ, що вони — батьки; піклувальники — рішення компетентного органу про призначення піклувальником, свідоцтво про шлюб опікаємого, рішення суду про визнання опіка- ємого недієздатним; спадкоємці — докази, що вони є спадкоємцями і відповідно до статті 37 ЦПК України мають право та процесуальне правоприємство, свідоцтво про шлюб спадкодавця, довідка про прийняття ними спадку видана нотаріальною конторою, докази, що померлий їх батько (мати), чоловік (дружина), брат (сестра), тобто свідоцтво про родинні відносини; прокурор, як позивач, відповідно до частини другої статті 45 ЦПК України повинен також надати докази зважаючи на те, чиї інтереси він захищає. Квазідружина (чоловік) таким правом не наділені.

Керівник відділу органів реєстрації актів цивільного стану є посадовою особою, яка наділена владними повноваженнями, тому він повинен вирішувати питання про прийняття рішення про анулювання актового запису про одруження.

Відповідно до статті 55 Конституції України, статті 9 Закону України «Про органи реєстрації актів цивільного стану», статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, дії цієї посадової особи можуть бути оскаржені до вищестоящого органу та до суду.

Таким чином будь-які дії щодо розгляду заяви про анулювання актового запису про одруження (відмова, задоволення) можуть бути оскаржені, а оскільки всі заяви про анулювання актового запису про укладання шлюбу несуть в собі матеріальну зацікавленість, то, звичайно, всі скарги будуть розглядатися в суді. В цьому випадку

особою, яка до того була визнана недієздатною. У вказаних випадках за заявою зацікавленої сторони орган РАЦС анулює актовий запис про шлюб».