1. Утримання одному з подружжя надається другим із подружжя у натуральній або грошовій формі за їхньою згодою.
2. За рішенням суду аліменти присуджуються одному з подружжя, як правило, у грошовій формі.
3. Аліменти сплачуються щомісячно. За взаємною згодою аліменти можуть бути сплачені наперед.
4. Якщо платник аліментів виїжджає на постійне місце проживання у державу, з якою Україна не має договору про надання правової допомоги, аліменти можуть бути сплачені наперед за час, визначений домовленістю подружжя, а у разі спору — за рішенням суду.
Комментарий:
Способи надання утримання одному з подружжя — це аліменти, які сплачуються періодично одному з подружжя, який потребує матеріальної допомоги у вигляді грошей, передачі цінного майна на визначену «капіталізовану» суму, квартири, житлового будинку, автомобіля тощо.
«Капіталізація» — це процес сформування фактичного капіталу. Як правило, аліменти сплачуються добровільно або через суд. У тому випадку, якщо аліменти сплачуються добровільно, то ініціатива вибору способу (виду) утримання, звичайно, належить тому з подружжя, хто потребує цього утримання і хто заявив таку вимогу. Він може одержувати гроші, переважно це право і використовується. Рідко коли подружжя погоджується, підрахувавши, скільки на рік, два, три і більше один подружжя повинен в грошовому еквіваленті виплачувати аліменти, а на цю суму одержати необхідну цінну річ — автомобіль, інше майно. Така домовленість оформляється в усній формі або в простій письмовій формі, оскільки усна домовленість не завжди сумлінно виконується, а час спливає, строки виплати аліментів не поновляються.
Якщо суперечка про стягнення аліментів розглядається в судовому засіданні, то, звичайно, суд стягує в грошовій формі, хоча законом не забороняється сторонам домовитися і про іншу форму утримання (стаття 78 СК).
Наприклад, виїзд за кордон одного з подружжя не припиняє його обов'язків з утримання другого з подружжя.
Україна ратифікувала Конвенцію «Про стягнення за кордоном аліментів» від 20 червня 1956 року, а наказом Мін'юсту України за № 121/5 від 29.12.2006 р. затверджена Інструкція про виконання в Україні Конвенції про стягнення аліментів за кордоном, яка визначає спрощену процедуру стягнення аліментів на дитину або утримання іншого члена сім'ї.
Усі звернення про стягнення аліментів на утримання дитини або на іншого члена сім'ї та інші документи на виконання Конвенції в Україні надсилаються для передачі за кордон або з-за кордону через Міністерство юстиції України тощо.
Таким чином, жодних ускладнень щодо стягнення аліментів на користь одного з подружжя в зв'язку з виїздом за кордон немає.
Може мати місце сплата аліментів і в тому випадку, коли подружжя потребує негайної матеріальної допомоги в зв'язку з хворобою, на лікування якої необхідна велика сума грошей, хоча аліменти мають цільове призначення і зумовлені періодичним наданням щомісячно.
Але умовою такого способу виплати аліментів є обов'язкова згода обох з подружжя.
Якщо така домовленість має місце в суді, то суддя, який постановляє таке рішення, повинен вказати, яку суму аліментів повинен сплачувати платник аліментів щомісяця, який строк буде сплачуватися «капіталізована» сума і подальший порядок їх сплати після сплину часу, до якого були стягнуті аліменти.
Наприклад, суд присудив сплачувати аліменти щомісячно по 250 грн., одержувач аліментів просить суд сплатити цю суму на рік наперед, що складає 3000 грн. (12 міс. х 250 грн.), яких достатньо для придбання ліків, платник аліментів згоден сплатити
таку суму.
У резолютивній частині рішення суддя повинен записати: «Стягнути з Н. на користь П. аліменти за період з 31.12.2010 р. по 31.12.2011 р. в сумі 3000 грн. У подальшому стягувати аліменти з Н. на користь П. щомісячно по 250 грн., починаючи
з 01.01.2012 р.
Рішення в частині стягнення 3000 грн. підлягає негайному виконанню».