В связи с частыми изменениями в законодательстве, информация на данной странице может устареть быстрее, чем мы успеваем ее обновлять!
Eсли Вы хотите найти правильное решение именно своей проблемы, задайте вопрос нашим юристам прямо сейчас.

(СТАТТЯ 80 СК)

1. Аліменти присуджуються одному з подружжя у частці від заробітку (доходу) другого з подружжя і (або) у твердій грошовій сумі.

2. Розмір аліментів одному з подружжя суд визначає з урахуванням можливості одержання утримання від повнолітніх дочки, сина, батьків та з урахуванням інших обставин, що мають істотне значення.

3. Розмір аліментів, визначений судом, може бути згодом змінений за рішенням суду за позовною заявою платника або одержувача аліментів у разі зміни їхнього матеріального і (або) сімейного стану.



Комментарий:

Встановивши, що один із подружжя непрацездатний, або що з поважних причин він не працював і не мав свого заробітку, або що до пенсійного віку при розлученні залишилося не більше п'яти років і ця особа потребує матеріальної допомоги, а другий з подружжя має спроможність надати допомогу, суд повинен визначити розмір аліментів, що підлягають стягненню.

Закон конкретний розмір не встановлює, а лише вказує на те, що вони можуть бути стягнуті в частці від заробітку (доходу) в другого подружжя і (або) у твердій грошовій сумі.

Це означає, що суддя, вивчивши спроможність відповідача сплачувати аліменти, визначає частку — 1/4, 1/3, 1/6 тощо, або якщо платник аліментів має нерегулярний заробіток (доход), то за бажанням стягувача аліментів може визначити їх в твердій грошовій сумі.

Суддя може обидва способи визначення розміру аліментів об'єднати і стягти, наприклад, із заробітної плати, яка є постійною і регулярною, 1/6 частку щомісяця, а з доходу, який має відповідач незалежно від заробітної плати, — у твердій грошовій сумі, наприклад, 100 грн. щомісяця, але з таким розрахунком, щоб відповідач сам не потребував допомоги.

Вирішуючи питання про стягнення аліментів з одного з подружжя на користь другого, який є непрацездатним і потребує матеріальної допомоги, суд має враховувати і обов'язки повнолітніх працездатних дітей утримувати непрацездатних батьків, які потребують матеріальної допомоги і, звичайно, спроможних надавати їм таку допомогу.

Наприклад, дружина пред'явила позов до чоловіка про стягнення аліментів у твердій грошовій сумі в розмірі 400 грн. щомісяця. Розглядаючи позов, суд встановив, що подружжя мають повнолітніх забезпечених дочку і сина. Суд, не притягуючи їх у справі, визначає, яку суму вони повинні були б сплачувати матері, якби вона пред'явила до них позов, і стягує з чоловіка на її користь 200 грн., а решту 200 грн. повинні сплачувати діти при пред'явленні матір'ю до них позову.

Під іншими обставинами, які суд бере до уваги при визначенні розміру аліментів,

слід розуміти обставини, які викладені в статтях 75, 83 СК України, а саме:

негідна поведінка подружжя у шлюбних відносинах: пияцтво, учинення бійки, порушення подружньої вірності;

настання непрацездатності у зв'язку з вчиненням умисного злочину; у результаті зловживання алкоголем настання непрацездатності. Про обставини, які викладені в статті 63 СК, буде окремо йтися при вивченні цієї статті.

Зміна матеріального і (або) сімейного стану того з подружжя, який сплачує аліменти чи одержує їх, може значно вплинути на ступінь його забезпечення засобами існування (покращення його, погіршення). Це дає право зацікавленому з подружжя звернутися до суду з вимогами про зміну розміру аліментів.

При цьому право вимоги належить як тому з подружжя, який сплачує аліменти (при зміні його становища в сторону погіршення або зміни становища в сторону покращення другого з подружжя), так і одержувача засобів на матеріальне утримання (якщо його становище змінилося в сторону погіршення або в сторону покращення змінилося становище другого подружжя).

Закон передбачає як окремо погіршення матеріального становища і сімейного положення, так і разом погіршення і матеріального, і сімейного стану.

Позов про зміну стягнення аліментів на підставах статті 80 СК України має бути пред'явлений за місцем проживання стягувача аліментів. В обох випадках суд постановляє нове рішення без скасування попереднього, але виконавчий лист, який виданий на його підставі, повинен бути відкликаний.

Якщо суд стягнув аліменти одним рішенням в твердій грошовій сумі і в частці до заробітку, то видаються два виконавчих листа.


Получите за 15 минут консультацию юриста!