1. Право дружини на утримання, передбачене статтею 84 цього Кодексу, припиняється в разі припинення вагітності, народження дитини мертвою або якщо дитина передана на виховання іншій особі, а також у разі смерті дитини.
2. Право дружини на утримання припиняється, якщо за рішенням суду виключено відомості про чоловіка як батька з актового запису про народження дитини.
Право на утримання дружини в зв'язку з вагітністю, а також з якою проживає дитина до трьох років після народження і до шести років, якщо дитина має вади фізичного або психічного розвитку, припиняється за наявності наступних підстав:
а) якщо припинена вагітність;
б) дитина народжена мертвою;
в) якщо дитина передана на виховання іншій особі;
г) якщо за рішенням суду виключені відомості про чоловіка як батька з актового запису про народження дитини;
д) у разі смерті дитини.
Комментарий:
Перелік підстав для припинення утримання дружини відповідно до статті 84 СК є вичерпними і розширеному тлумаченню не підлягає.
Оскільки право на утримання дружини виникає щодо вагітності, то припинення вагітності автоматично припиняє право на стягнення аліментів, які були стягнуті за рішенням суду. Для припинення стягування аліментів не має значення, з яких причин була перервана вагітність: шляхом медичного втручання чи мав місце мимовільний аборт і з чиєї вини. Законодавець не передбачив, хто повинен бути ініціатором припинення вагітності, відповідальність за одержання аліментів, з якого часу вони припиняться і дії в цьому випадку державного виконавця. Звичайно як зацікавлена особа в першу чергу ініціатором припинення виплати аліментів повинен бути платник аліментів — чоловік, а як добропорядна людина — дружина повинна довести до відома державного виконавця про припинення вагітності і надати про це довідку медичної установи.
Моментом припинення сплати аліментів буде наступний день після припинення вагітності. Відповідальність дружини, яка завідомо знала про припинення вагітності, приховала це від чоловіка і продовжувала одержувати аліменти, може настати на підставах статі 1212 ЦК України як набуття, збереження майна без достатньої правової підстави.
У зв'язку з тим, що стягнення аліментів на утримання дружини до трьох років народженої дитини, яка з нею проживає, автоматично без рішення суду продовжується, то, якщо дитина при пологах народилася мертвою або до трьох років, припиняється і автоматична виплата аліментів. Порядок припинення утримання, відповідальність тотожні підставам припинення вагітності. Доказом і підставою припинення утримання є свідоцтво про народження мертвої дитини.
Зовсім не зрозуміла викладена підстава припинення утримання на дружину, якщо дитина передана на виховання іншій особі.
Укладач Сімейного кодексу намагалася шляхом виключення дати поняття, хто ж така «інша особа». Так, на її думку, іншою особою не можуть бути бабусі, дідусі, інші родичі, няні, дитячі садки.
Так хто ж така інша особа?
Знову ж таки з її коментаря: «Передання дитини на виховання іншій особі не-одмінно пов'язане із зміною місця проживання дитини. Не вважається переданням дитини на виховання іншій особі також короткочасне проживання з бабусею, дідусем
чи іншими родичами, обумовлене відрядженням, хворобою, відпусткою її матері», Відповіді немає.
Висловлена теза укладача цієї статті частково подібна за змістом статті 31-11 Кодексу законів про сім'ю, опіку, шлюб і акти громадського стану УРСР 1926 року: «Особи, які взяли до себе дітей на постійне виховання з утриманням». Тобто ця теза не має нічого спільного з опікою і піклуванням, усиновленням, патронатом.
у зв'язку з цим слід зробити висновок - це ті особи, які, не будучи родичами дитини, взяли її В свою сім'ю на виховання з утриманням з дозволу матері і батька дитини, які свого батьківства не позбавлені. Це можуть бути знайомі, сусіди, особи, які не мають своїх дітей.
Якщо дружина не відкличе добровільно виконавчий лист про стягнення аліментів то вони В цій ситуації можуть бути припинені тільки за рішенням суду. У разі задоволення позову платника аліментів про їх припинення аліменти слід вважати припиненими від дня передання дитини на виховання іншій особі. Надлишок аліментів, одержаних дружиною на своє утримання, стягується за правилами статті 1212 ЦК України
У разі смерті дитини аліменти на утримання дружини припиняються автоматично державним виконавцем за заявою матері чи батька дитини з наданням йому свідоцтва про смерть дитини. Якщо дружина цей факт приховає, наслідки наступають ті ж, що описані вище Знову ж, укладач Сімейного кодексу і коментар до нього в частині залишення аліментів після задоволення позову про оспорення батьківства у недобропорядної дружини, які були стягнуті за рішенням суду до набрання чинності рішенням суду про оспорення батьківства висловили помилкову думку, яка спростовується пунктом 14 постанови Пленуму Верховного Суду № 3 від 15.05.2006 р. про те, що після оспорювання батьківства і задоволення позову платник аліментів має право звернутися до суду щодо перегляду рішення про стягнення аліментів на користь дружини у зв'язку з нововиявленими обставинами. Після скасування рішення і розгляду справи про стягнення аліментів на користь дружини суд з урахуванням того, що чоловік не є батьком дитини, в позові дружині відмовить.
При відмові в позові платник аліментів має право відповідно до статті 382 ЦПК України вимагати повороту виконання рішення і, якщо судом буде встановлено, що стягувач аліментів - дружина обґрунтовувала своє рішення на завідомо неправдивих відомостях, суд допустить поворот виконання рішення за весь час виконання ним рішення суду про стягнення аліментів. І жодними цільовими призначеннями аліментів виправдати дружину, яка порушила подружню вірність, неможливо - чоловік не повинен утримувати таку дружину, виходячи з етичних моральних норм.