1. Дружина, чоловік взаємно зобов'язані брати участь у витратах, пов'язаних із хворобою або каліцтвом другого з подружжя.
Комментарий:
Для застосування цієї статті виникає більше запитань, ніж відповідей. А на деякі питання взагалі відповідей немає, оскільки сам законодавець на них не дає відповіді - лише загальні слова. Стаття надумана, зайва в Кодексі і нежиттєва.
По-перше, якщо були стягнуті з подружжя аліменти на загальних підставах, то як розуміти ці витрати, що стягне суд на стягувача аліментів, — мабуть, «додаткові витрати на лікування»?
Якщо ж аліменти не були стягнуті, подружжя знаходяться в зареєстрованому шлюбі, звичайно, у них єдиний бюджет, обидва розпорядники цього бюджету, то звідки один з подружжя буде мати додатковий бюджет, щоб надати другому допомогу на лікування. Як це мислив законодавець?
У коментарі до цієї статті 3. Ромовська посилається на особисту власність другого з подружжя. А якщо її немає?
Мабуть, треба було б вказати на те, що якщо він має додаткові доходи, які не відносяться до спільного майна подружжя, а є особистим майном відповідно до статті 57 СК України (наприклад, дароване майно, майно одержане в порядку спадкування та інше).
Крім того, потрібно було б також передбачити і можливість подружжя надати таку допомогу.
Не вказано, яка буде вважатися великою сума, понесена одним із подружжя на лікування, в якому розмірі може суд стягнути.
На які ліки і лікування суд може стягнути на її придбання? Маються на увазі необхідні ліки і ті, що виготовляє фармакологія, чи народні ліки? Лікування вітчизняне чи закордонне? А якщо подружжя забажає лікуватися за кордоном, в престижній лікарні, хоча це захворювання лікується в Україні? Де відповідь на ці питання законодавця, Вищого Суду?
Мабуть, законодавець мав на увазі витрати, які необхідні для лікування і понесені одним з подружжя, яке знаходиться в зареєстрованому шлюбі, не одержує від цього подружжя аліментів по непрацездатності. Таку допомогу може здійснити другий з подружжя, якщо у нього є така можливість і є позабюджетні несімейні кошти. Лікування тільки в межах України і в медичних закладах по рекомендації лікарів. Лікування за кордоном як виняток і при наявності коштів.
Може бути позбавлений один з подружжя права на одержання витрат на лікування, якщо хвороба виникла не під час шлюбу, у зв'язку з умисним злочином, приховання тяжкої хвороби під час реєстрації шлюбу за аналогією статті 83 СК України.
Наявність коштів для участі у витратах на лікування у відповідача, відповідно до статей 10, 60 ЦПК України повинен доводити ініціатор позову про їх стягнення. Такий же обов'язок лежить на ньому щодо доведення необхідності придбання дорогоцінних ліків і необхідності лікування і затрати на нього, неможливість одержати таке лікування у вітчизняних медичних закладах.
Тільки за таких обставин може бути дієвою стаття 90 СК.