В связи с частыми изменениями в законодательстве, информация на данной странице может устареть быстрее, чем мы успеваем ее обновлять!
Eсли Вы хотите найти правильное решение именно своей проблемы, задайте вопрос нашим юристам прямо сейчас.

1. Особа, яка змінила своє прізвище у зв'язку з реєстрацією шлюбу, має право після розірвання шлюбу надалі іменуватися цим прізвищем або відновити своє дошлюбне прізвище.



Комментарий:

Подружжя при реєстрації шлюбу (стаття 35 СК) може вибрати прізвище: дружина — чоловіка, або чоловік — дружини, тобто вони вільні у виборі прізвища, в тому числі і подвійного.

Право подружжя після розірвання шлюбу взяти своє дошлюбне прізвище або залишити шлюбне належить йому при розірванні шлюбу як в судовому засіданні, так і в органі реєстрації актів цивільного стану. Однак із змісту статті 113 СК випливає, якщо шлюб розривається судом і в судовому засіданні подружжя не ставить питання про прийняття дошлюбного прізвища і в резолютивній частині рішення суду про це не сказано, орган реєстрації актів цивільного стану не може змінити незмінене в судовому засіданні прізвище на вимогу подружжя, який вирішив до моменту реєстрації розлучення прийняти дошлюбне прізвище.

Якщо шлюб розривається в органі реєстрації актів цивільного стану, то орган РАЦС на вимогу подружжя, яке розриває шлюб, присвоює йому дошлюбне прізвище. Той з подружжя, прізвище якого прийняв другий із подружжя, не має права вимагати, а тим більш оспорювати в суді, щоб його подружжю після розірвання шлюбу було присвоєне дошлюбне прізвище. Право на прізвище є особистим правом подружжя і може бути здійснене тільки ним самим, оскільки вибір прізвища при розлученні проводиться лише за бажанням того з подружжя, який змінив прізвище.

Стаття 16 Конвенції про дискримінацію жінок забезпечує на основі рівності чоловіків і жінок рівні особисті права чоловіка і дружини, в тому числі вибір прізвища, професії, заняття.

У більшості випадків після розлучення дружина залишає шлюбне прізвище, оскільки їх діти носять прізвище батьків. На шлюбне прізвище, наприклад, одержані: диплом про закінчення навчання, трудова книжка, інші офіційні документи, що спрощує користування ними і не виникає потреби в їх заміні.

Тому в резолютивній частині рішення суду про розлучення повинно бути вказано,

яке залишається прізвище подружжя після розірвання шлюбу.


Получите за 15 минут консультацию юриста!