РОЗДІЛ III
ПРАВА ТА ОБОВ'ЯЗКИ МАТЕРІ, БАТЬКА І ДИТИНИ
ГЛАВА 12
ВИЗНАЧЕННЯ ПОХОДЖЕННЯ ДИТИНИ
ЗАГАЛЬНІ ПІДСТАВИ ВИНИКНЕННЯ ПРАВ ТА ОБОВ'ЯЗКІВ МАТЕРІ, БАТЬКА І ДИТИНИ
(СТАТТЯ 121 СК)
1. Права та обов'язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому органом державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, встановленому статтями 122 та 125 цього Кодексу.
Комментарий:
У статті 121 СК проголошено основний принцип сімейного права, а саме єдиною підставою для виникнення взаємних прав і обов'язків батьків і дітей визнається походження дитини (кровне споріднення), засвідчене в органах реєстрації актів цивільного стану. Засвідчення походження дітей може бути здійснене в один із таких способів: шляхом реєстрації народження дитини в органах РАЦС від певних батьків, коли вони перебувають у шлюбі (стаття 122 СК); за заявою матері та батька дитини; за заявою чоловіка, який вважає себе батьком дитини; за рішення суду (стаття 125 СК).
Якщо мати дитини не перебуває у шлюбі з її батьком і дитина не була зареєстрована в органах РАЦС на підставі статей 122, 125 СК, особисті та майнові правовідносини виникають лише за однією лінією — між дитиною та її матір'ю. У цьому разі між батьком і дитиною такі відносини не виникають.
Права та обов'язки батьків і дітей бувають особистими (немайновими, тобто такими, які не мають економічного змісту (наприклад, ті, що забезпечують виховання дітей та їх особисто-правовий статус — ім'я, по батькові, прізвище, національність, громадянство та інше) і майнові, які пов'язані із взаємним матеріальним утриманням дітей і батьків. Ці права і обов'язки виникають з моменту народження дитини.