В связи с частыми изменениями в законодательстве, информация на данной странице может устареть быстрее, чем мы успеваем ее обновлять!
Eсли Вы хотите найти правильное решение именно своей проблемы, задайте вопрос нашим юристам прямо сейчас.

1. Походження дитини від батька визначається за заявою жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою. Така заява може бути подана як до, так і після народження дитини до органу державної реєстрації актів цивільного стану.

2. Якщо заява про визнання себе батьком дитини подана неповнолітнім, орган державної реєстрації актів цивільного стану повідомляє батьків, опікуна, піклувальника неповнолітнього про запис його батьком дитини. У разі якщо повідомити батьків, опікуна, піклувальника неповнолітнього неможливо, орган державної реєстрації актів цивільного стану повинен повідомити орган опіки та піклування про запис неповнолітнього батьком дитини.

3. Якщо заява про визнання батьківства не може бути подана особисто, вона може бути подана через представника або надіслана поштою, за умови її нотаріального засвідчення. Повноваження представника мають бути нотаріально засвідчені.



Комментарий:

У принципі положення статті 126 СК дублюється Правилами реєстрації актів цивільного стану, в редакції від 18 листопада 2003 року № 104/5,

Так, пунктом 14 Правил передбачено, якщо батьки не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від матері визначається на підставі одного з документів, що посвідчує факт народження, які мною (автором) названі в статті 125 СК, а походження дитини від батька визначається за заявою матері та батька дитини або за заявою чоловіка, який вважає себе батьком дитини.

Спільна заява батьків у такому разі необхідна для того, щоб і мати дитини засвідчувала, що її батьком є дійсно цей чоловік, який подає заяву. Форма такої заяви є в державному органі реєстрації актів цивільного стану.

Якщо така заява оформляється батьками і підписується в присутності працівника РАЦС, що реєструє народження дитини, то така заява не засвідчується нотаріальним органом і на випадок заперечення батька, що він таку заяву не писав і не підписував, буде достатньо свідчення цього працівника РАЦС і судової експертизи.

Відповідно до пункту 15 Правил спільна заява матері та батька, які не перебувають

у шлюбі між собою, може бути подана до державного органу реєстрації актів цивільного стану як до, так і після народження дитини. У разі подання такої заяви до народження дитини до неї додається довідка закладу охорони здоров'я про вагітність.

Ця довідка необхідна для того, щоб чоловік за строком зачаття дитини міг упевнитися, що він є батьком майбутньої дитини, щоб жінка не ввела чоловіка в оману, взагалі не будучи вагітною, маючи намір, наприклад, примусити чоловіка зареєструвати шлюб. Така довідка не може бути індульгедацєю на весь час, тобто якщо жінка зробила після одержання заяви від чоловіка про визнання цієї ненародженої дитини, штучне переривання вагітності, то дана заява на нову вагітність буде недійсною і не може бути доказом визнання батьківства з другою вагітністю.

Значення заяви майбутнього батька, поданої до РАЦС, про визнання батьківства в період вагітності жінки має велике доказове значення при встановленні батьківства в судовому порядку.

Якщо зі спільної заяви батьків вбачається, що чоловік, який визнав себе батьком дитини, є неповнолітнім, державний орган реєстрації актів цивільного стану в триденний термін повідомляє батьків (чи одного з них), опікуна, піклувальника неповнолітнього про запис його батьком дитини, про що робиться відповідна відмітка в графі «Для відміток».

У разі, якщо повідомити батьків, опікуна, піклувальника неповнолітнього неможливо, державний орган реєстрації актів цивільного стану в той же термін повинен повідомити про це орган опіки та піклування, про що зазначається в графі «Для відміток».

Повідомлення це робиться не для того, щоб одержати згоду батьків цього неповно-літнього батька майбутньої або народженої дитини, оскільки згода батьків у цьому випадку не потрібна, а для того, щоб вони як законні представники неповнолітнього могли оскаржити в суді таке визнання батьківства неповнолітнім.

Якщо заява про визнання батьківства не може бути подана особисто, вона може бути подана через представника або надіслана поштою за умови нотаріального засвідчення справжності підпису заявника на цій заяві. Повноваження представника мають бути нотаріально засвідчені.

Слід зауважити, що заяви, які подані майбутнім батьком в період вагітності жінки, а також до реєстрації народженої дитини, можуть бути відкликані особисто особою, яка подавала такі заяви, і орган реєстрації актів цивільного стану не має права не видати цей документ заявникові.

Як вказувалося вище, сам факт подання такої заяви майбутнім батьком дитини в сукупності з іншими наданими доказами позивачкою при встановленні батьківства можуть бути оцінені судом як доказ визнання батьківства (стаття 212 ЦПК).