1. Якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і у зв'язку з цим потребують
матеріальної допомоги, батьки зобов'язані утримувати їх до досягнення двадцяти
трьох років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу.
2. Право на утримання припиняється у разі припинення навчання.
3. Право на звернення до суду з позовом про стягнення аліментів має той з батьків,
з ким проживає дочка, син, а також самі дочка, син, які продовжують навчання.
Комментарий:
З приводу застосування статті 199 СК Пленум Верховного Суду України у своїй постанові № 3 від 15.05.2006 р. у пункті 20 дав судам такі роз'яснення: «Обов'язок батьків утримувати повнолітню дочку, сина, які продовжують навчатися після досягнення повноліття (незалежно від форми навчання), виникає за обов'язкової сукупності таких юридичних фактів: досягнення дочкою, сином віку, який перевищує 18, але є меншим 23 років; продовження ними навчання; потреба у зв'язку з цим матеріальній допомозі; наявність у батьків можливості надавати таку допомогу.
Відповідно до ч. З ст. 199 СК право на звернення до суду з позовом про стягнення аліментів мають самі дочка, син, які продовжують навчання, а також той із батьків, з ким вони проживають.
У разі заявлення позову одним із батьків суд може залучити до участі у справі (якщо залежно від її обставин визнає необхідним) повнолітню дочку, сина, які продовжують навчання і на користь яких у зв'язку з цим стягуються аліменти.
Таким чином, для стягнення аліментів на повнолітніх дочку, сина необхідно, щоб:
а) їм виповнилося 18 років;
б) вони продовжували навчання;
в) їм було менше 23 років;
г) потребували матеріальної допомоги;
д) батько, мати відповідно до свого матеріального, сімейного стану та стану здоров'я
були спроможні надавати таку допомогу.
Продовження навчання, як умова одержання аліментів повнолітніми дочкою, сином, не пов'язане з денною формою навчання і навчальним закладом. Дочка, син можуть навчатися на вечірньому, заочному, денному відділенні, у технікумі, ліцеї, інституті,
університеті тощо.
Іншою умовою стягнення аліментів на повнолітніх дочку, сина, які продовжують навчання, є недостатність забезпечення коштами як для навчання, так і для інших необ-хідних потреб (маються на увазі побутові потреби — харчування, одяг, користування транспортом, придбання навчальної літератури, посібників). Крім того, у більшості випадків навчання здійснюється на платній основі, для чого у повнолітніх дочки, сина відсутні кошти.
Нужденність повнолітніх дочки, сина в утриманні з боку батьків судам належить ретельно перевіряти і давати зібраним доказам правильну оцінку. Наприклад, якщо повнолітній здоровий син навчається на вечірній або заочній формі навчання і ніде не працює, то суду слід дати оцінку цьому факту, чому він не працює. Може бути така ситуація, що мама порадила сину не працювати, а сама звернулася до батька дитини про стягнення аліментів.
Наступною умовою стягнення аліментів на повнолітню дочку, сина є спроможність батьків надавати утримання з урахуванням їх матеріального, сімейного становища, стану здоров'я.
При цьому враховується у платника аліментів наявність інших членів сім'ї, яких він (вона) зобов'язані утримувати за законом (непрацездатні батьки, неповнолітні діти, непрацездатні дружина, чоловік); розмір заробітної плати (доходу), а якщо на пенсії, — розмір пенсії; стан здоров'я — є тяжкохворим, інвалід І групи, яка потребує стороннього догляду тощо.
Право на утримання повнолітніх дочки, сина невід'ємно пов'язане із навчанням. Повнолітні дочка, син втрачають таке право у разі припинення навчання, незалежно від підстав такого припинення на аліменти. Припиненням навчання можна вважати академічну відпустку, закінчення курсу навчання, виключення з навчального закладу та інше. Разом з тим, поновлення навчання (за умови недосягнення 23-річного віку) дозволяє повнолітнім дочці, сину звернутися з новим позовом про стягнення аліментів.
Частина третя статті 199 СК передбачає право звернення до суду про стягнення аліментів на повнолітніх дочку, сина, у зв'язку з продовженням навчання, як батька, з яким проживає дочка, син, так і самих дочки, сина.
Якщо позов заявлений одним із батьків, з яким проживають повнолітні дочка, син, суд може залучити до участі у справі дочку сина, на користь яких стягуються аліменти, а не на батька, який подав позов. Стягнутими аліментами буде розпоряджатися повнолітній син, дочка, оскільки вони володіють повною цивільною і процесуальною дієздатністю. У тому випадку, якщо в судовому засіданні повнолітня дочка чи син не підтримуватимуть позов батька, матері, суд усе рівно повинен їх стягнути. Ці аліменти є допомогою тому батькові, який сам несе тягар утримання сина, дочки, які навчаються. Закон вимагає, щоб батьки несли рівні обов'язки з утримання дітей.
Позовна заява про стягнення аліментів подається до суду на вибір позивача (стаття 110 ЦПК) або за місцем проживання відповідача, або самого позивача. Позовна заява розглядається у позовному провадженні за правилами Цивільного процесуального кодексу України.
Сторонами за справою можуть бути як позивачем один із батьків, так і повнолітні син, дочка, відповідачем другий з батьків. У тому випадку, якщо позов заявлено батьком, а суд притягнув до участі у справі сина, дочку, то вони є співучасниками (стаття 32 ЦПК),
При задоволенні позову в резолютивній частині рішення повинно бути зазначено, що позов батька задовольняється, але аліменти стягуються на ім'я повнолітньої дитини,
на користь якої було заявлено позов.