В связи с частыми изменениями в законодательстве, информация на данной странице может устареть быстрее, чем мы успеваем ее обновлять!
Eсли Вы хотите найти правильное решение именно своей проблемы, задайте вопрос нашим юристам прямо сейчас.

1. Баба і дід мають право на самозахист внуків.

2. Баба і дід мають право звернутися за захистом прав та інтересів малолітніх,

неповнолітніх та повнолітніх непрацездатних внуків до органу опіки та піклування

або до суду без спеціальних на те повноважень.



Комментарий:

Раніше цієї норми (ст. 258 СК) не існувало, але судова практика визнавала права діда та баби на самозахист малолітніх внуків зі збереження за ними права на житлову площу, про визнання права власності в порядку спадкування тощо.

Це мало місце, коли внуки не мали батьків.

Згідно з нині діючою статтею 258 СК діду і бабі надані законні (узаконені) права на самозахист прав внуків без оформлення опіки та піклування від усіх і всіма порушених їх прав.

Це означає, що незалежно від того, є у внуків батьки чи немає, дід чи баба можуть вимагати від порушників прав внуків незалежно від того, будуть чи ні батьки заявляти такі вимоги.

Вони можуть заявляти позови про стягнення аліментів з батьків внуків за умови, якщо внуки проживають з ними на законних підставах; до опікунів про їх звільнення від опіки у зв'язку з неналежним виконанням обов'язків опікуна і передачі їм внуків на виховання (ст. 250, 251 СК); про скасування усиновлення (ст. 240 СК) тощо.

У тому випадку, якщо повнолітні внуки стали непрацездатними, дід, баба можуть від їх імені вимагати сплати аліментів від батьків внуків, які ухиляються від виконання батьківських обов'язків. Звертатися за захистом їх прав та інтересів до органів державної влади та місцевого самоврядування при призначенні їм пенсії, соціальних пільг, житлової площі тощо.

Діду і бабі також надані права вимагати припинення договору щодо їх внуків про прийомну сім'ю, поміщення їх до дитячого будинку сімейного типу, про патронат (гл. 20, 20і, 202 СК).

Таким чином, дідові і бабі надано НЕОБМЕЖЕНЕ процесуальне представництво щодо всіх порушених прав і інтересів внуків без надання їм спеціальних повноважень.

Тобто, якщо батьки повинні надати суду свідоцтво про народження дитини на під-твердження своїх повноважень, то дідові чи бабі необхідно надати докази, що внуки народжені від їх дітей. Це свідоцтво про народження їх дітей, свідоцтво про їх шлюб, свідоцтво про народження внуків від їх дітей та інші, а в деяких випадках установлювати першочергово факт родинних відносин.

Не слід забувати, що у внуків може бути два діди, дві баби і всі забажають захищати права та інтереси внуків шляхом звернення до суду з позовом. У цьому випадку, якщо ці заяви подані до попереднього слухання справи, то слід, якщо у них один предмет спору, ці спори об'єднувати, якщо вони подали заяви під час слухання справи, то об'єднувати справи в одне провадження (ст. 126 ЩІК).


Получите за 15 минут консультацию юриста!