В связи с частыми изменениями в законодательстве, информация на данной странице может устареть быстрее, чем мы успеваем ее обновлять!
Eсли Вы хотите найти правильное решение именно своей проблемы, задайте вопрос нашим юристам прямо сейчас.

1. Сестра, брат, мачуха, вітчим мають право на самозахист своїх малолітніх, неповнолітніх, повнолітніх непрацездатних братів, сестер, пасинка, падчерки.

2. Сестра, брат, мачуха, вітчим мають право звернутися за захистом прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх та повнолітніх непрацездатних братів, сестер, пасинка, падчерки до органу опіки та піклування або до суду без спеціальних на те повноважень.



Комментарий:

Стаття 262 СК у принципі закінчила й узагальнила перелік тих осіб, родичів, які поряд з батьками, дідом, бабою мажуть стати на захист як малолітніх, неповнолітніх. С дітей, так і повнолітніх осіб, які непрацездатні.

Цей арсенал осіб дає змогу в порядку «черговості» захистити інтереси дитини, тобто якщо дід, баба не пред'являть позов про стягнення аліментів з батьків, не вживуть належних заходів щодо призначення пенсії або відшкодування шкоди у зв'язку зі втратою годувальника або дід, баба відсутні, то ця стаття надає право на виправлення помилки діда, баби повнолітніми братом, сестрою, якщо вони відсутні, то в арсеналі осіб є мачуха, вітчим тощо. Однак у той же час це не означає, що якщо названі в статті особи є в наявності, то вони всі можуть звернутися до суду, хоча це не виключається. Суду надано право розібратися в процесуальному сенсі з такими позовами.

Законодавець визначив і процесуальні права цих осіб — звернення до суду, до ор-ганів опіки та піклування, інших державних закладів за захистом порушених прав та

інтересів неповнолітніх дітей та повнолітніх осіб, які непрацездатні, без спеціальних

повноважень (ст. 45 ЦПК).

їх повноваження визначені ст. 262 СК, 45 ЦПК України. Але для підтвердження

цих повноважень ці особи повинні надати органам опіки та піклування, іншим дер-жавним органам, суду підтвердження таких повноважень (ст. 42 ЦПК). Наприклад, якщо це сестра, то вона повинна надати на підтвердження своїх повноважень свідоцтво про своє народження, якщо це мачуха, то вона повинна надати свідоцтво про шлюб з батьком дитини тощо.


Получите за 15 минут консультацию юриста!