1. Повнолітні внуки, правнуки зобов'язані утримувати непрацездатних бабу, діда, прабабу, прадіда, які потребують матеріальної допомоги і якщо у них немає чоловіка, дружини, повнолітніх дочки, сина або ці особи з поважних причин не можуть надавати їм належного утримання, за умови, що повнолітні внуки, правнуки можуть надавати матеріальну допомогу.
Комментарий:
Дід, баба, прадід, прабаба перебувають у кровному родстві з онуками, правнуками. У житті дуже часто ці особи беруть активну участь нарівні з батьками у вихованні в утриманні внуків, правнуків. Частіше за все на перших порах молодої сім'ї вони заміняють батьків, а іноді утримують їх до повноліття. Однак зобов'язання внуки, правнуки з утримання діда, баби, прадіда, прабаби виконують не через те, що вони брали участь у їх вихованні й утриманні, а з обов'язку спорідненості.
Для стягнення аліментів на діда, бабу, прадіда, прабабу необхідно, щоб вони були непрацездатними і потребували матеріальної допомоги.
Другою умовою є відсутність у них повнолітніх сина, дочки, які повинні їх утримувати.
Третьою умовою є те, щоб у них не було дружини, чоловіка, які зобов'язані утримувати один одного.
Остання умова, щоб повнолітні внуки, правнуки були спроможними надавати ма-теріальну допомогу.
І, як виняток, хоча і є у них повнолітня дочка або син, але вони за станом здоров'я, матеріальним станом не зможуть надати матеріальну допомогу батькам.
Усі ці умови в процесі розгляду справи суд повинен ретельно перевіряти.
Непрацездатними дід, баба, прадід, прабаба можуть стати за віком (жінка — 55 років, чоловік — 60 років), за станом здоров'я — інваліди І, II і III груп, яка визначається МСЕК. Що стосується матеріального положення, то воно перевіряється письмовими доказами: довідкою про розмір пенсії, якщо працюючий пенсіонер, то довідкою про розмір заробітної плати (доходу), наявністю власності (будинки, готелі, автомобілі тощо).
Наявність повнолітніх сина, дочки — довідкою з місця проживання, свідоцтвом про народження тощо.
Доказом того, що повнолітній син, дочка не зможуть надати матеріальну допомогу з поважних причин, можуть бути будь-які про це дані: тяжка невиліковна хвороба (довідка медичного закладу), перебування в місцях позбавлення волі (довідка органів внутрішніх справ), малий розмір пенсії (довідка пенсійного фонду) тощо.
Наявність чоловіка, дружини підтверджується свідоцтвом про шлюб.
Дід, баба, прадід, прабаба, які потребують допомоги у зв'язку з непрацездатністю, можуть одержувати її від внуків, правнуків, якщо вони володіють достатніми коштами. Суд повинен ретельно перевіряти матеріальний стан аліментнозобов'язаних внуків і правнуків з тим, щоб зобов'язання з утримання не позначалося істотним чином на їх
матеріальному стані.
Що стосується аліментних зобов'язань правнуків щодо їх прабабки, прадіда, то
таке питання може постати, але із міліонну громадян — це один випадок.
Як бути суду, якщо два прадіди, дві прабабки, два діди, дві бабки (з обох ліній — материнської і батьківської) пред'являть позов до одного внука? Замислювався над цим питанням законодавець чи ні? Зможе внук надати допомогу цим особам, щоб самому не стати нужденним? Звичайно, не зможе. У такому випадку суд повинен відмовити в позові або в якій-небудь його частині щодо одного, двох позивачів задовольнити позов відповідно до їх крайньої нужденності.
Позов може бути заявлений самими дідом, бабою, прадідом, прабабою, або ж повнолітніми внуками, правнуками, сином, дочкою батьків, які самі не в змозі їх утримувати. Як аліментнозобов'язаних суд повинен притягнути всіх зобов'язаних сплачувати аліменти для визначення розміру аліментів, хоча позивач не пред'являє до них позову.