В связи с частыми изменениями в законодательстве, информация на данной странице может устареть быстрее, чем мы успеваем ее обновлять!
Eсли Вы хотите найти правильное решение именно своей проблемы, задайте вопрос нашим юристам прямо сейчас.

1. Розгляд справ у всіх судах проводиться усно і відкрито.

2. Ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про час і місце розгляду своєї справи.

3. Закритий судовий розгляд допускається у разі, якщо відкритий роз-гляд може привести до розголошення державної або іншої таємниці, яка охороняється законом, а також за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, з метою забезпечення таємниці усиновлення, запобігання розголошенню відомостей про інтимні чи інші особисті сторони життя осіб, які беруть участь у справі, або відомостей, що принижують їх честь і гідність.

4. Особисті папери, листи, записи телефонних розмов, телеграми та інші види кореспонденції можуть бути оголошені у судовому засіданні тільки за згодою осіб, визначених Цивільним кодексом України. Це правило застосовується при дослідженні звуко- і відеозаписів такого самого характеру.

5. При розгляді справ у закритому судовому засіданні мають право бути присутні особи, які беруть участь у справі, а у разі необхідності — свідки, експерти, спеціалісти і перекладачі.

6. Розгляд справи у закритому судовому засіданні проводиться з додержанням усіх правил цивільного судочинства.

7. Про розгляд справи в закритому судовому засіданні суд зобов'язаний постановити мотивовану ухвалу в нарадчій кімнаті, яка оголошується негайно.

8. Учасники цивільного процесу та інші особи, присутні на відкритому судовому засіданні, мають право робити письмові записи, а також використовувати портативні аудіотехнічні пристрої. Проведення в залі судового засідання фото- і кінозйомки, відео-, звукозапису із застосуванням стаціонарної апаратури, а також транслювання судового засідання по радіо і телебаченню допускаються на підставі ухвали суду за наявності згоди на це осіб, які беруть участь у справі.

9. Рішення суду проголошується прилюдно, крім випадків, коли розгляд проводився у закритому судовому засіданні. Особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їх права, свободи чи обов'язки, мають право на отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду відповідної справи. Особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їх права, свободи чи обов'язки, мають право знайомитися з матеріалами справи, робити з них витяги, знімати копії з документів, долучених до справи, одержувати копії рішень і ухвал.

(Частина дев'ята статті 6 із змінами, внесеними згідно із Законом № 3570-Мвід 16.03.2006)

10. Хід судового засідання фіксується технічними засобами. Порядок фіксування судового засідання технічними засобами встановлюється цим Кодексом.

11. Офіційним записом судового засідання є лише технічний запис, зроблений судом.



Коментар:

Даний принцип, закріплений в п. 7 ч. З ст. 129 Конституції України, в ст. 6 ЦПК України і в ст. 9 Закону України «Про судоустрій України», полягає в тому, що розгляд у всіх судах ведеться відкрито, за винятком випадків, коли це суперечить інтересам охорони державної таємниці. Закритий судовий розгляд допускається за клопотанням осіб, що беруть участь у справі, в цілях запобігання розголошуванню відомостей про інтимні або інші особисті сторони життя осіб, що беруть участь у справі, або відомостей, що принижують їх честь і гідність, а також забезпечення таємниці усиновлення.

Згідно з ч. 8 ст. 6 ЦПК і ч. 2 ст. 9 Закону України «Про судоустрій України» учасники судового розгляду та інші особи, присутні на відкритому судовому за-сіданні, мають право робити письмові записи. Проведення в залі судового за-сідання фото- і кінозйомки, теле-, відео-, звукозапису із застосуванням стаціо-нарної апаратури, а також трансляція судового засідання допускаються на під-ставі ухвали суду за наявності згоди на це осіб, що беруть участь у справі.

Розгляд справи у закритому судовому засіданні ведеться з дотриманням усіх правил цивільного судочинства та у присутності осіб, що беруть участь у справі, а в необхідних випадках — свідки, експерти та перекладачі. Рішення суду в усіх випадках проголошуються публічно, крім випадків, якщо розгляд проводився в закритому судовому засіданні відповідно до п. 9 ст. 6 ЦПК в редакції Закону України від 16 березня 2006 р. «Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України щодо касаційного провадження»1. Особи, що беруть участь в справі, а також особи, які не брали участь у справі, якщо суд вирішив питання про їх права, свободи або обов'язки, мають право на отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду відповідної справи. Такий висновок можна зробити із ст. 9 Закону України «Про доступ до судових рішень» від 22 грудня 2005 р.2.

Згідно з ч. 10 і ч. 11 ст. 6 ЦПК хід судового засідання фіксується технічними засобами, встановленими відповідними статтями ЦПК (див. коментар до статей 197 і 198 ЦПК). Офіційним записом судового засідання є лише технічний запис, зроблений судом. Розділ XI «Прикінцеві і перехідні положення» доповнено пунктом 2і, згідно з яким до 1 січня 2008 р. повна фіксація судового засідання за допомогою звукозаписного технічного пристрою здійснюється судом тільки на вимогу особи, що бере участь у справі, або за ініціативою суду3. У всіх інших випадках хід судового засідання фіксується в протоколі судового засідання.

Принцип гласності дозволяє суду виконувати виховну роботу. Цей принцип направлений на здійснення одного з основних завдань цивільного судочинства — зміцнення законності, попередження правопорушень, виховання громадян у дусі неухильного виконання законів і пошани до них.


Получите за 15 минут консультацию юриста!