В связи с частыми изменениями в законодательстве, информация на данной странице может устареть быстрее, чем мы успеваем ее обновлять!
Eсли Вы хотите найти правильное решение именно своей проблемы, задайте вопрос нашим юристам прямо сейчас.

1. Особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не беруть участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права та обов'язки, мають право на апеляційне та касаційне оскарження судових рішень у випадках та порядку, встановлених цим Кодексом.



Коментар:

До міжгалузевих принципів, як було зазначено, відносяться також принцип забезпечення апеляційного і касаційного оскарження (п. 8 ч. З ст. 129 Конституції, ст. 13 ЦПК України, ст. 12 Закону України «Про судоустрій України») і принцип обов'язковості рішень суду (п. 9 ч. З ст. 129 Конституції, ст. 14 ЦПК, ст. 11 Закону України «Про судоустрій України»).

Встановлення принципу забезпечення апеляційного і касаційного оскарження рішень суду відповідає загальноправовим принципам демократизму і законності. Згідно з ч. 2 ст. 6 Закону України «Про судоустрій України» для забезпечення всебічного, повного й об'єктивного розгляду справ, законності судових рішень в Україні діють суди першої, апеляційної і касаційної інстанції . Відповідно до положень п. 8 ч. З ст. 129 Конституції України, Закону України «Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України» від 21 червня 2001 р. у ЦПК 1963 р. були внесені зміни. Був скасований інститут і стадія перегляду в порядку судового нагляду рішень, постанов і ухвал суду, що набрали законної сили (глава 42 ЦПК 1963 р.), і був передбачений новий розділ IV «Перегляд судових рішень» — глава 40 «Апеляційне провадження» і глава 41 «Касаційне провадження» . У ЦПК 2004 р., як було вже відзначено, в ст. 13 закріплено принцип забезпечення апеляційного і касаційного оскарження судових рішень, а в розділі V «Перегляд судових рішень» главою 1 передбачено інститут і стадію перегляду судових рішень і ухвал в апеляційному порядку, а главою 2 — інститут і стадію перегляду рішень і ухвал у касаційному порядку.

Принцип забезпечення апеляційного і касаційного оскарження рішень суду спрямований на забезпечення законності й обґрунтованості судових рішень, на забезпечення захисту й охорони прав, свобод і інтересів фізичних осіб, прав і інтересів юридичних осіб, інтересів держави України, Автономної Республіки Крим, територіальної громади, іноземних держав і інших суб'єктів публічного права. Відповідно до вказаного принципу особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не беруть участь у справі, якщо суд вирішив питання про їх права й обов'язки, мають право на апеляційне і касаційне оскарження судових рішень і ухвал у порядку, встановленому ЦПК.

У апеляційному порядку оскаржуються рішення й ухвали суду першої ін-станції, що не вступили в законну силу. У апеляційному порядку можна також оскаржити ухвалу суду першої інстанції про відмову в прийомі заяви про видачу судового наказу або про скасування судового наказу в наказному провадженні (статті 100, 106 і п. 1 ч. 1 ст. 293 ЦПК).

Подібна ж думка висловлена і В. Н. Аргоновим1. Справа розглядається апеляційним судом за правилами, встановленими для розгляду справи судом першої інстанції (ч. 1 ст. 304 ЦПК). При розгляді справи в апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги і вимог, заявлених в суді першої інстанції. Апеляційний суд досліджує докази, які судом першої інстанції були досліджені з порушенням встановленого порядку або в дослідженні яких було неправомірно відмовлено, а також нові докази, ненадан- ня яких до суду першої інстанції було зумовлене поважними причинами (ч. 2 ст. 303 ЦПК). Суд апеляційної інстанції може досліджувати нові письмові і речові докази, а також показання свідків, якщо в дослідженні їх було неправомірно відмовлено або непредставлення їх було викликано поважними причинами, а також може досліджувати висновок експерта, якщо цей висновок був досліджений судом першої інстанції з порушенням встановленого порядку. Дослідження доказів судом апеляційної інстанції здійснюється з дотриманням процедури, встановленої главою 4 розділу III ЦПК. Суд апеляційної інстанції, як відзначає Є. А. Чернушенко, при перегляді справи розглядає як питання факту, так і питання права, тобто перевіряє як юридичний, так і фактичний бік справи в межах доводів апеляційної скарги і вимог, заявлених в суді першої інстанції2.

У касаційному порядку оскаржуються рішення і ухвали суду першої інстанції після їх перегляду в апеляційному порядку, а також рішення і ухвали апеляційного суду, тобто рішення і ухвали суду першої інстанції, що набрали законної сили, які були предметом розгляду суду апеляційної інстанції, а також рішення і ухвали апеляційного суду, що набрали законної сили (ст. 319 ЦПК).

Судом касаційної інстанції по цивільних справах є Судова палата по ци-вільних справах Верховного Суду України (ч. 2 ст. 48 Закону України «Про судоустрій України»). Конституційний Суд України в своєму рішенні від 11 грудня 2003 р. № 20-рп/2003 дійшов висновку, що створення в системі судів загальної юрисдикції Касаційного Суду України суперечить статтям 125 і 131 Конституції України і визнав такими, що не відповідають Конституції України положення Закону України «Про судоустрій України» стосовно: створення в системі судів загальної юрисдикції Касаційного Суду України (п. З ч. 2 ст. 18); складу Касаційного суду України, його повноважень, повноважень суддів, статусу голови, заступника голови і президії Касаційного суду України (статті 32 —37); терміну створення і початку здійснення Касаційним судом України повноважень по розгляду справ (підпункт 5 пункту З розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій України»). Таким чином, судом касаційної інстанції у цивільних справах є Судова палата у цивільних справах Верховного Суду України. Відповідно до ст. 335 ЦПК при розгляді справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої інстанції або апеляційної інстанції норм матеріального або процесуального права і не може встановлювати або (та) вважати доведеними обставини, які не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того або іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими. Касаційний суд перевіряє законність і обґрунтованість судових рішень лише в межах позовних вимог, заявлених в суді першої інстанції. Суд не обмежений доводами касаційної скарги, якщо при розгляді справи буде виявлено неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права, що є обов'язковою підставою для скасування рішення.