В связи с частыми изменениями в законодательстве, информация на данной странице может устареть быстрее, чем мы успеваем ее обновлять!
Eсли Вы хотите найти правильное решение именно своей проблемы, задайте вопрос нашим юристам прямо сейчас.

1. Майно, що є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя, ділиться між ними в натурі.

Якщо дружина та чоловік не домовилися про порядок поділу майна, спір може бути вирішений судом. При цьому суд бере до уваги інтереси дружини, чоловіка, дітей та інші обставини, що мають істотне значення.

2. Неподільні речі присуджуються одному з подружжя, якщо інше не визначено домовленістю між ними.

3. Речі для професійних занять присуджуються тому, хто використовував їх у своїй професійній діяльності. Вартість цих речей враховується при присудження іншого майна другому з подружжя.

4. Присудження одному із подружжя грошової компенсації замість його частки у праві спільної сумісної власності на майно, зокрема на житловий будинок, квартиру, земельну ділянку, допускається лише за його згодою, крім випадків, передбачених Цивільним кодексом України.

5. Присудження одному з подружжя грошової компенсації можливе за умови попереднього внесення другим із подружжя відповідної грошової суми на депозитний рахунок суду.



Комментарий:

Перший етап поділу майна подружжя — це визначення часток кожного із них в їх спільній сумісній власності, а також в тій частині власності, яка була збільшена у майні одного з подружжя, яке належало йому на праві особистої приватної власності.

Після перетворення спільної сумісної власності подружжя в спільну часткову власність у зв'язку із визначеними за ними частками поділяється уже саме майно.

Поділу підлягає те спільне майно подружжя, яке було в наявності до дня розірвання шлюбу або припинення шлюбних відносин. З поділу повинно бути виключено майно, яке належить на праві особистої приватної власності кожному з подружжя.

Насамперед подружжя самі можуть укласти договір про спосіб поділу майна. Якщо така домовленість не досягнута, то за позовом двох або одного з подружжя суд може постановити рішення про поділ майна в натурі.

«Вирішуючи спори між подружжям про майно, необхідно встановити обсяг спільно нажитого майна, наявного на час припинення спільного ведення господарства, з'ясовувати джерело і час його придбання. Спільною сумісною власністю подружжя, що підлягає поділу (статті 60, 69 СК, частина 3 статті 368 ЦК), відповідно до частин 2, 3 статті 325 ЦК можуть бути будь-які види майна, за винятком тих, які згідно із законом не можуть їм належати (виключені з цивільного обороту), незалежно від того, на ім'я кого з подружжя вони були придбані чи внесені грошовими коштами, якщо інше не встановлено шлюбним договором чи законом» (пункт 23 постанови Пленуму Верховного Суду України № 11 від 21 грудня 2007 року).

Стаття 71 СК містить у собі ряд способів поділу майна, яке належить подружжям на праві сумісної часткової власності.

При поділі майна подружжя слід мати на увазі, що поділу підлягає все майно, що е у спільній сумісній власності подружжя. Це речі постійного вжитку, побутового призначення (холодильник, пилосос, пральна машина, СВЧ, посудомийка тощо); господарського призначення (травокосилка, трактор, сіялка, мотоблок, автомобілі, комбайн та інші); для духовного розвитку (бібліотека, картини, телевізор, відеотехніка тощо); професійних занять (піаніно, інші музичні інструменти, комп'ютер, лікарські інструменти тощо); особливо цінні речі (золото, дорогоцінне каміння, діаманти); всі види продуктів харчування; домашня і продуктивна худоба; дома, садиби, квартири, виробничі споруди, земельні ділянки, гроші, акції, цінні папери та інше. Цей перелік майна не є вичерпним.

Способи поділу такого майна дуже різні залежно від виду майна.

У зв'язку з цим при поділі цього майна в натурі повинно враховуватися те, щоб не було заподіяно шкоди його господарському чи іншому призначенню; щоб перерозподіл речей між подружжям був проведений з урахуванням їх вартості, необхідності й частки кожного подружжя у спільному майні; про присудження майна в натурі одному з подружжя з покладанням на нього обов'язку компенсувати другому подружжю його частку грошима у випадку неможливості поділити майно один до одного відповідно до часток.

Наприклад, поділу належить: автомобіль, меблевий гарнітур. Суд виділив одному подружжю автомобіль вартістю 45000 грн., другому подружжю меблевий гарнітур вартістю 35000 грн. Різницю в 5000 грн. перший подружжя (за рівності часток) повинен компенсувати другому подружжю 5000 грн.

При усіх цих способах поділу суд повинен брати до уваги заслуговують інтереси, які неповнолітніх дітей, непрацездатних повнолітніх сина, дочку; інтереси одного

з подружжя.

Зупинимося на поділі деяких видів майна подружжя відповідно до названих вище способів поділу:

- поділ майна в натурі, якщо це можливо без шкоди для його господарського 1 іншого призначення.

Цей спосіб застосовується тоді і в тому випадку, коли майно взагалі, хоча і являє

собою одне ціле, але складається з декількох предметів, частин, які можуть бути використані відокремлено.

Наприклад, подружжя має бібліотеку, в якій знаходяться збірки творів класиків літератури. Якщо проводити поділ бібліотеки, то, хоча вони відносяться до серії класиків, але їх поділити можливо, виділивши кожному подружжю збірку одного із авторів. У той же час неможливо проводити поділ збірки автора на відокремлені томи в тому числі енциклопедію, словники тощо, оскільки цінність такого поділу бібліотеки знижується; неможливо проводити поділ меблевого гарнітуру шляхом передачі кожному з подружжя відокремлених секцій, предметів, хоча і можливо відокремити відокремлені предмети, але через такий поділ він втрачає своє призначення і цінність; неможливо поділити садибу, житловий будинок шляхом виділу одному з подружжя житлового будинку, а другому - надвірні будівлі, літнюкухню, оскільки відповідно до статті 186 ЦК України надвірні будівлі, літня кухня є приналежністю будинку, садиби і пов'язані з ним спільним призначенням.

При такому поділі садиба, житловий будинок втрачають своє призначення. і в той же час домоволодіння можна поділити в натурі без шкоди для його госпо-дарського призначення, оскільки воно має у своєму володінні два і більше житлових будинків.

Житловий будинок, садиба як єдине ціле також може бути поділено в натурі, про що буде сказано нижче.

При поділі гаража і автомобіля, згідно із вимогами статті 70 СК, необхідно було б гараж залишити одному із подружжя, а автомобіль передати другому, бо відсутнє інше майно.

Але ж, якщо зважати на вимоги статті 71 СК, то гараж і автомобіль необхідно залишити одному з подружжя, оскільки гараж призначений для схову автомобіля, тобто вони являють собою одне ціле.

Сам автомобіль є неподільна річ і повинен виділятися одному з подружжя. У цьому випадку той з подружжя, який бажає одержати при поділі і гараж, і автомобіль, повинен внести на депозит суду вартість половини автомобіля і гаража для компенсації частки другого подружжя. Якщо ж у нього відсутні такі кошти, а другий з подружжя їх має, то суд може передати тому з подружжя автомобіль і гараж, хто внесе гроші на депозит суду. В протилежному випадку в позові буде відмовлено, або ж за бажанням сторін одному буде виділено гараж, а другому автомобіль.

Перелік названого майна для поділу неостаточний, кожного разу життя висуває нові вимоги до суддів і нові неподільні речі, які б хотіли кожен з подружжя одержати для себе в порядку розподілу;

— поділ речей між подружжям з урахуванням їх вартості та частки кожного з подружжя в спільнім майні.

Цей спосіб є більш розповсюдженим в житті подружжя і в судовій практиці і застосовується він у тому випадку, якщо спільне майно складається з ряд а речей, які були названі при першому способі поділу.

У цьому випадку мається на увазі поділ побутової техніки, предметів домашнього господарського значення, приладів, електроприладів, продуктів харчування, посуду тощо.

А конкретно це: холодильники, пилососи, відеотехніка, магнітофони, пральні машини, електропечі, телефони, посуд, меблі та інше.

При поділі цього майна суд повинен виходити із його вартості, необхідності тому чи другому подружжю, господарського призначення, дефіцитність речі, наявність в сім і дітей, інших осіб, яким та чи інша річ більш потрібна, чим іншим, але при цьому слід не відступати від визначених часток подружжя.

Не допускається при поділі майна компенсацію малоцінним майном більш цінної речі.

Наприклад, за рахунок переданого одному з подружжя в порядку поділу автомобіля і гаража, а другому передати посуд, хатнє начиння, роздрібні меблі, холодильник і таке інше. В тому випадку, якщо подружжя не має цінної речі, яка б компенсувала другому подружжю по цінності долю в автомобілі і гаражі, слід обговорити питання про компенсацію цієї частки грошима за умови, що другий з подружжя цю суму внесе на депозит суду. Може бути і другий варіант поділу — все малоцінне майно ділиться між подружжям порівну, а автомобіль і гараж передається тому подружжю, хто зможе половину їх вартості компенсувати другому подружжю.

Тепер законом, зокрема, Сімейним кодексом закріплено твердо установлене на практиці правило про те, що предмети професійної діяльності одного з подружжя (музичні інструменти, лікарське обладнання, комп'ютери, фото-відео апаратура, різні коштовні інструменти різьби по дереву, чеканки та інші), придбані під час шлюбу і є спільною сумісною власністю, на випадок поділу майна подружжя присуджуються тому з них, в користуванні якого вони знаходилися, зобов'язавши цього з подружжя компенсувати другому з подружжя або грошима, або рівноцінним майном.

Зрозуміло, що коли один з подружжя, який користується предметами професійних занять, не має змоги компенсувати грошима чи іншим рівноцінним майном частки другого подружжя, предмети професійних занять підлягають поділу в натурі, якщо це можливо за їх властивістю.

Виникає практичне запитання, а як слід поступити суду в такому випадку, коли обидва подружжя мають одні й ті ж професійні заняття і користуються для цього одними і тими ж предметами?

Наприклад, дружина і чоловік працюють в якості баяністів в професійному оркестрі і користуються баяном по черзі, чоловік і дружина є економістами і користуються комп'ютером на дому по черзі і т. ін. На мій погляд, якщо подружжя не прийде до згоди, кому передати предмет професійних занять, спір повинен вирішити суд на свій розсуд з урахуванням інтересів того чи іншого з подружжя.

Чи може бути предметом професійних занять автомобіль таксиста?

Відповідь — «ні», оскільки це знаряддя виробництва. Судова практика з таким питанням ще не стикалася, так що може бути і друга відповідь, зважаючи на те, що власник таксі заробляє на прожиття собі, сім'ї, і, ймовірно, що при поділі майна подружжя, за ним слід залишити автомобіль, а його зобов'язати компенсувати частку в автомобілі другого подружжя.

При поділі майна будь-яким способом, суд повинен брати до уваги інтереси неповнолітніх дітей, непрацездатних повнолітніх дочку, сина, оскільки це має важливе значення для їх подальшого фізичного і духовного розвитку та лікування. Враховуються також інтереси другого з подружжя, що заслуговують на увагу. Якщо з цих причин пастка в майні збільшується, вона грошовій компенсації не підлягає.

Наприклад, автомобіль є неподільним предметом і в той же час засобом переміщення і виділяється одному із подружжя, частіше тому, на кого він зареєстрований, хто ним керує і здійснює технічне обслуговування. Однак, виходячи із того, що подружжя мають рівні права щодо володіння, користування і розпорядження, то сама по собі реєстрація при поділі автомобіля правового значення не має. В зв'язку з цим переважного права на автомобіль при його поділі подружжя, на кого зареєстрований автомобіль, не має.

Судова практика знає випадки, коли автомобіль при поділі майна передавався другому з подружжя, зважаючи на інтереси дітей і самого подружжя.

Наприклад, дружина є інвалідом III групи, має двох малолітніх дітей, один з яких потребує переміщення на особистому транспорті, дружина має посвідчення на керування транспортом, суд залишив автомобіль дружині, збільшивши її частку в майні

У тому випадку, якщо в сім'ї є неповнолітні діти і поділу підлягає телевізор комп'ютер, холодильник, меблевий гарнітур і інші речі, то з урахуванням дітей в сім'ї де залишилися після розірвання шлюбу діти, необхідно залишити ті предмети, які в першу чергу необхідні дітям — це телевізор, холодильник, як конче необхідні в побуті предмети.

Якщо для дітей були набуті речі (музичні інструменти, комп'ютер тощо), то При поділі майна подружжя ці речі не підлягають поділу, вони залишаються дітям на праві їх особистої власності (стаття 174 СК).

Відповідно до статті 71 СК України врахування інтересів неповнолітніх дітей та інтересів чоловіка, дружини при поділі майна подружжя може бути виражено у збільшенні частки у спільному сумісному майні подружжя і виділі відповідно одному з подружжя більшого числа предметів; або у виділі конкретного, кращого або цінного майна з присудженням другому подружжю відповідної компенсації за майно (або без неї); у збільшенні частки при виділі в натурі у будинку жилої площі відповідно збільшивши частку того з подружжя, з ким залишилися проживати діти, а в деяких випадках повністю виділяється квартира, житловий будинок, з виплатою компенсації; у випадку, якщо судом буде встановлено, що один із подружжя приховав, знищив чи пошкодив майно або використовував його на свій розсуд у своїх цілях всупереч волі дружини (чоловіка), то при поділі майна враховується це майно і виділяється цьому подружжю.

Наприклад, перед поділом майна чоловік за відсутності дружини вивіз все рухоме майно (коври, телевізор, холодильник, пральну машину, електропіч, цінний посуд) і приховав його у знайомого. При розгляді справи про поділ майна подружжя цей факт був встановлений за допомогою свідків і водія, який перевозив спірне майно. Суд поділив це майно, залишивши його чоловіку, а автомобіль, який був під арештом, передав дружині, вартість якого відповідає вартості вивезеного майна.

Істотні умови, які заслуговували на увагу, а також інтереси неповнолітніх дітей, непрацездатних повнолітніх сина, дочки названі у пункті 30 постанови Пленуму Верховного Суду України № 11 від 21 грудня 2007 року.

Вартість майна, що підлягає поділу, визначається за погодженням між подружжям, а при недосягненні згоди — виходячи з дійсної його вартості на час розгляду справи. Під дійсною вартістю розуміється грошова сума, за яку майно може бути продано в цьому населеному пункті чи місцевості. Для її визначення у разі необхідності призначається експертиза.

Якщо подружжя досягли згоди щодо вартості майна, суд робить про це позначку у позовній заяві, де подружжя на знак згоди роблять свої підписи, або ж фіксує цю домовленість в технічнім записі протоколу судового засідання.

Експертиза про установлення вартості майна призначається судом за клопотанням сторін за правилами статей 143, 144 ЦПК України, яка при дачі висновку передбачить, виросла чи ні в ціні річ, її амортизаційний знос, знецінилась чи ні, інші дефекти або покращення.

Частина четверта статті 71 СК стосується ситуації, коли один з подружжя бажає одержати майно як цілісний комплекс з виплатою іншому подружжю компенсації за його частку. У більшості випадків це стосується нерухомого майна: садиби, житлового будинку, квартири.

Але присудити одному з подружжя квартиру або житловий будинок, або садибу

з виплатою Другому подружжю компенсації без його згоди неможливо, у тому випадку, коли поділ цього майна можливий і е висновок експертизи про це, вони підлягають поділу в натурі відповідно до часток подружжя в цім майні.

Якщо ж їх поділити в натурі неможливо і про це також є висновок експертизи, будинок, квартира, садиба можуть залишитися у спільнім користуванні подружжя, якщо вони не домовляться про одержання компенсації.

у тому випадку, якщо спір про їх поділ в натурі виникне після розірвання шлюбу і будуть визначені частки у спільнім суміснім майні за правилами статті 70 СК, то поділ названих об'єктів буде проводитися за правилами статей 364, 372 ЦК України.

Може виникнути ситуація, коли виділ долі в натурі неможливий, оскільки будинок, квартира, садиба маломірні і з технічної точки зору неможливо виділити дві або більше відокремлених квартир. Тоді настають правила статті 365 ЦК України — припинення права на частку у спільному майні за вимогою інших співвласників. Припинення права на частку в спільнім майні можливе за певних умовах і основні із них: щоб другий з подружжя був забезпечений іншим житлом; щоб об'єкт був неподільним; щоб другий з подружжя вніс гроші за частку другого з подружжя на депозит суду.

Якщо подружжя відповідно до статей 364, 372 ЦК України домовилися, що один із них добровільно відмовляється від своєї частки в житловому будинку, квартирі, садибі і бажає за неї одержати компенсацію грошима і продовжує проживати в цих помешканнях, він не може бути виселений як колишній член сім'ї відповідно до статті 405 ЦК України (сервітут — право членів сім'ї власника житла на користування цим житлом).

Не підлягає поділу самочинно збудований житловий будинок, але може бути поділений недобудований будинок, з урахуванням можливості його добудування колишніми подружжям — як співвласниками. Про можливість його добудування повинен бути висновок експерта.

Житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

Недобудований будинок — це така споруда, яка розпочата будівництвом на законних підставах, але була недобудована подружжям з причини припинення шлюбу або шлюбних відносин. Вона підлягає поділу в натурі лише після постановлення судового рішення про визнання за цим подружжям права власності на недобудоване нерухоме майно.

Норма частини п'ятої статті 71 СК забезпечує матеріальні права того з подружжя, якому другий з подружжя повинен сплатити компенсацію за одержане майно в порядку поділу.

З цього приводу Пленум Верховного Суду України в пункті 25 своєї постанови № 11 від 21 грудня 2007 року дав таке пояснення: «Вирішуючи питання про поділ майна, Що є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя, зокрема неподільної речі, суди мають застосовувати положення частин 4, 5 ст. 71 СК щодо обов'язкової згоди одного з подружжя на отримання грошової компенсації та попереднього внесення Другим із подружжя відповідної грошової суми на депозитний рахунок суду.

За відсутності такої згоди присудження грошової компенсації може мати місце з підстав, передбачених ст. 365 ЦК, за умови звернення подружжя (одного з них) до суду 3 таким позовом (ст.11 ЦК) та попереднього внесення на депозитний рахунок суду ВІДПОВІДНОЇ грошової суми. У разі коли жоден із подружжя не вчинить таких дій, а неподільні речі не можуть

бути реально поділені між ними відповідно до їх часток, суд визнає ідеальні частки в цьому майні без його реального поділу і залишає майно у їх спільній частковій власності».

Може виникнути така ситуація, коли при розгляді справи про реальний поділ нерухомого майна сторони домовляться про сплату одному із подружжя грошової компенсації, але гроші не внесені на депозитний рахунок суду, суд може слухання справи відкласти і дати змогу ці гроші внести на депозит суду. Не виключена можливість, що в порядку укладення сторонами мирової угоди про реальний поділ майна, передбачать відстрочення або розстрочення внесення грошової компенсації, або її сплату, або інший спосіб компенсації


Получите за 15 минут консультацию юриста!