В связи с частыми изменениями в законодательстве, информация на данной странице может устареть быстрее, чем мы успеваем ее обновлять!
Eсли Вы хотите найти правильное решение именно своей проблемы, задайте вопрос нашим юристам прямо сейчас.

1. Якщо дитина народилася до спливу десяти місяців від дня припинення шлюбу або визнання шлюбу недійсним, але після реєстрації повторного шлюбу її матері з іншою особою, вважається, що батьком дитини е чоловік її матері у повторному шлюбі.

Батьківство попереднього чоловіка може бути визначене на підставі його спільної заяви з чоловіком у повторному шлюбі або за рішенням суду.



Комментарий:

Пункт 19 Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні в редакції від 18 листопада 2003 р. № 140/5 дещо уточнює зміст статті 124 СК і указує: «Якщо дитина народилася до спливу десяти місяців від дня припинення шлюбу або визнання шлюбу недійсним, але після реєстрації повторного шлюбу її матері з іншою особою, батьком дитини в актовому записі про народження зазначається чоловік матері в повторному шлюбі. У цих випадках батьківство попереднього чоловіка може бути визначене на підставі його спільної заяви з чоловіком у повторному шлюбі або за рішенням суду».

Щоб уяснити ці непрості тексти як статті, так і Правил, необхідно навести приклади таких життєвих ситуацій.

П., перебуваючи у зареєстрованому шлюбі з Л., в цей же час знаходилася в фактичних шлюбних відносинах з Б. Після розлучення з Л., вона відразу зареєструвала шлюб з Б. і через шість місяців після реєстрації шлюбу і до спливу десяти місяців після розірвання шлюбу народила дитину.

У даному випадку відповідно до статей 122 та 124 СК слід вважати батьком дитини (презумпція батьківства) першого чоловіка, оскільки дитина була зачата в період шлюбу з ним. Але на цю дитину може претендувати і другий чоловік матері дитини, оскільки вона народилася в період шлюбу його з матір'ю дитини. Претендувати на батьківство він міг не тільки на тих підставах, що дитина була зачата в період їх фактичних статевих стосунків, а і за медичними показниками — дитина могла бути зачата в період шлюбу і народитися в період шлюбу, як шести-семимісячна, що не виключається.

А взагалі, це питання батьківства як одного, так і другого чоловіка, проблематичне — по суті теоретичне. Навряд при такій ситуації перший чоловік буде претендувати на батьківство — він завжди добровільно відмовиться від претензій на таке батьківство.

Може не визнати батьківства відносно до такої дитини і чоловік повторного шлюбу. Якщо ж він буде записаний батьком дитини за заявою матері на підставі свідоцтва про шлюб, то таке батьківство він може оспорити за правилами статті 136 СК.

Що залишається в такому випадку матері дитини? Якщо чоловіки не визнають батьківство або не буде подана до РАЦС спільна заява їх, то батьківство буде визнаватися за її заявою відповідно до статті 129 СК.

Другий варіант визнання батьківства більш простий.

Шлюб між К. і Л. було розірвано у грудні 2009 року, а ще задовго до цього розірвання шлюбу Л. виїхав на роботу за кордон і з К. до розірвання шлюбу не зустрічався з 2004 року.

К. через місяць після розірвання шлюбу з Л. зареєструвала повторний шлюб з іншим чоловіком у січні 2010 року. А у квітні цього року народила дитину, тобто до спливу десяти місяців після розірвання шлюбу з Л.

Однак коли К. звернулася в орган РАЦС за реєстрацією дитини і її батьком назвала чоловіка від повторного шлюбу, то працівник РАЦС відмовив їй в реєстрації дитини, вимагаючи спільної заяви обох імовірних батьків дитини, відповідно до статті 124 СК і пункту 19 Правил.

У даному випадку звичайно батьком дитини буде чоловік від повторного шлюбу, оскільки з Л. — першим чоловіком К. не зустрічалася роками і теоретично він не може бути батьком дитини, в зв'язку з тим, що після зустріті в січні 2009 року і народженням в квітні 2010 року дитини пройшло менше дев'яти місяців (передбачається час зачаття дитини і час її народження).

Якщо матері дитини РАЦС відмовив у реєстрації дитини на ім'я повторного чоловіка, то вона може зареєструвати дитину за правилами статті 122 СК, надавши РАЦС свідоцтво про реєстрацію шлюбу з другим чоловіком, або звернеться знову ж таки до суду про встановлення батьківства, хоча значно простіше було 6 зареєструвати дитину за заявою матері і другого чоловіка, який визнає своє батьківство.