1. Право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім'ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров'я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.
Комментарий:
Ці особи названі і в пункті 18 постанови Пленуму Верховного Суду України № З від 30.03.2007 р.
Раніше чинний Кодекс (стаття 71) передбачав право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав за заявою державних або громадських організацій, одного з батьків або опікуна (піклувальника) дитини, а також за позовом прокурора. Новий Сімейний кодекс України (стаття 165) конкретно вказує тих осіб, які мають право на звернення до суду про позбавлення батьківських прав. Цей перелік осіб є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає, що набагато спрощує визначення судом кола позивачів. Пленум Верховного Суду України це коло не розширив.
Закон не надає права окремим громадянам безпосередньо звертатися до суду з позовом про позбавлення батьківських прав. Тільки один з батьків, особа, в сім’ї якої проживає дитина, сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років, опікун або піклувальник неповнолітніх дітей мають право пред'являти позов про позбавлення батьківського права. Інші особи можуть звертатися з цього приводу до органів опіки та піклування прокурора. Іншими особами в цьому сенсі можуть бути родичі, сусіди.
Законом надано право звертатися до суду про позбавлення прав закладу охорони здоров'я, навчальному закладу, в яких перебуває дитина, а також орган у опіки та піклування.
Ці організації повинні користуватися правом юридичної особи.
Органи опіки та піклування здійснюють свої права та обов'язки на підставі «Правил опіки та піклування» від 26 травня 1999 року № 34/166/131/88, Цивільного і Сімейного кодексів.
Органами опіки та піклування є відповідні відділи й управління місцевої державної адміністрації районів, районів міст, виконавчих комітетів міських чи районних у містах рад.
Для безпосереднього здійснення опіки та піклування органами опіки та піклування призначається опікун чи піклувальник.
Опіка встановлюється над малолітніми особами, які позбавлені батьківського піклування, та фізичними особами, цивільна дієздатність яких обмежена.
Таким чином, опікуни, піклувальники, орган опіки та піклування в силу своїх повноважень, наданих їм Законом, не тільки мають право пред'являти позови про по-збавлення батьківських прав, а й зобов'язані брати участь у розгляді кожної справи, незалежно від того, хто пред'явив позов.
Відповідно до статті 45 ЦПК України, статті 36і Закону України «Про прокуратуру», прокурору надано право звертатися до суду із заявами про захист прав та інтересів дітей, які не можуть самостійно захистити свої порушені права.
Заклад охорони здоров'я (лікарні, санаторії, профілакторії, інтернати), навчальний заклад (школи-інтернати, спортивні школи тощо), відповідно до пункту 3.6 Правил опіки та піклування, якщо над малолітніми або неповнолітніми дітьми не призначена опіка та піклування, є опікунами та піклувальниками і у зв'язку з цим їм надано право звертатися до суду про позбавлення матері, батька батьківських прав.
Має право також звернутися до суду щодо позбавлення батьківських прав особа, в сім'ї якої проживає дитина. Законодавець мав на увазі особу, в сім'ї якої проживає дитина на законних підставах.
Батько, мати мають право звернутися до суду про позбавлення батьківських прав один одного як законні представники дитини, надавши суду свідоцтво про народження дитини.
У зв'язку з тим, що відповідно до статті 18 СК дитині як учаснику сімейних відносин надано право після виповнення чотирнадцяти років безпосередньо звертатись до суду за захистом свого права та інтересів, а статтею 39 ЦПК України надана повна процесуальна дієздатність, то неповнолітня дитина після чотирнадцяти років має право звернутися до суду про позбавлення своїх батьків батьківських прав, надавши суду дані про виповнення чотирнадцяти років.
Якщо така дитина звернулася до суду про позбавлення своїх батьків батьківських прав, то поряд з цією дитиною повинен бути орган опіки та піклування (стаття 19 СК), дитина повинна надати всі докази для позбавлення батьківських прав, що передбачено статтею 60 ЦПК України. У цьому випадку суд при прийнятті такого позову повинен чітко керуватися вимогами статей 119, 120, 121, 122 ЦПК щодо форми і змісту поданої позовної заяви, надання доказів. Позовна заява повинна бути не способом помсти за те, що батьки не дають гроші на пиво, тютюн і тримають дисципліну, а дійсним захистом порушеного права, передбаченого статтею 164 СК.