В связи с частыми изменениями в законодательстве, информация на данной странице может устареть быстрее, чем мы успеваем ее обновлять!
Eсли Вы хотите найти правильное решение именно своей проблемы, задайте вопрос нашим юристам прямо сейчас.

1. Права та обов'язки, встановлені законом для братів та сестер, мають рідні (повнорідні, неповнорідні) брати та сестри.

2. Брати та сестри, зокрема ті, які не проживають разом, мають право наспіл*

кування.

3. Мати, батько, баба, дід, інші особи, з якими проживають неповнолітні брати та сестри, зобов'язані сприяти їхньому спілкуванню.

4. Повнолітні особи мають право брати участь у вихованні своїх неповнолітніх братів та сестер, незалежно від місця їхнього проживання.



Комментарий:

У статті 259 СК ужито такі терміни, як повнорідні, неповнорідні брат, сестра, що вимагають тлумачення.

Повнорідними є брат і сестра, які мають спільних матір та батька, тобто мають походження від одних батьків.

Неповнорідними є брат і сестра, які мають або спільного батька, або спільну матір. Тих, хто має єдину матір, називають єдиноутробні.

За сімейним законодавством правове положення повнорідних і неповнорідних братів і сестер однакове і належить до побічних родичів другої лінії споріднення (ст. 2 СК) і пов'язані визначеними правами і обов'язками один до одного.

Сімейний кодекс знає і ще один термін між дітьми чоловіка та жінки — «зведені брат та сестра». Це, по суті, чужі один одному особи, між ними немає ніякого кровного зв'язку, але вони належать до однієї сім'ї через шлюб їх батьків. І тих прав і обов'язків, які мають рідні брат і сестра (піклування, утримання, виховання, заборона шлюбу тощо) вони не мають.

Двоюрідні брат і сестра є побічними родичами четвертої лінії споріднення (ст. 2 СК). Вони можуть разом проживати, належати до однієї сім'ї, оскільки їхні батьки є рідними братами і сестрами, але вони також не мають тих узаконених прав і обов'язків, що мають рідні брат і сестра.

Як рідні брат і сестра, так і неповнорідні, можуть з різних причин, підстав проживати роздільно (між батьками розірвано шлюб і діти залишилися проживати в кожного з батьків, по відношенню до одного батьки позбавлені батьківських прав, діти відібрані у батьків і передані рідним бабам, дідам, передані до прийомних сімей, патронат тощо), але вони не позбавлені права в будь-який час зустрічатися, спілкуватися, якщо це можливо і доступно. Наприклад, при усиновленні різними сім'ями братів, сестер вони можуть і не знати про існування один одного через таємницю усиновлення.

Але ті брати і сестри, хто знає один одного, повинні безперешкодно зустрічатися, спілкуватися, підтримуючи родинні відносини, а батьки, діди, баби, інші особи, з ким проживають і де перебувають діти, повинні сприяти цьому спілкуванню.

Це стосується і прийомних сімей, дитячого будинку сімейного типу, патронату

тощо.

Вони й інші особи, у яких проживають, виховуються роз'єднані брати, сестри, повинні намагатися повідомляти їх про місце проживання, надавати допомогу з розшуку тощо.

Частина 4 ст. 259 С К передбачає загальне правило для родинної сім’ї піклуватися один про одного, виховувати, утримувати. Повнолітні брати, сестри повинні брати

участь у вихованні неповнолітніх братів і сестер незалежно від того, проживають вони

разом чи роздільно.

Способи виховання, піклування вони визначають самі. Це може бути і допомога в навчанні, залучення до спорту, культури, організація туристичних походів тощо.

Утримання може виражатися у придбанні одягу, підручників, книжок, предметів домашнього побуту, харчування тощо.

За спеціальною довіреністю повнолітні брати, сестри можуть захищати права й інтереси неповнолітніх братів і сестер у судах, інших закладах державної влади та місцевого самоврядування


Получите за 15 минут консультацию юриста!