СІМЕЙНИХ ОБОВ'ЯЗКІВ (СТАТТЯ 17 СК)
1. Орган опіки та піклування надає допомогу особі у здійсненні нею своїх сімейних прав та виконанні сімейних обов'язків обсягом та в порядку, встановлених цим Кодексом та іншими нормативно-правовимй актами.
Комментарий:
На сьогодні орган опіки та піклування діє на підставі норм Цивільного кодексу України, постанови Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2007 року № 1228 «Про питання організації виконання законодавства щодо опіки, піклування над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування», Правил опіки та піклування № 34/166/131/88 від 26 травня 1999 року.
Відповідно до цих законів і нормативно-правових актів орган опіки та піклування зобов'язаний надавати допомогу неповнолітнім батькам. Така допомога може бути різноманітною, але в рамках їх прав і обов'язків. В основному ця допомога — більш моральна підтримка, ніж матеріальна. Вона може носити консультативний характер, бути допомогою у зверненні до органів державної влади, місцевого самоврядування в налагодженні побуту молодим батькам, влаштуванні дітей у дитячі дошкільні заклади тощо.
Органи опіки та піклування відповідно до покладених на них завдань ведуть облік щодо осіб, які потребують опіки (піклування); забезпечують тимчасове влаштування неповнолітніх дітей, які потребують опіки (піклування); розглядають звернення дітей щодо неналежного виконання батьками (одним з них) обов'язків з виховання або щодо зловживання батьками своїми правами; розглядають спори, пов'язані з вихованням дітей; вживають заходів щодо захисту особистих та майнових прав неповнолітніх дітей.
У деяких випадках орган опіки та піклування має право не тільки брати участь у судових засіданнях, але і сам має право звертатися до суду з позовом про стягнення аліментів, відібрання дитини, позбавлення батьківських прав.
Орган опіки та піклування має право перевіряти і контролювати, як виховуються і утримуються діти у прийомних сім'ях, у дитячих будинках сімейного типу, патронаті.
При виявленні порушень закону щодо риховання і утримання дітей — складати відповідний документ і передавати його тим органам, які наділені правами розпуску або припинення діяльності цих закладів.
Дуже важливе завдання перед органами опіки та піклування висуває постанова Кабінету Міністрів України № 1228 від 17 жовтня 2007 року щодо надання згоди на відчуження жилих будинків квартир, в яких мешкають неповнолітні діти, або яким вони належать на праві особистої власності.
У постанові зазначено, що для здійснення будь-яких правочинів стосовно нерухомого майна, право власності на яке або право користування яким мають діти, потрібна попередня згода органів опіки та піклування. Посадові особи органів опіки та піклування несуть персональну відповідальність за захист прав і охоронюваних законом інтересів дітей при наданні згоди на вчинення правочинів щодо належного дітям нерухомого майна.