В кінці минулого року компанія Hay Group провела дослідження компенсацій та пільг Global Total Remuneration, в якому вперше проведено порівняння оплати та ринкової вартості пільг та допомог середньостатистичного працівника (референтний рівень 12 по методології Hay Group, який еквівалентний кваліфікованому ручній праці і співробітникам, що працюють в адміністративній підтримки). Консультанти порівняли винагороди працівників, грунтуючись на даних 16500 співробітників з більш ніж 12 млн. компаній в 58 країнах.
Дослідження показало, що працівники у Швейцарії заробляють найбільше в міжнародному масштабі.
Європейські країни посіли 10 топ-позицій найбільш високооплачуваних країн світу, крім третього місця, на якому знаходиться Японія.
Європа також показує найбільші коливання у сукупному винагородження: від середніх виплат $ 104100 в Швейцарії і до близько $ 11400 в Болгарії та Україні.
Як не дивно, Великобританія не ввійшла в топ-10 європейських країн і займає 15-е місце з 28, слідуючи за Ірландією (7-е місце), Іспанією (12-е місце) і Грецією (14-е місце), незважаючи на значні економічні проблеми, з якими стикаються ці країни.
Серед країн БРІК Бразилія виступає попереду (29-е місце), потім йде Росія (39-е місце, $ 22 800), Китай (49-е місце, $ 15 600) і, незважаючи на галас навколо зростання купівельної спроможності середнього класу Індії, країна залишається низькооплачуваній з усіх, які брали участь у дослідженні (58-е місце, $ 8900).
Тим не менш середні виплати в БРІК - близько $ 19925 - все ще менше третини від тієї суми, яку виплачують країни Великої Вісімки ($ 61 163).
Із середнім компенсаційним пакетом в $ 58100, США (16-е місце) несподівано «вийшли» зі світової топ-10, в той час як в Азії Японія стоїть на голову вище своїх сусідів - середній пакет винагороди ($ 85800) більш ніж в два рази більше, ніж у Сінгапурі ($ 42 100) - у головного азіатського конкурента країни.
Крім того, середній працівник в Катарі має найвищу заробітну плату та соціальний пакет на Близькому Сході - приблизно на 30% більше, ніж в ОАЕ і Саудівській Аравії.
Огляд також показав, що в країнах, що розвиваються пільгам, пов'язаним з роботою, приділяють значно більше уваги, ніж в країнах з розвиненою економікою, де фокусуються в першу чергу на заробітну плату. Тенденція концентрації на пільгах виникає в країнах, які мають найнижчу оплату праці. Наприклад, Індія, Індонезія, В'єтнам і Україна входять у 10 країн з найнижчими компенсаціями, а також входять до п'ятірки країн, де пільги складають найбільш значну частину пакета винагород.
Тетяна Рибчинська, керівник відділу інформаційних послуг з винагород Hay Group, коментує: «У поточній невизначеній глобальному економічному середовищі організації повинні знайти спосіб залучити співробітників, залучити й утримати необхідні таланти. Дуже легко випустити з уваги невеликі зміни у винагороді, що вносяться в схему виплат експертами з винагород в компаніях і які можуть мати велику цінність з точки зору співробітника ».