Так, полягає. На цих підприємствах є всі умови для укладення колективного договору, оскільки вони мають права юридичних осіб і використовують найману працю. На цих підприємствах працівники, як правило, виступають у двох ролях: 1) як власники майна (акціонери, члени кооперативу) вони мають право обирати правління, брати участь у формуванні, розподілі та використанні прибутку, одержувати дивіденди залежно від частини в пайовому фонді; 2 ) як наймані працівники мають право на договірне регулювання трудових, соціально-економічних відносин шляхом укладення колективного договору, зокрема, встановлення систем і форм оплати праці, порядку та умов визначення конкретних розмірів заробітної плати, встановлення додаткових порівняно з чинним законодавством, пільг і гарантій , режиму роботи і відпочинку і т. д.
Сторонами колективного договору є на таких підприємствах: уповноважений власниками орган (правління, рада підприємства і т. д.) або особа (керівник), з одного боку, та уповноважений колективом найманих працівників орган в особі профспілкової або декількох профспілкових організацій, у разі їх відсутності інших представницьких організацій найманих працівників - з іншого боку.
Засновники таких підприємств, які не працюють на відповідних посадах (роботах) в цьому колективі, не можуть представляти при переговорах та укладенні колдоговору жодну зі сторін: ні найманих працівників, ні власника, якщо ці повноваження передані органу або особі, що представляє інтереси власників .
Уповноважений власником орган чи керівник ак-ціонерного, кооперативного підприємства (організації) зобов'язані вести переговори і укладати колдоговір на вимогу органу (осіб), що представляє інтереси найманих працівників, згідно з чинним законодавством.
Дії колективного договору на названих підприємствах поширюється на всіх працівників підприємств, незалежно від того, чи є вони акціонерами та найманими працівниками чи лише найманими працівниками.