Заробітна плата як правова категорія - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства, організації, установи і максимальним розміром не обмежується.
Конституція України, КЗпП України, Закон України «Про оплату праці» закріплюють принцип оплати по праці, залежно від складності виконуваної роботи, визначають державну політику в галузі заробітної плати, встановлюють найважливіші принципи правового регулювання оплати праці і містять основні положення в галузі заробітної плати працівників .
Так, наприклад, Указ Президента України «Про основні на-правліннях політики грошових доходів населення» від 7 серпня 1999 р. № 969/99 закріплює політику у сфері оплати праці, яка повинна здійснюватися за такими напрямками: вдосконалення законодавства про оплату праці, своєчасна виплата заробітної плати; підвищення заробітної плати; підвищення розміру мінімальної заробітної плати; посилення залежності оплати праці від кінцевих результатів; вдосконалення оплати праці працівників бюджетної сфери і т. д.
Слід зазначити, що, як правило, заробітна плата повинна виплачуватися у грошовій формі, виплата заробітної плати у формі боргових зобов'язань або розписок або в якій-небудь іншій формі забороняється. Разом з тим ст. 23 Закону України «Про оплату праці» передбачається, що колективним договором у виняткових випадках можна частково заробітну плату виплачувати в натуральній формі (за цінами не нижче собівартості) в тих галузях і за тими професіями, де така виплата, що еквівалентна за вартістю оплаті праці в грошовому виразі, є звичайною або бажаною для працівників, за винятком товарів, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України. Постанова Кабінету Міністрів України від 03.04.93 р. № 244 встановлює перелік товарів, які заборонено виплачувати натурою у вигляді заробітної плати. (До такої групи товарів, наприклад, відносяться: продукція хімічної промисловості; нафту і нафтопродукти; благородні метали і дорогоцінні камені; наркотичні засоби тощо).