Договори процентних позик між юридичними особами - явище досить поширене. Багато фірм вибирають саме такий спосіб залучення коштів, так як звернення в банківські організації часто виявляється менш вигідним. Це пояснюється тим, що компанії-партнери охоче надають позики один одному на привабливих умовах.
Про особливості такого типу угод можна дізнатися з цієї статті.
Договори процентних позик між юридичними особами: особливості
В юридичній практиці досить розповсюдженим є договір процентної позики. Його можуть укладати між собою всі - і громадяни, і юридичні особи. Сторони угоди передають один одному грошові кошти на заздалегідь обумовлений термін і виплачують борг разом з нарахованими відсотками. Взагалі, договір позики вважається процентним за замовчуванням, навіть якщо ця умова не прописана в самому документі. Якщо в документі нічого не сказано про порядок нарахування і сплати відсотків, плата за користування позиковими коштами буде розраховуватися, виходячи з поточної ставки рефінансування. При відсутності в документі порядку сплати відсотків, їх виплати будуть здійснюватися щомісяця з дня повернення повної суми позики. При укладанні договору безпроцентної позики між юридичними особами допускається тільки письмова форма. У разі недотримання цього правила угода буде вважатися недійсною, крім того, сторони втратять можливості залучати свідків для вирішення спору. Саме тому так важливо дотримуватися всіх правил складання договору і прописувати істотні умови угоди. Особливо це стосується юридичних осіб, так як договори позики між ними в більшості випадків укладаються на великі суми.
Юридичні особи можуть укладати між собою договори на будь-яку суму. Ніяких законодавчих обмежень в цьому плані немає. Однак потрібно враховувати наступне: чим більше сума за договором процентної позики, тим більше позикодавцеві доведеться платити податок на прибуток.
РОЗРАХУНОК ВІДСОТКІВ: Договори процентних позик між юридичними особами
Порядок обчислення відсотків за користування позикою зазвичай прописують в самій угоді. Якщо в договорі про розміри відсотків нічого не говориться, для їх розрахунку буде застосовуватися ставка рефінансування, встановлена на день сплати відсотків. Сплата відсотків може здійснюватися: в грошовій формі (в угоді можна позначити валюту, в якій буде здійснюватися розрахунок розміру відсотків); в натуральній формі. Щоб вирахувати відсотки за договором позики в грошовому вираженні, потрібно застосовувати такі показники: розмір позики (або суму неповернутої позики); річна процентна ставка; кількість днів, на які надано позику. В якості базової величини, як правило, беруть кількість днів у році (365 або 366) або в місяці (28, 29, 30 або 31). У договорах позики сторони часто прописують фіксовану кількість днів в році, що дорівнює 360, і в місяці - 30. Розмір відсотків = сума позики * кількість днів позики * процентна ставка, зазначена в договорі (або ставка Нацбанку) / кількість днів в році / 100.
Протягом терміну дії угоди розмір процентної ставки може змінитися (наприклад, якщо змінюється ставка рефінансування). Дану ситуацію потрібно обов'язково зазначити в тексті документа. Якщо цього не зробити, відсоток залишиться фіксованим протягом усього періоду дії договору, а виплата суми за користування позикою здійснюватиметься в одному і тому ж розмірі.
Скласти правильний договір позики можна на ПростоДок.