Господарська діяльність неможлива без вступу її суб'єктів у взаємодію, у господарські відносини. Саме в процесі керівництва та здійснення господарської діяльності виникають господарські відносини по горизонталі та по вертикалі, а також внутрішньогосподарські відносини. Проте для господарських відносин притаманні спільні специфічні ознаки: сфера — економіка (господарювання) різного рівня (державного, територіального, локального); зміст - безпосередньо здійснення господарської діяльності (виготовлення продукції, виконання робіт, надання послуг) та/чи організація/керівництво такою діяльністю; особливий суб'єктний склад - обов'язковим учасником цих відносин є суб'єкт господарювання, крім того, участь у цих відносинах можуть брати інші учасники відносин у сфері господарювання у вигляді споживачів, органів державної влади та місцевого самоврядування, які наділені господарською компетенцією, а також громадяни, громадські та інші організації, які виступають засновниками суб'єктів господарювання чи здійснюють щодо них організаційно-господарські повноваження; значний ступінь правового регулювання на рівні актів законодавства в поєднанні з локальним регулюванням, що зумовлено суспільним значенням сфери господарювання, складністю господарських та пов'язаних з ними зв'язків. В господарсько-правових нормах, як і у відповідних правових відносинах, відображаються не лише економічні інтереси окремих учасників господарської діяльності, а й загальний інтерес суспільства, що передбачає посилення правової роботи в народному господарстві та відповідальності фахівців юридичних служб.
При цьому, структурні реформи в економіці, перетворення у галузі освіти, трансформація у сторону демократизації суспільства вимагають адекватних підходів до удосконалення методів і засобів навчально-педагогічної практики, методологій формування нових навчальних дисциплін. На наш погляд, важливим кроком для удосконалення всієї системи ступеневої освіти, особливо її юридичної ланки в Україні, є запровадження поряд з гуманітарно-правовими загальноосвітніми та спеціальними курсами підготовки ще й такої навчально-прикладної дисципліни як «Організація правової роботи на підприємствах, установах, організаціях».
З'ясовуючи роль та значення організації правової роботи на підприємствах, установах та організаціях, важливо враховувати, що норми господарського та іншого законодавства адресовані всім керівникам, спеціалістам та працівникам у галузі господарювання, адже саме вони забезпечують реалізацію відповідних норм у своїй повсякденній діяльності. Керівники суб'єкта господарювання і працівники апарату управління мають розуміти, що законодавство, в тому числі господарське, є засобом, за допомогою якого досягається виробнича й господарська мета господарських органів та їх підрозділів. Такий правовий інструмент є обов'язковим до виконання і використання, що є вимогою Конституції України та інших нормативно-правових актів України.
Специфіка правової роботи полягає в тому, що вона пов'язана з функціонуванням господарської системи, яка пов'язана з економічними відносинами, що постійно змінюються з розвитком виробничих сил та характером суспільних потреб. Саме це зумовлює підготовку навчального посібнику , в якому розглядаються питання правової роботи на підприємствах, установах та організаціях. У навчальному посібнику наводиться аналіз нормативно-правових актів, на яких заснована правова робота, на основі узагальнення системи правових норм охарактеризовано основні процеси, що відбуваються у народному господарстві і яка при цьому роль юридичних служб.
Розділ 1.
Правове регулювання та організаційні засади правової роботи на підприємствах, установах організаціях
1.1
Вітчизняною наукою господарського права створено загальне вчення про правову роботу в економіці. Призначення цього вчення - сприяння підвищенню рівня (інтенсифікації") реалізації норм чинного законодавства (перш за все - господарського). Його призначення є таким: враховуючи актуальність проблематики боротьби з правопорушеннями в сфері підприємництва та спираючись на існуючі наукові досягнення, обґрунтувати сучасний напрямок правової роботи, засоби і методи якої були б спрямовані на інтенсифікацію реалізації норм законодавства, що захищають законні права і інтереси суб'єктів господарювання1.
Першим документом, що частково регламентував діяльність юридичної служби в радянський період, зокрема юрисконсультів, в народному господарстві був декрет Ради Народних Комісарів від 27.06.1918 року «Про оплату праці радянських установ». Згідно з цим документом юрисконсульти, поряд з суддями та слідчими, відносилися до другої категорії першої групи відповідальних працівників, що свідчить про високе значення на той час фахівців юридичної служби. Це при тому, що всі працівники поділялися на чотири групи, кожна з яких у свою чергу поділялася на певні категорії.
Організація діяльності юридичної служби в народному господарстві в процесі свого розвитку постійно удосконалювалася. Спочатку, до 1922 року працівники юридичної служби, зокрема, юрисконсульти були підзвітні і організаційно підпорядковані Народному комісаріату юстиції і у своєї діяльності юрисконсульти керувалися постановами Народного Комісаріату юстиції РРФСР, зокрема постановою «Про відділи юстиції у Москві та Петрограді». В постанові регламентувалося необхідність надання юридичними відділами та юрисконсультами висновків з юридичних питань. Правова допомога підприємства надавалася юридичними службами або юрисконсультами відповідних Рад народних депутатів, а в деяких випадках відповідних відомств.
У другий половині ЗО років, коли відбувався процес створення галузевих наркоматів, роль органів юстиції в організаційному керівництві юридичних служб суттєво знизилася. В окремих наркоматах юридичні служби апарату взяли на себе функції методичного керівництва юрисконсультами системи. Проте, вони нерідко включалися у склад різних невідокремлених структурних підрозділів і не мали достатньої самостійності для виконання вказаної роботи.
Як правило фахівцям юридичної служби або юрисконсультам відводилася роль радників, тому вони не брали активної участі в діяльності суб'єктів господарського права та суттєво не впливали на внутрішньогосподарські відносини. Іноді юрисконсульта включали в який-небудь відділ апарату управління підприємства і його робота практично обмежувалася рамками цього відділу.
Становлення діяльності юридичної служби стримувалося відсутністю чіткого нормативного регулювання відносин, пов'язаних з виконанням даної роботи. Проте подальше вдосконалення управління господарством розвитку товарно-грошових відносин в області економіки створювало об'єктивні передумови поліпшення роботи правових служб в народному господарстві.
Це положення знайшло нормативне закріплення в постанові Ради Міністрів СРСР від ЗО червня 1967 року «Про подальше поліпшення порядку укладення договорів на постачання продукції для матеріально-технічного постачання підприємств і організацій». Відповідно до цієї постанови в колишніх республіках СРСР затверджувалися відповідні положення про юридичну службу.
Зокрема, постановою Ради Міністрів РРФСР від 29.03.1963 року було затверджено Примірне положення про юридичний від діл, головного (старшого) юрисконсульта, юрисконсульта підт>и ємства, установи, організації. р
Таким чином, вперше республіканським законодавством буЛо визначене правове положення працівників юридичних служб незалежно від того, в якій галузі народного господарства вони працю, ють. І хоча положення про юридичну службу мало певні недоліки саме їх поява була великим кроком вперед для вдосконалення правової роботи. Це спричинило за собою помітні практичні зрушення: на підприємствах вводилися нові, розширювалися раніше існуючі юридичні служби. Останнім надавалася самостійність, вони були підпорядковані безпосередньо керівникам підприємств.
Важливу роль у підвищенні ролі юрисконсульта на підприємстві відіграла постанова ЦК КПРС та Ради Міністрів СРСР від 23.12.1970 року №1025 «Про поліпшення правової роботи у народному господарстві»1. Цією постановою на Міністерство юстиції СРСР та його підрозділи на місцях були покладено методичне керівництво правовою роботою в народному господарстві, надано право проводити ознайомлення з станом правової роботи на конкретному підприємстві та надавати відповідні рекомендації щодо її поліпшення, узагальнювати практику постановки правової роботи, її ефективності. Саме в той час Міністерству юстиції СРСР та іншим міністерства і відомствам СРСР було надано завдання вжити заходи щодо удосконалення господарського законодавства СРСР.
В зв'язку з більш широким використанням економічних методів управління, велику актуальність у всіх сферах діяльності отримали питання матеріальної відповідальності як специфічного засобу економічного стимулювання господарських органів. Це у свою чергу посилило увагу до питання поліпшення правової роботи в народному господарстві2.
Проте з часом було потрібно не тільки підвищення рівня правової роботи, але й значне зміцнення юридичної служби в народному господарстві, чітке визначення її завдань, функцій, прав та обов'язків. Важливим кроком в цьому напрямі з'явилося затвер дження постановою Ради Міністрів СРСР 22.06.1972 року Загального положення про юридичний відділ (бюро), головного (старшого) юрисконсульта міністерства, відомства, виконавчого комітету Ради народних депутатів, підприємства, організації, установи1.
Зазначене положення більш повно регулювало відносини, учасниками яких були працівники юридичних служб. Одне з головних місць у здійсненні правової робота на підприємстві відводилися саме юридичній службі, як самостійному спеціалізованому структурному підрозділу господарюючого суб'єкта, покликаного займатися питаннями сугубо правового характеру. Тим самим, юридична служба була визнана самостійною функціонуючою службою підприємства (установи, організації), що виконує контрольні функції за дотриманням діючого законодавства на конкретному підприємстві (установі, організації) та надає правову допомогу керівникам, адміністрації і підрозділам підприємства (установи, організації) у вирішенні питань, пов'язаних із застосуванням законодавства.
В своїх ранніх працях Мамутов В.К. зазначав, що велика роль у підвищенні ефективності виробництва належить також удосконаленню всієї правової робота в народному господарстві. Правова робота, доповнює дослідник, це забезпечення або організація реалізації законодавства2.
Крім того Рада Міністрів Української РСР постановою від 01.10.1986 року №350 «Про підготовку юридичних кадрів для радянських органів» відмітила, що завдання підвищення ролі Рад на родних депутатів у забезпеченні суворого і неухильного виконай, ня законів, потребує посилення юридичної підготовки працівників радянських органів, з метою прийняття компетентних рішень.
В незалежній Україні 27.08.1995 року постановою Кабінету Міністрів України №690 було затверджене Загальне положення про юридичну службу міністерства, іншого центрального органу виконавчої влади, державного підприємства, установи, організації, що втратила чинність у зв'язку з затвердженням іншої редакції Загального положення про юридичну службу міністерства, іншого органу виконавчої влади, державного підприємства, установи та організації від 26.11.2008 року №1040'.
Проте необхідно відзначити, що зазначений Урядовий документ не врегульовує питання діяльності юридичних служб суб'єктів господарського права інших форм власності ніж державна. Але Міністерство юстиції України у відповідності до Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом», у зв'язку з розширенням переліку суб'єктів первинного фінансового моніторингу, та включення в цей перелік нотаріусів, адвокатів, суб'єктів господарювання, що надають юридичні послуги (за винятком осіб, які надають послуги у рамках трудових правовідносин), було включено у перелік суб'єктів державного фінансового моніторингу. Зокрема, ч. З ст. 6 цього Закону зобов'язує суб'єктів первинного фінансового моніторингу вживати посилених застережних заходів стосовно клієнтів діяльність яких свідчить про підвищений ризик проведення ними операцій з легалізації (відмивання) доходів та фінансового тероризму. А серед основних обов'язків, покладених на спеціально визначених суб'єктів фінансового моніторингу, відносять: стати на облік у спеціально уповноваженому органі як суб'єкт первинного фінансового моніторингу, в нашому випадку, це Міністерство юстиції України; повідомляти спеціально уповноважений орган про операції; забезпечувати на документальний запит безпосередній доступ суб'єктів державного фінансового моніторингу до відповідних документів тощо. Зазначимо, що поряд із внесенням до кола суб'єктів первинного фінан- сового моніторингу нотаріусів, адвокатів, суб'єкти господарюван ня які надають юридичні послуги, цим Законом передбачено певні обмеження щодо повідомлення такими особами спеціально уповноваженого органу про свої підозри.