Приймання та звільнення на роботу окремих категорій працівників обумовлено спеціальними нормативно-правовими актами, зокрема, приймання та звільнення керівників державних підприємств, установ та організацій, а також державних службовців.
Так, приймання на роботу на посаду державного службовця має свої особливості, а саме на підставі конкурсу. Конкурс на заміщення вакантної посади державного службовця повинен забезпечувати конституційне право рівного доступу до державної служби громадян України.
Відповідно до Порядку проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців затвердженого постановою КМУ від 15.02.2002 року №169, для проведення відбору кандидатів на заміщення вакантних посад державних службовців наказом (розпорядженням) керівника відповідного державного органу, який здійснює призначення на посаду державного службовця, утворюється конкурсна комісія у складі голови, секретаря і членів комісії. Очолює конкурсну комісію заступник керівника державного органу. До складу конкурсної комісії входять представники кадрової та юридичної служб, а також окремих структурних підрозділів апарату державного органу.
До участі у конкурсі не допускаються особи, які. досягли встановленого законодавством граничного віку перебування на державній службі;
— визнані в установленому порядку недієздатними;
і мають судимість, що є несумісною із зайняттям посади Щ
ржав ного службовця;
1 у разі прийняття на службу будуть безпосередньо підпоряд. ковані або підлеглі особам, які є їх близькими родичами чи своя- ками;
— позбавлені права займати відповідні посади в установленому законом порядку на визначений термін;
— в інших випадках, установлених законами.
Державний орган, у якому проводиться конкурс, зобов'язаний
опублікувати оголошення про проведення конкурсу в пресі або поширити його через інші офіційні засоби масової інформації не пізніше ніж за місяць до початку конкурсу та довести його до відома працівників органу, в якому оголошується конкурс.
В оголошенні про проведення конкурсу повинні міститися такі відомості:
1) найменування державного органу із зазначенням його міс- цезнаходження, адреси та номерів телефонів;
2) назви вакантних посад із зазначенням, що додаткова інформація щодо основних функціональних обов'язків, розміру та умов оплати праці надається кадровою службою;
3) основні вимоги до кандидатів, визначені державним органом згідно з типовими професійно-кваліфікаційними характеристиками посад державних службовців;
4) термін прийняття документів (протягом ЗО календарних днів з дня оголошення про проведення конкурсу).
В оголошенні може міститися додаткова інформація, що не суперечить законодавству про державну службу.
Особи, які бажають взяти участь у конкурсі, подають до конкурсної комісії державного органу, в якому проводиться конкурс, такі документи:
— заяву про участь у конкурсі, в якій зазначається про ознайомлення заявника із встановленими законодавством обмеженнями щодо прийняття на державну службу та проходження державної служби;
— заповнену особову картку (форма П-2 ДС) з відповідними додатками.
Рішення комісії приймається простою більшістю голосів присутніх на її засіданні членів конкурсної комісії. У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос голови комісії. У рішенні комісії, що подається керівнику державного органу, обов'язково зазначаються пропозиції щодо призначення конкретного кандидата на вакантну посаду державного службовця та визначаються кандидатури для зарахування до кадрового резерву.
Засідання конкурсної комісії оформляється протоколом, який підписується всіма присутніми на засіданні членами комісії і по- дається керівникові не пізніше ніж через два дні після голосування. Кожний член комісії може додати до протоколу свою окрему думку.
Конкурсна комісія повідомляє кандидатів про результати конкурсу Протягом трьох днів після його завершення. Рішення ігоо призначення на посаду державного службовця та зарахування до кадрового резерву приймає керівник державного органу на під. ставі пропозиції конкурсної комісії протягом місяця з дня прийняття рішення конкурсною комісією.
Рішення конкурсної комісії може бути оскаржене керівнику відповідного державного органу протягом трьох днів після ознайомлення з цим рішенням, а рішення керівника державного органу може бути оскаржене у порядку, визначеному законодавством.
Існує також особливий порядок атестації працівників керівного складу державних підприємств, зазначений порядок викладений у формі Положення про порядок проведення атестації працівників керівного складу державних підприємств, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.1999 року № 1571.
Атестація працівників керівного складу державних підприємств проводиться з метою підвищення ефективності діяльності зазначених працівників. У ході атестації оцінюються їх ділові та професійні якості, виконання ними посадових обов'язків, зазначених у професійно-кваліфікаційних характеристиках їх посад, а також нормативно-правових актах. До керівного складу працівників державних підприємств у цьому Положенні відношш керівники, їх заступники, головні інженери, керівники структурних підрозділів державних підприємств (у тому числі казенних і тих, що входять до переліку стратегічних) та їх об'єднань, склад і статути яких затверджені центральними і місцевими органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим і у сфері управління яких вони перебувають, об'єднань підприємств, яким делеговано функції управління державним майном, а також зазначені працівники філіалів.
Атестація керівників державних підприємств та їх об'єднань, що перебувають у сфері управління органу управління майном, проводиться атестаційними комісіями цього органу. Атестація керівників державних підприємств, які входять до складу об'єднань, проводиться аггестаційними комісіями об'єднань. Атестація інших працівників керівного складу об'єднань проводиться атестаційними комісіями об'єднань, інших працівників керівного складу державних підприємств, а також керівників та інших працівників керівного складу філіалів - атестаційними комісіями державних підприємств.
Не підлягають атестації:
керівники державних підприємств та їх об'єднань, яких призначає на посади Кабінет Міністрів України;
працівники керівного складу, які обіймали посаду менше
одного року. . . .
Жінки, які перебували у відпустці у зв язку з вагітністю, пологами і доглядом за дитиною віком до трьох років, проходять атестацію не раніше ніж через рік після виходу на роботу.
Атестація працівників керівного складу державних підприємств проводиться один раз на три роки. Графік атестації із зазначенням термінів її проведення затверджується наказом керівника органу управління майном, об'єднання, державного підприємства і не пізніше ніж за місяць до початку атестації доводиться до відома працівників, які підлягають атестації.
Для організаціїта проведення атестації інших працівників керівного складу об'єднань наказом керівника об'єднання утворюється атестаційна комісія безпосередньо в об'єднанні; інших працівників керівного складу державних підприємств, а також керівників та інших працівників керівного складу філіалів - безпосередньо на ржавному підприємстві. Головою атестаційної комісії призначається керівник або заступник керівника об'єднання, ДеР підприємства.
До складу атестаційної комісії входять керівники структурних підрозділів, їх заступники, провідні фахівці органу управління майном, керівники об'єднань, державних підприємств, філіалів, відповідні фахівці, а також представники галузевого об'єднання профспілок, профспілкових комітетів державних підприємств і організацій та місцевих державних адміністрацій.
Атестація працівників керівного складу державних підприємств здійснюється в індивідуальному порядку.
На кожного працівника, який підлягає атестації, складається відгук-характеристика та заповнюється атестаційний лист.
Працівник, який підлягає атестації, не пізніше ніж за два тижні до атестації має бути ознайомлений з відгуком-характеристихою Якщо працівник не годен з відомостями, викладеними у відгуку, характеристиці, керівник виносить її на обговорення трудового колективу об'єднання, державного підприємства, філіалу, структурного підрозділу, пропозиції якого разом з характеристикою подаються до атестаційної комісії.
Атестаційний лист і відгук-характеристика подаються до атестаційної комісії не пізніше ніж за три дні до проведення атестації Атестаційна комісія під час атестації керівників об'єднань та державних підприємств, які перебувають у сфері управління органу управління майном, розглядає подані матеріали, заслуховує керівника структурного підрозділу цього органу; під час атестації керівників державних підприємств, які входять до складу об'єднань, - керівника або заступника керівника відповідного об'єднання, а під час атестації керівників філіалів - керівника або заступника керівника державного підприємства, до складу якого входять ці філіали.
Обговорення професійних якостей і результатів діяльності працівника, який атестується, має проходити в обстановці вимогливості, доброзичливості, об'єктивності, яка виключає прояви упередженості.
На підставі всебічної оцінки професійного рівня працівників керівного складу, їх ділових якостей, виконання посадових обов'язків, визначених професійно-кваліфікаційними характеристиками їх посад, і досягнутих результатів атестаційна комісія приймає одне з таких рішень:
відповідає займаній посаді; рекомендується в резерв на вищу посаду; відповідає займаній посаді за умови виконання рекомендацій комісії з повторною атестацією через рік; не відповідає займаній посаді.
Атестованими вважаються працівники, визнані атестаційною комісією такими, що відповідають займаній посаді, рекомендуються в резерв на вищу посаду або відповідають займаній посаді за умови виконання рекомендацій комісії. Результати голосування повідомляються працівникові зразу після голосування.
У разі прийняття рішення про рекомендацію працівника в резерв на вищу посаду атестаційна комісія може запропонувати керівникові дозволити йому пройти за згодою стажування на більш високій посаді. У разі прийняття рішення про відповідність займаній посаді за умови виконання рекомендацій атестаційна комісія рекомендує керівникові призначити протягом року повторне атестування якщо працівник згоден виконати рекомендації комісії.
У разі прийняття рішення про невідповідність працівника займаній посаді атестаційна комісія рекомендує керівникові перевести цього працівника за його згодою на іншу посаду, що відповідає його професійному рівню, або звільнити із займаної посади.
Рішення комісії може бути оскаржене працівником, який пройшов атестацію, відповідно керівнику органу управління майном, об'єднання, державного підприємства, філіалу протягом 10 днів з дня його прийняття.
За результатами атестації керівник органу управління майном об'єднання, державного підприємства, філіалу згідно із законодавством протягом двох місяців з дня атестації приймає остаточне рішення і видає відповідний наказ (розпорядження). Рішення про переведення працівника, визнаного за результатами проведення атестації таким, що не відповідає займаній посаді, за його згодою на шшу роботу або звільнення з посади приймається відповідним керівником протягом двох місяців з дня атестації. У разі неможливості переведення працівника за його згодою на іншу роботу, а також відмови його від цього переведення працівник в установленому порядку звільняється і роботи відповідно до п- СТ" дексу законів про працю України.
Після закінчення зазначеного терміну переведення працівника на іншу роботу або припинення з ним трудового договору за р зультатами атестації не допускається. Час хвороби працівника, також перебування його у відпустці до двомісячного терміну це включається.
Трудові спори, пов'язані з атестацією, розглядаються відповід. но до законодавства про порядок розгляду індивідуальних ищ вих спорів.
Контрольні питання:
1. Завдання кадрової політики на підприємствах, установах та організаціях.
2. Професія та кваліфікація працівників.
3. Кадрове планування. Етапи управління персоналом.
4. Трудова книжка. Порядок їх введення, виписування та обміну.
5. Виправлення в трудових книжках. Зміна записів у трудових книжках.
6. Запис про оформлення роботи за сумісництвом. Запис в трудовій книжці працівникам, які зайняті на сезонних роботах.
7. Порядок внесення відомостей про нагороди і заохочення.
8. Порядок обліку руху трудових книжок та обліку бланків трудових книжок. Порядок їх зберігання.
9. Перелік комплексу документів за функціями управління кадрами. Особисті документи працівників.
10. Стадії обробки кадрової документації. Організаційно-розпорядча документація кадрової служби.
11. Вихідні та похідні облікові документи кадрової служби. Особова справа, перелік документів особової справи. Рекомендаційний лист.
12. Трудовій договір. Порядок і термін його укладення. Контракт як особлива форма трудового договору. Зміст наказів про прийняття на роботу, переведення, надання відпусток та звільнення.
13. Порядок приймання на роботу на посаду державного службовця. Порядок проведення конкурсу на заміщення вакантних посад. Перелік осіб, що не допускаються до участі в конкурсі. Повноваження конкурсної комісії.
14. Порядок атестації працівників керівного складу державних підприємств. Перелік посадових осіб, що не підлягають атестації. Склад атестаційної комісії. Повноваження атестаційної комісії.