Sidebar

В связи с частыми изменениями в законодательстве, информация на данной странице может устареть быстрее, чем мы успеваем ее обновлять!
Eсли Вы хотите найти правильное решение именно своей проблемы, задайте вопрос нашим юристам прямо сейчас.

 

Название документа: Иск об установлении факта отцовства
Формат файла: DOCХ
Год: 2017
Ссылка на скачивание: Скачать заявление об установлении факта отцовства

 

Якщо батько дитини помер, не встигнувши за життя подати заяву про визнання свого батьківства, можна вирішити це питання через суд, подавши заяву про встановлення факту визнання батьківства.

У загальному випадку батьком дитини визначається людина, яка перебуває в шлюбі з матір'ю дитини. Якщо батьки не перебувають у шлюбі на момент народження дитини батько може підтвердити своє батьківство, подавши добровільно заяву в ЗАГС. Якщо передбачуваний батько дитини відмовляється подати заяву про батьківство, мати дитини може звернутися до суду з позовною заявою про встановлення батьківства.

У цьому прикладі ми розглянемо ситуацію, коли батько дитини не перебував у шлюбі з матір'ю, визнавав себе батьком дитини, але не встиг з різних причин при житті встановити своє батьківство. 

 

Підстави для встановлення факту визнання батьківства

При подачі заяви про встановлення факту визнання батьківства заявник, як правило мати дитину, повинна вказати підстави встановлення цього факту. Це може бути отримання спадку, оформлення пенсії з нагоди втрати годувальника, отримання допомоги на дитину та соціальних виплат з приводу смерті його батька.

Часто мати дитини просто хоче, щоб у дитини залишилася пам'ять про його батька. Щоб він знав, хто був його батьком, не відчував себе «безбатченком», отримав офіційно прізвище та по батькові батька. Ініціаторами визнання батьківства можуть виступати і родичі померлого.

Рекомендуємо чесно і відкрито вказати в заяві підстави встановлення факту визнання батьківства. Це дозволить суду залучити до участі у справі всіх заінтересованих осіб, вислухати і врахувати їхню позицію з цього питання. В іншому випадку особи, на інтереси яких може вплинути рішення суду, матимуть можливість подати апеляційну скаргу, в будь-який час, коли їм стане відомо про його винесення. 

 

Підготовка заяви про встановлення факту визнання батьківства

При підготовці заяви необхідно з'ясувати позицію родичів померлого по факту визнання батьківства, визначитися з точними підставами звернення до суду, подбати про збір належних доказів.

Важливим моментом для звернення до суду є відсутність спору про право. Якщо між родичами, спадкоємцями та іншими зацікавленими особами є спір про право, який підлягає вирішенню в суді в разі визнання батьківства, сенсу подавати заяву в порядку окремого провадження немає. З'ясувавши наявність спору про право суд залишить заяву без розгляду, запропонувавши заявнику звернутися в суд у порядку позовного провадження.

Аналогічно, у порядку позовного провадження, слід звертатися до суду в разі, якщо передбачуваний батько при житті заперечував своє батьківство. Відповідачами в цьому випадку будуть спадкоємці померлого.

Заінтересованими особами у заяві необхідно вказати громадян і організації, чиї права та інтереси може вплинути рішення суду. Це можуть бути батьки померлого, його діти, спадкоємці. В якості зацікавлених осіб вказують Пенсійний фонд, органи соцзахисту та соцстраху, що після винесення рішення доведеться звертатися заявнику.

В якості доказів визнання батьківства можна використовувати листування, відео та фотоматеріали, чеки і квитанції, інші документи. Зі змісту представлених суду документів повинно бути зрозуміло, що померлий вважав себе батьком дитини і не приховував цього від оточуючих, виявляв турботу про дитину і діяв, як законний представник.

У справах про визнання батьківства не обійтися без показань свідків. Свідками можуть бути родичі, сусіди, друзі і товариші по службі (зацікавлені особи, зазначені в заяві, не можуть бути свідками по справі). Свідки повинні бути очевидцями того, як померлий піклувався про дитину, розповідав про те, що це його дитина, ділився планами на майбутнє, пов'язаними з сином або дочкою. Можливо свідкам будуть поставлені питання про те, чому за життя батько не вжив заходів для визнання свого батьківства.

При підготовці заяви необхідно визначитися чи є необхідність змінити дитині прізвища та по батькові за даними його батька або залишити прізвище матері. Слід врахувати, що різні прізвища матері і дитини можуть спричинити в подальшому психологічні проблеми. 

 

Подача і розгляд заяви про встановлення факту визнання батьківства

Заява про встановлення факту визнання батьківства подається в районний суд за місцем проживання заявника. Подати заяву може мати дитину, сам дитина після досягнення віку 18 років, в інтересах дитини з такою заявою може вийти орган опіки та піклування.

При подачі заяви до суду заявник звільнений від сплати державного мита, оскільки звертається на захист інтересів дитини.

Якщо заявник правильно оформив заяву, вказавши всі значимі обставини, якщо належно повідомлені всі особи, які беруть участь у справі, представлені всі докази, суд може розглянути справу в одному судовому засіданні. Підготуйте коротку доповідь для суду, в якому розкажіть про обставини, що свідчать про визнання батьківства.

Строк розгляду заяви в суді становить до 2 місяців. Після складання мотивованого рішення воно по закінченні місяця вступить в законну силу. Юридично для підтвердження батьківства необхідно з рішенням суду звернутися в ЗАГС, для внесення виправлень до актового запису про народження дитини та отримання нового свідоцтва про народження. 


Получите за 15 минут консультацию юриста!