Кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.Усі громадяни щорічно подають до податкових інспекцій за місцем проживання декларації про свій майновий стан та доходи за минулий рік у порядку, встановленому законом.
Коментар статті Конституції:
Одним з конституційних є обов'язок осіб, які отримують доходи від трудової, інтелектуальної і творчої діяльності, а також з інших джерел, брати участь у формуванні державного та місцевих бюджетів шляхом сплати податків і зборів.
У відповідності із Законом "Про бюджетну систему України" від 5 грудня 1990 р. загальнодержавний бюджет забезпечує необхідними коштами фінансування заходів у галузі економічного і соціального розвитку, що мають загальнодержавне значення, а бюджет Автономної Республіки Крим, місцеві бюджети - заходів економічного і соціального розвитку, здійснюваного державними органами Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування і місцевими державними адміністраціями.
Прибутковий податок з громадян, податок на фонд оплати праці членів колективних сільсько-господарських підприємств, плата осіб за патенти на зайняття індивідуальною підприємницькою діяльні-стю, плата з власників транспортних засобів, плата за землю та деякі інші податки і збори зараховуються повністю до місцевих бюджетів.
Принципи побудови системи оподаткування в Україні, види податків, зборів та інших обов'язкових платежів, напрями їх зарахування і використання, перелік платників податків та об'єктів оподаткування і відповідальність за порушення податкового законодавства визначаються Законом України "Про систему оподаткування" від 25 червня 1991 р.
Починаючи з 1 січня 1993 р. громадяни сплачують прибутковий податок у відповідності з Декретом Кабінету Міністрів України "Про прибутковий податок з громадян" від 26 грудня 1992 р. В його основу покладено принцип: рівні доходи - рівні податки. Декретом застосовується рівний підхід до оподаткування доходів громадян незалежно від того, з яких джерел їх було отримано. Досягається це шляхом обчислення податку з сукупного річного доходу за єдиною шкалою ставок податку. Декретом встановлені і пільги окремим категоріям громадян у сплаті податків. Ці пільги полягають у звільненні від сплати податків або ж у зменшенні їх розмірів. Види місцевих податків і зборів, що сплачуються громадянами, їх граничні розміри та порядок обчислення і напрями використання визначаються Декретом Кабінету Міністрів України "Про місцеві податки і збори" від 20 травня 1993 р.
Розміри інших податків і платежів, порядок та умови їх застосування визначаються окремими зако-нодавчими актами.
Контроль за дотриманням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своє-часністю сплати податків, зборів та інших платежів і внесків до державних цільових фондів, встановлених законодавством України, здійснюється державними податковими адміністраціями. їх функції і компетенція, в тому числі у питаннях притягнення злісних неплатників податку до адміністративної відповідальності, визначені Законом "Про державну податкову службу в Україні" від 4 грудня 1990 р.
Відповідно до Конституції всі громадяни України зобов'язані здавати до податкових адміністрацій за місцем проживання декларації про свій майновий стан та доходи в минулому році. На підставі декларацій, документальних перевірок за місцем отриманих доходів податкові адміністрації в разі виявлення порушень податкового законодавства вимагають їх усунення, а за наявності підстав накладають адміністративні стягнення на громадян, винних у неподанні або несвоєчасному поданні декларацій про доходи чи включенні до декларацій перекручених даних та в інших порушеннях податкового законодавства.