Верховна Рада України приймає закони, постанови та Інші акти більшістю від її конституційного складу, крім випадків, передбачених цією Конституцією.
Коментар статті Конституції:
У цій статті встановлюється, що Верховна Рада і повноважна приймати закони, постанови та інші ак-ти. Під законами, про які йде мова у зазначеній і статті, слід розуміти нормативно-правові акти найвищої юридичної сили, що містять загальнообов'язкові правила поведінки і регулюють найважливіші, суспільні відносини.
Розгляд законопроектів Верховною Радою згідно з Регламентом Верховної Ради України здійснюється у трьох читаннях.
Під час першого читання на пленарному засіданні Верховної Ради України обговорюються основні положення законопроекту. Обговорення розпочинається з доповіді ініціатора проекту, потім заслухо-вуються співдоповіді, ведуться дебати. Після цього у разі позитивної оцінки законопроекту Верховна Рада передає його у відповідний комітет для доопрацювання.
Згодом, коли комітет знову представить доопрацьований законопроект, що вже враховує всі заува-ження і пропозиції після першого читання, здійснюється друге читання. Головною стадією цього читання є постатейне детальне обговорення законопроекту.
Заключною стадією є третє читання законопроекту, під час якого відбувається голосування.
Постанови та інші акти, що приймаються Верховною Радою України, мають здебільшого допоміж-ний характер, наприклад постанова Верховної Ради про введення в дію певного закону.
Закони, постанови та інші акти приймаються більшістю від конституційного складу Верховної Ради, тобто від 450 народних депутатів України (ст. 76 Конституції).
Із загального правила, що встановлюється ст. У і Конституції України, можливі винятки, які перебачаються цією Конституцією. Світова конституційна практика визнає існування так званих конституційних законів, які мають особливу юридичну силу і тому потребують більш складної процедури їх прийняття. Звичайно до зазначених законів відносять такі, про необхідність видання яких є спеціальне застереження у тексті Конституції, а також закони, що вносять зміни і доповнення до Конституції. Конституційний закон приймається кваліфікованою більшістю голосів, тобто двома третинами голосів від загальної кількості складу парламенту. Зокрема, саме така кількість голосів передбачена у ст. 155 та ч. 5 ст. 111 Конституції.
Що стосується рішення про усунення Президента України з поста в порядку імпічменту (ч. 6 ст. 111), то воно приймається Верховною Радою України не менш як трьома четвертими від п конституційного складу.