Прокуратуру України очолює Генеральний прокурор України, який призначається на посаду за згодою Верховної Ради України та звільняється з посади Президентом України. Верховна Рада України може висловити недовіру Генеральному прокуророві України, що має наслідком його відставку з посади.Строк повноважень Генерального прокурора України — п'ять років.
Коментар статті Конституції:
Генеральний прокурор України як найвища посадова особа в єдиній централізованій системі органів прокуратури очолює і спрямовує їх роботу, здійснює контроль за діяльністю підпорядкованих прокуратур. Генерального прокурора України на посаду призначає Президент України за згодою Верховної Ради України. Строк повноважень Генерального прокурора - п'ять років. Він може призначатися на повторний строк. З посади Генерального прокурора України звільняє Президент України. Для цього не потрібно згоди Верховної Ради України. Конституція України не визначає підстав дострокового звільнення з посади Генерального прокурора України. Вони мають бути чітко виписані у Законі "Про прокуратуру", що буде однією з гарантій незалежного здійснення Генеральним прокурором України своїх повноважень і переш-кодою для суб'єктивного вирішення питання щодо його звільнення з посади.
Верховна Рада України може висловити недовіру Генеральному прокурору України, що має наслідком його відставку з посади. Підставою для цього можуть бути, наприклад, вчинення злочину або проступку, що не сумісний з посадою прокурора, порушення Конституції України. Висловлена недовіра зобов'язує Генерального прокурора України подати заяву Президенту України про відставку, який приймає остаточне рішення про його звільнення з посади.