РОЗДІЛ I. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
Стаття 1. Сфера дії Податкового кодексу України
1. В Податковому кодексі (далі - ПК) вперше здійснено об'єднання в одному нормативно-правовому акті норм права, якими врегульовано відносини в сфері оподаткування.
Коментована стаття визначає предмет регулювання Податковим кодексом України. До предмета регулювання належить відокремлена група суспільних відносин, що виникають в сфері справляння податків і зборів. Мова йде про податкові правовідносини.
В статті 1 наведено вичерпний перелік відносин, які регулюються нормами, закріпленими в Податковому кодексі України.
Визначається:
1) склад податкової системи України, а саме - закріплюється вичерпний перелік загальнодержавних (ст. 9) та місцевих (ст. 10) податків і зборів, який може бути змінено чи доповнено лише шляхом внесення відповідних змін до ст. 9 та до ст. 10 ПК України;
2) порядок адміністрування податків і зборів (розділ II ПК). Під адмініструванням податків слід розуміти правовідносини, які складаються у сфері здійснення органами державної податкової служби та митними органами заходів, направлених на забезпечення виконання платниками податків їх податкового обов'язку та на погашення податкового боргу;
3) склад осіб, які належать до платників того чи іншого податку (збору), тобто, які є учасниками правовідносин щодо справляння такого платежу та наділені податковою правосуб'єктністю. Названо риси, яким мають відповідати особи, що мають статус платника податку (збору). Наприклад, в ст. 181 ПК;
4) закріплено права та обов'язки платників податків. При цьому слід враховувати, що в ПК розрізняють загальні права та обов'язки, які є невід'ємною складовою правового статусу будь-якого платника, незалежно від виду сплачуваного ним податку (ст. 16 - обов'язки платника податку; ст. 17 - права платника податку), та права і обов'язки, які мають лише платники конкретного виду податків (наприклад, ст. 181 ПК визначено обов'язок щодо обов'язкової реєстрації платника податку на додану вартість).
5) Визначають компетенцію контролюючих органів в сфері оподаткування, до яких належать органи державної податкової служби та митні органи (ст. 41 ПК). Компетенція - це сукупність владних повноважень органів державної податкової служби та митних органів щодо виконання ним визначених законодавцем відповідних функцій в сфері оподаткування. Компетенція органів державної податкової служби закріплена в ст. 20 ПК, в інших статтях кодексу, а також в Законі України "Про державну податкову службу в Україні". Нормами ПК закріплено і повноваження посадових осіб контролюючих органів щодо здійснення податкового контролю (наприклад, ст. 21 ПК).
2. Товари та послуги, що переміщуються через митний кордон України, оподатковуються податком на додану вартість та митом. А у випаду, коли мова йде про підакцизні товари, то і акцизним податком. Порядок справляння податку на додану вартість та акцизного податку регулюється нормами ПК.
Мито відповідно до пп. 9.1.16 п. 9.1 ст. 9 ПК включено до складу загальнодержавних податків. Однак порядок справляння ввізного (імпортного) та вивізного (експортного) мита здійснюється відповідно до вимог, закріплених в Митному кодексі України, в Законі України "Про Єдиний митний тариф" та в інших законах України з питань митної справи.
3. В коментованій статті чітко визначено перелік питань (хоча це своєрідна група податкових правовідносин), що не входять до сфери регулювання ПК.
Зокрема, це відносини щодо:
1) погашення податкових зобов'язань та стягнення податкового боргу з осіб, на яких поширюються судові процедури, визначені Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом";
2) погашення податкових зобов'язань та стягнення податкового боргу з банків, на які поширюються норми розділу V Закону України "Про банки і банківську діяльність";
3) погашення зобов'язань зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
(Сума недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування стягується в порядку, визначеному в Законі України від 8 липня 2010 року N 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування". Зокрема, ці питання врегульовано в ст. 25 "Заходи впливу та стягнення" вказаного вище Закону).