1. Податкове законодавство - це сукупність нормативно-правових актів, в яких містяться правові норми, об'єднані спільним предметом регулювання - відносинами в сфері оподаткування.
Первинна ланка податкового законодавства - правова форма, нормативно-правовий акт. Це можуть бути як закони, так і акти органів виконавчої влади. Останні складають переважну частину податкового законодавства.
В ст. 3 ПК вперше закріплено складові податкового законодавства України.
Протягом тривалого часу у юридичній літературі питання змісту поняття "податкове законодавство", як і поняття "законодавство" в цілому було дискусійним. Науковці пропонували різні визначення, від вузького розуміння поняття "законодавство", що охоплювало лише закони України, та до широкого його розуміння, де під "законодавством" розуміли будь-який нормативно-правовий акт. Вперше офіційне тлумачення цього терміна було здійснено Конституційним Судом України відносно вживання його у ст. 21 Кодексу законів про працю України. В Рішенні Конституційного Суду України у справі за конституційним зверненням Київської міської ради професійних спілок щодо офіційного тлумачення частини третьої статті 21 Кодексу законів про працю України (справа про тлумачення терміну "законодавство") від 9 липня 1998 р. N 12-рп/98 було визнано, що під терміном "законодавство" охоплюються закони України, чинні міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також постанови Верховної Ради України, укази Президента України, декрети і постанови Кабінету Міністрів України, прийняті в межах їх повноважень та відповідно до Конституції України і законів України.
В коментованій статті визначено, що поняттям "податкове законодавство" охоплюються - Конституція України, Податковий кодекс України, Митний кодекс України та інші закони з питань митної справи у частині регулювання правовідносин, що виникають у зв'язку з оподаткуванням ввізним або вивізним митом операцій з переміщення товарів через митний кордон України, чинних міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України та якими регулюються питання оподаткування; нормативно-правових актів, прийнятих на підставі та на виконання ПК та законів з питань митної справи; рішень органів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування з питань місцевих податків та зборів, прийнятих відповідно до ПК.
Якщо міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що містяться в ПК, то застосовуються правила міжнародного договору. Це положення знайшло відображення не лише в ПК, а і у міжнародних договорах по усуненню подвійного оподаткування, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України (перелік таких угод наведено в коментарі до ст. 13 ПК).
Відповідно до частини 2 статті 92 Конституції України податки, збори, податкова система України встановлюються виключно законами України.
До законів з питань митної справи у частині регулювання правовідносин, що виникають у зв'язку з оподаткуванням ввізним або вивізним митом операцій з переміщення товарів через митний кордон України, належить Закон України "Про Єдиний митний тариф".
Серед нормативно-правових актів, прийнятих на підставі та на виконання ПК, в першу чергу слід назвати постанови Кабінету Міністрів України. Наприклад, Порядок подання документів для застосування податкової соціальної пільги, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 р. N 1227; Порядок ввезення на митну територію України техніки, обладнання, устаткування, технічних та транспортних засобів, що використовуються для розвитку виробництва і забезпечення споживання біологічних видів палива, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 18 травня 2011 р. N 581, тощо.
Значний масив нормативно-правих актів, що приймаються на підставі та на виконання ПК, складають акти органів Державної податкової служби України та інших центральних органів виконавчої влади. Серед них - Інструкція про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 17 грудня 2010 р. N 953.