ГЛАВА 22 ОБОВ'ЯЗОК З УТРИМАННЯ ІНШИХ ЧЛЕНІВ СІМ'Ї ТА РОДИЧІВ
ОБОВ'ЯЗОК БАБИ, ДІДА УТРИМУВАТИ ВНУКІВ (СТАТТЯ 265 СК)
1. Баба, дід зобов'язані утримувати своїх малолітніх, неповнолітніх внуків, якщо у них немає матері, батька або якщо батьки не можуть з поважних причин надавати їх належного утримання, за умови, що баба, дід можуть надавати матеріальну допомогу.
Комментарий:
Аліментні зобов'язання виникають між внуками і дідом, бабою як по батьківській лінії, так і по материнській лінії.
Якщо раніше діючий КпШС України спочатку передбачав стягнення аліментів з діда, баби на внуків, коли у них були відсутні батьки, а з 1992 р. у зв'язку з унесенням змін до цього кодексу такий обов'язок був поширений і на внуків, які мають батьків, то нині діючий Сімейний кодекс України в ст. 265 СК чітко виписав це правило. Дід і баба з обох боків (материнського, батьківського) зобов'язані сплачувати аліменти на малолітніх і неповнолітніх внуків за умови:
а) вони не мають батьків — діти-сироти;
б) коли вони мають батьків (одного, двох|. але вони з поважних причин не можуть
надавати дітям належну матеріальну допомогу;
в) дід і баба за своїм матеріальним станом зможуть надавати таку допомогу.
Рішення про стягнення аліментів суд виносить після того, як установить, що
одержання утримання від батьків неможливо з поважних причин, а дід, баба мають достатні кошти для того, щоб платити внукам (внукові) аліменти. У зв'язку з цим необхідно ретельно перевіряти матеріальний стан діда, баби, оскільки покладання на них додаткового тягаря з утримання внуків не повинно істотно відбитися на їх матеріальному стані.
Якщо внуки мають батьків, які з поважних причин не можуть надати своїм дітям належного утримання, то суд повинен ще ретельніше перевіряти, з яких причин батьки не можуть утримувати дітей. Сама по собі відсутність роботи, ухилення від утримання дітей, перебування в місцях позбавлення волі не є поважними причинами, які б надавали право суду для стягнення з діда і баби аліментів на внуків. До поважних причин можні віднести тяжку, тривалу хворобу, каліцтво, яке виключає можливість мати самостійний заробіток (дохід) тощо. При цьому слід мати на увазі, що обоє батьків не можуть надавати допомогу. Якщо батько працює, має заробіток, а мати дитини тяжко хвора, то батько зобов'язаний утримувати дитину, аліменти з діда і баби як допоміжні кошти для утримання дитини законом не передбачені.
При стягненні аліментів з діда, баби не приймається до уваги їх вік, але стан здоров'я враховується.
Аліментні зобов'язання виникають як по материнській лінії, так і по батьківській, і якщо аліменти стягуються з одного боку, наприклад, батьківського, суд повинен мати на увазі і їхню рівну участь в утриманні внуків при визначенні розміру аліментів.
Дід і баба несуть аліментні зобов'язання щодо своїх внуків кожний окремо, і якщо до них обох пред'явлено позов про стягнення аліментів, то суд повинен їх стягнути
з кожного окремо.
Позов про стягнення аліментів розглядається в позовному провадженні за позовом батьків, які не можуть надати дітям допомогу (частіше всього це мати дитини, особи,
з якими проживають діти, опікун, піклувальник, орган опіки та піклування).