В связи с частыми изменениями в законодательстве, информация на данной странице может устареть быстрее, чем мы успеваем ее обновлять!
Eсли Вы хотите найти правильное решение именно своей проблемы, задайте вопрос нашим юристам прямо сейчас.

1. Повнолітні брати, сестри зобов'язані утримувати малолітніх, неповнолітніх братів та сестер, які потребують матеріальної допомоги і якщо вони не мають батьків, чоловіка, дружини або ці особи з поважних причин не можуть надавати їм належного утримання, за умови, що повнолітні брати та сестри можуть надавати матеріальну допомогу.

2. Повнолітні брати і сестри зобов'язані утримувати непрацездатних повнолітніх братів і сестер, які потребують матеріальної допомоги, якщо вони не мають чоловіка, дружини, батьків або повнолітніх дочки, сина, за умови, що повнолітні брати та сестри можуть надати матеріальну допомогу.



Комментарий:

Стаття 267 СК передбачає обов'язок повнолітніх братів, сестер утримувати мало-літніх, неповнолітніх братів та сестер, якщо:

а) вони малолітні і неповнолітні;

б) потребують матеріальної допомоги;

в) вони не мають батьків, чоловіка, дружини, які зобов'язаних утримувати;

г) якщо вони є в наявності, але не можуть надавати їм належного утримання;

д) за умови, що повнолітні брат, сестра можуть надати матеріальну допомогу.

Доказами того, що брати, сестри є малолітніми і неповнолітніми, є свідоцтво про

їх народження, яке заодно є доказом того, що вони брат, сестра повнолітніх братів, сестер. Аліментнозобов'язаними є тільки рідні сестри і брати.

Право на утримання мають лише ті брати і сестри, у яких відсутні батьки, — діти-сироти, неповнолітні — коли відсутні дружина, чоловік (неповнолітні від 14 років можуть бути в зареєстрованому шлюбі).

Якщо є батьки, дружина, чоловік, повинний був надані докази того, що вони за станом здоров'я або за інших поважних причин не можуть надати матеріальну допомогу. Такими доказами можуть бути: довідки медичного закладу про стан здоров'я, довідки пенсійного фонду про розмір пенсії, кошторис затрат на ліки, на сторонній догляд тощо.

Доказами того, що повнолітні брат і сестра можуть надати матеріальну допомогу малолітнім і неповнолітнім братам і сестрам, які потребують цієї допомоги, можуть бути: дані про їх сімейний стан (одинокі, бездітні), дані про заробітки (доходи), про обійману посаду, про підприємницьку діяльність тощо.

Обов'язок утримувати малолітніх, неповнолітніх сестер, братів припиняється з до-сягненням ними повноліття.

Частина 2 ст. 267 СК передбачає право повнолітніх брата, сестри утримувати по-внолітніх братів, сестер, якщо:

а) вони потребують матеріальної допомоги;

б) не мають чоловіка, дружини, батьків або повнолітніх дочки, сина;

в) за умов, що повнолітні брат, сестра можуть надавати матеріальну допомогу.

Повнолітні брат і сестра можуть бути нужденними у випадку досягнення пенсійного

віку (жінка — 55 років, чоловік — 60 років), призначення пенсії по інвалідності І, II і III груп, які визначаються медично-санітарними експертними комісіями (МСЕК), а також за наявності пенсії, яка не перевищує мінімального доходу на одного чоловіка, тобто не забезпечує прожитковий мінімум.

Бути непрацездатним, інвалідом, потребуючим матеріальної допомоги, недостатньо, закон вимагає, щоб ці особи не мали: а) чоловіка, дружини, які зобов'язані їх утримувати; б) батьків, які також повинні їх утримувати; в) а також повнолітніх дочки, сина.

Усі ці обставини суд повинен ретельно перевірити при подачі позову про стягнення

аліментів.

І нарешті, якщо всі ці умови були судом установлені, але повнолітні брат, сестра надали суду докази, що вони не в змозі надати таку допомогу або їх сукупний дохід менше доходу позивача, суд відмовить у позові про стягнення аліментів.

Позивачами у цих справах можуть бути: повнолітні сестра, брат, піклувальник.