1. За наявності підстав, зазначених у статтях 20, 21 і 22 цього Кодексу, суддя, секретар судового засідання, експерт, спеціаліст, перекладач зобов'язані заявити самовідвід.
2. На підставах, зазначених у статтях 20, 21 і 22 цього Кодексу, судді, секретарю судового засідання, експерту, спеціалісту, перекладачу може бути заявлено відвід особами, які беруть участь у справі.
3. Відвід (самовідвід) повинен бути вмотивованим і заявленим до початку з'ясування обставин у справі та перевірки їх доказами. Заявляти відвід (самовідвід) після цього дозволяється лише у випадках, коли про підставу відводу (самовідводу) стало відомо після початку з'ясування обставин у справі та перевірки їх доказами.
Коментар:
Суд і інші суб'єкти цивільних процесуальних правовідносин мають не тільки процесуальні права, але і процесуальні обов'язки. Основним правом і обов'язком суду (судді) є право й обов'язок ухвалити законне й обґрунтоване рішення. Виконанню цього завдання повинні сприяти й інші особи, зазначені в ч. 1 ст. 23 ЦПК. Тому перераховані в ч. 1 ст. 23 ЦПК особи повинні заявити самовідвід у разі, коли є підстави сумніватися в їх об'єктивності при вирішенні справи, а також за наявності інших підстав, зазначених у статтях 20,21,22 ЦПК (див. коментар до статей 20,21,22 ЦПК). Передбачається, що суддя, а також інші особи, перераховані в ст. 23 ЦПК, поінформовані про ці обставини та задоволення самовідводу названих осіб з процесу сприятиме ухваленню законного і обґрунтованого судового рішення. За відсутності самовідводу судді та інших учасників процесу, вказаних в ч. 1 ст. 23 ЦПК, їм на підставах, вказаних в статтях 20, 21, 22 ЦПК (див. коментар до статей 20, 21, 22 ЦПК), може бути заявлений відвід особами, які беруть участь у справі. Самовідвід і відвід повинні бути мотивовані. Заява про самовідвід або про відвід повинна бути зроблена, як правило, до розгляду справи по суті в підготовчій частині судового засідання (див. коментар до ст. 166 ЦПК). Заявити відвід або самовідвід можна і після проведення підготовчої частини судового засідання, але тільки у тому випадку, коли про підстави відводу (самовідводу) стало відомо після початку розгляду справи по суті. Заявити відвід або самовідвід, як випливає із змісту ч. 1 ст. 130 ЦПК, можна у стадії провадження у справі до судового розгляду в попередньому судовому засіданні, оскільки одним із завдань попереднього судового засідання є забезпечення правильного і швидкого вирішення справи.