1. Строк, обчислюваний роками, закінчується у відповідні місяць і число останнього року строку.2. Строк, обчислюваний місяцями, закінчується у відповідне число останнього місяця строку. Якщо закінчення строку, обчислюваного місяцями, припадає на такий місяць, що відповідного числа не має, строк закінчується в останній день цього місяця.
3. Якщо закінчення строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день.
4. Перебіг строку, закінчення якого пов'язане з подією, яка повинна неминуче настати, закінчується наступного дня після настання події.
5. Останній день строку триває до 24 години, але коли в цей строк слід було вчинити процесуальну дію в суді, де робочий час закінчується раніше, строк закінчується в момент закінчення цього часу.
6. Строк не вважається пропущеним, якщо до його закінчення заява, скарга, інші документи чи матеріали або грошові кошти здано на пошту чи передані іншими відповідними засобами зв'язку.
Коментар:
Правильне визначення моменту закінчення процесуального строку має важливе значення, оскільки із закінченням процесуального строку втрачається право особи на здійснення процесуальної дії (див. коментар до ст. 72 ЦПК).
Відповідно до положень статті, що коментується, строк, обчислюваний роками, закінчується у відповідні місяць і число останнього року строку, а строк, обчислюваний місяцями, — у відповідне число останнього місяця строку. При цьому слід пам'ятати правила про початок перебігу даного строку, встановлені ст. 69 ЦПК. Так, наприклад, якщо рішення апеляційного суду було ухвалене 02.10.2006 р., то строк його касаційного оскарження закінчується 03.12.2006 р., оскільки даний строк почав текти з 03.10.2006 р.
Якщо ж закінчення строку, обчислюваного місяцями, припадає на такий місяць, що відповідного числа не має, строк закінчується в останній день цього місяця. Так, якщо рішення апеляційного суду було ухвалене 30.12.2006 р., то строк на його касаційне оскарження закінчується 28.02.2007 р.
Якщо закінчення строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день. Питання про те, які дні є вихідними, святковими і неробочими, вирішується відповідно до норм трудового законодавства України.
Останній день строку триває до 24 годин, але коли в цей строк слід було вчинити процесуальну дію в суді, де робочий час закінчується раніше, строк закінчується у момент закінчення цього часу. У судах, як правило, встанов-люється час, протягом якого канцелярія здійснює прийом громадян, їх заяв і скарг. Це необхідно пам'ятати при визначенні моменту закінчення процесу-ального строку.
Окрім безпосереднього пред'явлення документів, інших матеріалів до суду, закон передбачає можливість їх пересилання поштою або іншими існуючими засобами зв'язку. Строк не вважається пропущеним, якщо до його закінчення заява, скарга, інші документи чи матеріали або грошові кошти здано на пошту чи передані іншими відповідними засобами зв'язку.