1. Суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо:1) задоволено клопотання відповідача, місце проживання якого раніше не було відоме, про передачу справи за місцем його проживання або місцезнаходженням;
2) після відкриття провадження у справі і до початку судового розгляду виявилося, що заяву було прийнято з порушенням правил підсудності;
3) після задоволення відводів (самовідводів) неможливо утворити новий склад суду для розгляду справи;
4) ліквідовано суд, який розглядав справу.
2. У випадках, встановлених пунктами Зі 4 частини першої цієї статті, справа передається до суду, найбільш територіально наближеного до цього суду.
3. Передача справи з одного суду до іншого здійснюється на підставі ухвали суду після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги — після залишення її без задоволення.
4. Забороняється передавати до іншого суду справу, яка розглядається судом, за винятком випадків, встановлених цим Кодексом.
Коментар:
У разі відкриття провадження у справі забороняється, як правило, передавати до іншого суду справу, розгляд якої по суті почато судом, за винятком випадків, передбачених пунктами 1, 2, 3, 4 ч. 1 статті, що коментується. Так, суд першої інстанції передає справу на розгляд до іншого суду, якщо задоволено клопотання відповідача, місце проживання якого раніше було невідоме, і задоволене його клопотання про передачу справи за місцем його проживання або місцезнаходженням. Як було зазначено, згідно зі ст. З Закону України від 11 грудня 2003 р. «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні»1 слід розрізняти місце перебування — адміністративно- територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком менше шести місяців на рік, і місце проживання — адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком понад шість місяців на рік. Якщо відповідачем є юридична особа, то згідно зі ст. 93 ЦК місцезнаходження юридичної особи визначається місцем її державної реєстрації, якщо інше не встановлене законом. Розгляд справи, у якій ухвалою суду першої інстанції відкрито провадження, підлягає передачі до іншого суду, якщо до початку судового розгляду буде встановлено, що заява прийнята з порушенням правил про підсудність (див. коментар до статей 109, 110, 114).
Передача розгляду справи можлива також внаслідок об'єктивних причин, а саме: якщо після задоволення заяви про відведення або самовідвід суддів (див. коментар до статей 20 і 21 ЦПК) неможливо утворити новий склад даного суду для розгляду справи, а також у разі ліквідації даного суду (наприклад, у місті який поділений на райони, райони були укрупнені. Так, у м. Одесі було 8 районів і замість восьми районів стало чотири райони, тобто були ліквідовані чотири районні суди).
У останніх двох випадках, тобто коли неможливо після задоволення заяви про відведення (самовідвід) суддів створити новий суд, а також у разі ліквідації суду, що розглядає справу, відповідно до ч. 2 статті, що коментується, справа передається до суду, найбільш територіально наближеного до цього суду.
Ухвала про передачу справи іншому суду може бути оскаржена окремо від рішення суду в апеляційному порядку (п. 6 ч. 1 ст. 293 ЦПК; див. коментар до ст. 293 ЦПК). Тому відповідно до ч. З статті, що коментується, передача справи з одного суду першої інстанції, відповідно до ухвали якого було відкрито провадження у справі, до іншого суду першої інстанції здійснюється на підставі ухвали суду після закінчення терміну на його оскарження в апеляційному порядку, а у разі подачі апеляційної скарги після залишення її без задоволення.