Письмові докази або протоколи їх огляду оголошуються в судовому засіданні та надаються для ознайомлення особам, які беруть участь у справі, а в необхідних випадках — також експертам, спеціалістам і свідкам. Особи, які беруть участь у справі, можуть давати свої пояснення з приводу цих доказів або протоколу їх огляду. Особами, які беруть участь у справі, з приводу зазначених доказів можуть ставитися питання свідкам, а також експертам, спеціалістам.
Коментар:
Уразі подання заяви про те, що доданий до справи або поданий до суду особою, яка бере участь у справі, для ознайомлення документ викликає сумнів з приводу його достовірності або є фальшивим, особа, яка подала цей документ, може просити суд виключити його з числа доказів і розглядати справу на підставі інших доказів.
Згідно зі статтею, що коментується, до письмових доказів відносяться всякого роду документи, акти, довідки, листування службового або особистого характеру, або виписки з них, що містять відомості, які мають значення для справи (див. коментар до ст. 64 ПЦК).
Письмові докази, надані особами, які беруть участь в справі, оголошуються головуючим в судовому засіданні для ознайомлення всіма вказаними вище особам, а в необхідних випадках — експертами, свідками, спеціалістами, якщо висновки, показання або консультації останніх мають відношення до форми і змісту письмового доказу.
Особи, які беруть участь в справі, можуть висловити свої зауваження, дати пояснення, а також з приводу вказаних доказів ставити питання свідкам, експертам, спеціалістам. Всі необхідні дії повинні бути відображені в протоколі судового засідання.
Особи, які беруть участь в справі, можуть висловити сумнів щодо досто-вірності письмового доказу, або врахувати його фальшивим (див. коментар до ст. 64 ГПК), про що можуть заявити в судовому засіданні. Особа, що надала цей доказ, може просити суд виключити його з числа доказів і розглядати справу на підставі показань свідків, речових доказів тощо.
Письмові докази після їх оголошення і дослідження за ухвалою суду можуть бути долучені до справи. Якщо оригінал письмового доказу або його копія не можуть бути долучені до справи, то в протоколі судового засідання описується його форма, реквізити і детально викладається зміст, підтверджуючий або спростовуючий певні обставини, що мають значення для даної справи.