1. Під час ухвалення рішення суд вирішує такі питання:1) чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги і заперечення, та якими доказами вони підтверджуються;
2) чи є інші фактичні дані (пропущення строку позовної давності тощо), які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження;
3) які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин;
4) яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин;
5) чи слід позов задовольнити або в позові відмовити;
6) як розподілити між сторонами судові витрати;
7) чи є підстави допустити негайне виконання судового рішення;
8) чи є підстави для скасування заходів забезпечення позову.
Коментар:
Коло питань, які необхідно обговорити (обдумати, проаналізувати), ви-значаються кожного разу залежно від справи, обсягу матеріалів, які були об'єктом розгляду суду, тощо. Та все ж законом, а саме ст. 214 ЦПК встанов-лений перелік питань, які суд повинен вирішити в нарадчій кімнаті при ухваленні кожного рішення.
Перш за все суд визначає з позовної або іншої заяви коло тих питань, які поставлені на вирішення суду і які за матеріалами справи підлягають вирішенню. Після цього він виділяє з матеріалів справи фактичні дані, які свідчать про наявність або відсутність обставин, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі факти повинні підтверджуватися використаними в справі засобами доказування: поясненнями сторін, третіх осіб, показаннями свідків, висновками експертів тощо. Тільки після цього дається оцінка доказам.
Досліджуючи на підставі доказів наявність і відсутність юридичних фактів у справі, необхідних для правильного її вирішення, судді керуються нормами матеріального права. Крім того, судом вирішуються і питання застосування норм процесуального права. Особливо якщо є необхідність забезпечити виконання рішення, допустити негайне виконання, розстрочити або відстрочити виконання, розподілити судові витрати і тому подібне.
Після з'ясування питань про наявність юридичних фактів і підтвердження їх доказами, а також встановлення норм права, що підлягають застосуванню, суд приступає до вирішення основного питання, переданого на розгляд суду, — чи підлягає задоволенню позов або заява в порядку окремого провадження і в якому обсязі. Якщо в справі був заявлений зустрічний позов або позов третьої особи з самостійними вимогами, то підлягають вирішенню також питання зустрічного позову, позову третьої особи з самостійними вимогами.