1. Справа розглядається апеляційним судом за правилами, встановленими для розгляду справи судом першої інстанції, з винятками і доповненнями, встановленими цією главою.2. Суддя-доповідач доповідає зміст рішення (ухвали), яке оскаржено, доводи апеляційної скарги, межі, в яких повинні здійснюватися перевірка рішення (ухвали), встановлюватися обставини і досліджуватися докази.
3. Після доповіді судді-доповідача пояснення дає особа, яка подала апеляційну скаргу. Якщо апеляційні скарги подали обидві сторони, — першим дає пояснення позивач. Далі дають пояснення інші особи, які беруть участь у справі.
4. Закінчивши з'ясування обставин і перевірку їх доказами, апеляційний суд надає особам, які беруть участь у справі, можливість виступити у судових дебатах в такій самій послідовності, в якій вони давали пояснення.
5. На початку судового засідання суд може оголосити про час, який відводиться для судових дебатів. Кожній особі, яка бере участь у розгляді справи в апеляційному суді, надається однаковий проміжок часу для виступу.
6. Після закінчення дебатів суд виходить до нарадчої кімнати.
7. У разі потреби під час розгляду справи може бути оголошено перерву або розгляд її відкладено.
Коментар:
Як було зазначено, під час розгляду справи в апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішень суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції, так звана неповна апеляція (див. коментар до ст. 303 ЦПК)2.
В апеляційному порядку справа розглядається по суті. Тому, відповідно до ч. 1 статті, що коментується, справи розглядаються апеляційним судом за правилами, встановленими для розгляду справи в суді першої інстанції з ви-ключеннями й доповненнями, встановленими для розгляду справ судом апе-ляційної інстанції. Розгляд справи в суді апеляційної інстанції, так само як і в суді першої інстанції, відбувається в судовому засіданні, яке складається з чотирьох взаємопов'язаних частин, що змінюють одна одну, кожна з яких має свої специфічні завдання, свій зміст, місце в судовому розгляді і призначена для з'ясування певного кола питань. Підготовча частина судового засідання покликана визначити, чи є необхідні умови для розгляду в даному судовому засіданні справи в апеляційному порядку.
Справа в апеляційному порядку розглядається колегією суддів судової палати у цивільних справах у складі трьох суддів (див. коментар до ч. З ст. 18 ЦПК).
Підготовча частина судового засідання суду апеляційної інстанції, так само як і підготовча частина судового засідання суду першої інстанції, починається з оголошення головуючого відкриття судового засідання і оголошення про те, яка справа розглядатиметься (ч. 1 ст. 163 ЦПК), а також про те, хто подав апеляційну скаргу, на яке судове рішення. Секретар судового засідання доповідає суду, хто з викликаних у справі осіб з'явився в судове засідання, та повідомляє причини їх неявки, якщо вони відомі. Відповідно до ст. 305 ЦПК апеляційний суд відкладає розгляд справи в разі неявки у судове засідання особи, яка бере участь у справі, щодо якої немає відомостей про вручення їй судової повістки, або за її клопотанням, коли повідомлені нею причини неявки буде визнано судом поважними. Неявка сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про час і місце розгляду справи, не перешкоджає розглядові справи. Головуючий оголошує склад суду, а також прізвище експерта, перекладача, спеціаліста, секретаря судового засідання і роз'яснює особам, які беруть участь у справі, право заявляти відводи. У підготовчій частині судового засідання колегія суддів судової палати у цивільних справах, що розглядає апеляційну скаргу, має розглянути заяви і клопотання осіб, які беруть участь у справі, а також повинна розгляд справи по суті розпочинати з доповіді судді-доповідача, який доповідає зміст рішення (ухвали), яке оскаржено, доводи апеляційної скарги, межі, в яких повинні здійснюватися перевірка рішення (ухвали), встановлюватися обставини і досліджуватись докази, з'ясувати можливість розгляду справи в разі неявки викликаних в судове засідання свідків, експерта, спеціаліста, перекладача (див. коментар до ст. 170 ЦПК).
Під час розгляду справи по суті, після доповіді судді-доповідача пояснення дає особа, яка подала апеляційну скаргу. Якщо апеляційні скарги подали обидві сторони, то першим дає пояснення позивач. Далі дають пояснення інші особи, які беруть участь у справі.
Після пояснення сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, судова колегія палати у цивільних справах апеляційного суду досліджує інші докази (може допитувати свідків експертів, досліджувати письмові й речові докази).
Закінчивши з'ясування обставин і перевірку їх доказами, апеляційний суд переходить до судових дебатів, надає особам, які беруть участь у справі, мож-ливість виступити у судових дебатах в такій самій послідовності, в якій вони давали пояснення. На початку судового засідання суд може оголосити про час, який відводиться для судових дебатів. Кожній особі, яка бере участь у розгляді справи в апеляційному суді, надається однаковий проміжок часу для виступу в судових дебатах.
Після закінчення дебатів суд виходить до нарадчої кімнати для ухвалення рішення чи постановлення ухвали.
У разі потреби під час розгляду справи може бути оголошено перерву або розгляд її відкладено.
В апеляційній інстанції справа, як було зазначено, розглядається колегією суддів у складі трьох суддів, з яких головуючий визначається в установленому законом порядку (див. коментар до ч. 3. ст. 18 ЦК). Питання, що виникають під час розгляду справи колегією суддів, вирішуються більшістю голосів суддів. Головуючий голосує останнім.