1. Про прийняте рішення (ухвалу) суд касаційної інстанції у судовому засіданні оголошує особам, які беруть участь у справі (ст. 347 ЦПК у редакції Закону України від 16 березня 2006 р. «Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України щодо касаційного провадження»)1.
Коментар:
Як було зазначено, стадія перегляду рішень і ухвал суду першої інстанції, які набрали законної сили, складається з чотирьох взаємопов'язаних частин, що змінюють одна одну, кожна з яких має свої специфічні задачі, свій зміст і призначена для вирішення певного кола питання. Це такі частини: а) відкриття стадії перегляду рішень і ухвал суду першої інстанції, які набрали законної сили, а також рішень і ухвал суду апеляційного суду в касаційному порядку; б) підготовка справи до касаційного розгляду; в) судовий розгляд; г) ухвалення і оголошення рішення або ухвали судом касаційної інстанції.
Зміст ухвали суду касаційної інстанції передбачений ч. 1 ст. 345 ЦПК у ре-дакції Закону України від 16 березня 2006 р. «Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України щодо касаційного провадження»2; а зміст рішення суду касаційної інстанції передбачений в ст. 346 ЦПК у редакції цього ж Закону України. Нова редакція ч. 1 ст. 345 і ст. 346 ЦПК не містить найменувань частин ухвали і рішення суду касаційної інстанції. Як було зазначено (див. коментар до статей 345, 346 ЦПК), ці зміни навряд чи можна визнати доцільними. В ухвалі і рішенні суду першої інстанції (статей 210 і 215 ЦПК) і в ухвалі і рішенні апеляційного суду (статей 315 і 316 ЦПК) збережено найменування частин (див. коментар до статей 210, 215, 315 і 316 ЦПК). Фактично в новій редакції ч. 1 статті 345 ЦПК зміст пунктів ухвали касаційного суду, які належать до певної частини ухвали, залишився. Так, пункти 1—3 належать до вступної частини ухвали, пункти 4—6 - до описової частини ухвали, п. 7 належить до мотивувальної частини ухвали, а п. 8 — до резолютивної частини ухвали. Фактично і в новій редакції ст. 346 ЦПК зміст пунктів рішення касаційного суду, що належать до певної частини рішення, залишився. Так, пункти 1—3 належать до вступної частини рішення, пункти 4—6 — до описової частини рішення, пункти 7—9 — до мотивувальної частини рішення, п. 10 — до резолютивної частини рішення. Як випливає зі змісту ст. 333 ЦПК (у редакції Закону України від 8 вересня 2005 р.
«Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»)1, суд касаційної інстанції ухвалює рішення і постановляє ухвали у складі п'яти осіб (див. ко-ментар до ст. 333 ЦПК). Відповідно до змісту ст. 19 ЦПК питання, що вини-кають під час розгляду справи колегією суддів, вирішуються більшістю голосів суддів. Головуючий голосує останнім. При прийнятті рішення з кожного питання жоден із суддів не має права утримуватися від голосування та підписання рішення чи ухвали. Суддя, не згодний з рішенням, може письмово викласти свою окрему думку. Цей документ не оголошується в судовому засіданні, приєднується до справи і є відкритим для ознайомлення (див. коментар до ст. 19 ЦПК). Відповідно до змісту ст. 209 ЦПК, суди ухвалюють рішення іменем України негайно після закінчення судового розгляду. Рішення суду ухвалюється, оформлюється і підписується в нарадчій кімнаті суддею, а в разі колегіального розгляду — суддями, які розглядали справу. У виняткових випадках залежно від складності справи складання повного рішення може бути відкладено на строк не більше ніж п'ять днів з дня закінчення розгляду справи, але вступну і резолютивну частини суд повинен проголосити в тому самому засіданні, в якому закінчився розгляд справи. Проголошені вступна і резолютивна частини рішення мають бути підписані всім складом суду і приєднані до справи.
Відповідно до статті, що коментується, суд касаційної інстанції у судовому засіданні оголошує особам, які беруть участь у справі, рішення суду або його вступну і резолютивну частини негайно після закінчення судового розгляду і публічно, крім випадків, встановлених ЦПК. Головуючий пояснює зміст рішення, порядок і строк його оскарження. У разі оголошення в судовому засіданні тільки вступної і резолютивної частин судового рішення суд повідомляє, коли особи, які беруть участь у справі, зможуть ознайомитись з повним рішенням суду.
Відповідно до ч. З ст. 6 ЦПК закритий судовий розгляд допускається у разі, якщо відкритий розгляд може привести до розголошення державної або іншої таємниці, яка охороняється законом, а також за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, з метою забезпечення таємниці усиновлення, запобігання розго-лошенню відомостей про інтимні чи інші особисті сторони життя осіб, які беруть участь у справі, або відомостей, що принижують їх честь і гідність.