1. Заходами процесуального примусу є встановлені цим Кодексом процесуальні дії, що застосовуються судом до осіб, які порушують встановлені в суді правила або протиправно перешкоджають здійсненню цивільного судочинства.2. Заходи процесуального примусу застосовуються судом негайно після вчинення порушення шляхом постановлення ухвали.
Коментар:
Кожна галузь права має власні засоби забезпечення правових вимог. Не-зважаючи на те, що за порушення норм цивільного процесуального права за-конодавством передбачені різні види юридичної відповідальності (адміні-стративна, кримінальна), цивільне процесуальне законодавство містить норми і про суто процесуальні заходи примусового характеру.
Розділ 9 ЦПК України «Заходи процесуального примусу» містить в собі ряд дій примусового характеру, які можуть застосовуватися судом для забезпечення нормального перебігу судочинства у цивільній справі.
Відповідно до частини 1 коментованої статті заходами процесуального при-мусу є встановлені цивільним процесуальним кодексом процесуальні дії, що за-стосовуються судом до осіб, які порушують встановлені в суді правила або що протиправно перешкоджають здійсненню цивільного судочинства.
Згідно з ч. 2 комментованної статті застосування судом заходів процесу-ального примусу, направлене на припинення правопорушення, відновлення порушеного права і забезпечення виконання обов'язку.