1. Скаргу може бути подано до суду:у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав чи свобод;
у триденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав чи свобод, у разі оскарження постанови про відкладення провадження виконавчих дій.
2. Пропущений з поважних причин строк для подання скарги може бути поновлено судом.
Коментар:
Стаття, що коментується, встановлює строки для реалізації права на звер-нення до суду заінтересованої особи зі скаргою на рішення, дії чи бездіяльність державного виконавця або інших посадових осіб органів державної виконавчої служби у зв'язку з примусовим виконанням судових рішень, які за своєю правовою природою є імперативними.
Правило про те, що скаргу може бути подано до суду в десятиденний строк зі дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатись про порушення її прав або свобод, є загальним. Аналіз окремих норм Закону України «Про виконавче провадження», зокрема ч. 7 ст. 17; ч. 7 ст. 24; ч. З ст. 37; ч. 4 ст. 40; ч. З ст. 40і; ч. 6 ст. 42; ч. 5 ст. 45; ч. 5 ст. 46; ч. З ст. 55; ст. 59; ч. 2 ст. 87 та інших, також свідчить про те, що встановлено десятиденний строк оскарження рішень, дій або бездіяльності посадових осіб державної виконавчої служби.
За загальним правилом, обчислення строків для оскарження виконавчих дій або відмови в їх здійсненні у виконавчому провадженні починається не з
моменту ухвалення відповідної постанови державним виконавцем, а з моменту отримання його заінтересованою особою.
Разом із тим, Закон України «Про виконавче провадження» в окремих ви-падках установлює спеціальний порядок обчислення строків для звернення заявника із скаргою до суду. Так, відповідно до ч. 4 ст. 26 постанову про від-мову у відкритті виконавчого провадження може бути оскаржено заявником начальнику відповідного відділу державної виконавчої служби або до суду в десятиденний строк, який обчислюється з моменту її отримання. Згідно ж із ч. 4 ст. 57 Закону державний виконавець про оцінку арештованого майна по-відомляє сторони, які мають право оскаржити оцінку майна до суду в десятиденний строк з дня отримання повідомлення.
Отже, у випадках, установлених Законом України «Про виконавче прова-дження», має застосуватись спеціальний порядок обчислення строків звернен-ня заявника зі скаргою до суду, а не загальні правила, встановлені ст. 385 ЦПК.
Тільки в разі оскарження постанови державного виконавця про відкладення проведення виконавчих дій (ч. З ст. 32 Закону України «Про виконавче провадження») скарга заінтересованою особою може бути подана до суду у триденний строк від дня, коли вона дізналося або повинна була дізнатись про порушення її прав або свобод.
Строки для звернення заявника зі скаргою до суду, встановлені в ч. 1 ст. 385 ЦПК, є процесуальними, у зв'язку з чим їх пропуск не є підставою для відмови у прийнятті скарги, оскільки вони можуть бути відновлені судом у порядку, встановленому ст. 73 ЦПК, у разі, якщо суд установить поважність причин їх пропуску.
Скарга, подана до суду після закінчення строку, встановленого в ч. 1 ст. 385 ЦПК, залишається без розгляду, якщо суд за клопотанням заявника не встановить підстав для його відновлення.