До якого майбутнього слід готуватися обом сторонам ринку праці? Наскільки гнучкими і мобільними доведеться бути як роботодавцям, так і співробітникам, щоб прийняти виклик часу і зберегти свою конкурентоспроможність? На ці питання намагалися відповісти експерти HR-Форуму, який пройшов у Києві (в готелі «Прем'єр Палас») 6 липня. Організаторами заходу виступили компанії Adecco, Ernst & Young та kmbs за інформаційної підтримки European Business Association і порталу rabota. ua. В рамках зустрічі українські HR-и і гості з-за кордону обговорили як локальні, так і міжнародні HR-тренди. Модерувала дискусію Діана Чернявська, керівник Soft Skills Center kmbs.
Відкрив захід Даріуш Птак, генеральний директор Adecco Ukraine. Він запропонував аудиторії ознайомитися з цілим рядом соціально-економічних факторів, які, за даними соціальних досліджень Adecco Institute, вплинуть на глобальний ринок праці. Також спікер звернув увагу на те, які нові ролі в суспільстві та стилі життя (Life Styles) придбають популярність - адже це теж зробить істотний вплив на кадровий ринок. Так, за словами Даріуша, в соціумі вже зараз все більш поширеними стають такі категорії, як: CommuniTeens (або «цифрове покоління»), Inbetweens, Young Globalists (люди підліткового та пост-підліткового віку); Latte Macchiato Families, Tiger Ladies, Super Daddies, Network-Families (середні вікові категорії); Silverpreneures і Super Grannies (люди пенсійного віку). А значить, щоб «достукатися» до кожної з цих ролей, наймати і утримувати найкращі таланти, компанії змушені будуть придумувати нові підходи і пропонувати їм унікальні можливості.
Тему змін, до яких слід готуватися компаніям, продовжила Корінн Ріпош, директор з продажу Adecco Group. Позицію ж нового покоління висловив Ярослав Каплан, менеджер міжнародної студентської програми SIFE Україна, відзначивши: активні молоді люди сьогодні готові бути максимально гнучкими, поєднуючи роботу і навчання, щоб отримати більше можливостей надалі.
Експерти відзначили, що в світі одним з рішень для управління ситуацією на ринку праці стає модель тимчасового працевлаштування. Однак чи готова до неї Україна? Як з точки зору культури компаній, що працюють на території нашої країни, якості їх менеджменту, так і з точки зору закону? Поглядами на перші два аспекти поділилися HR-практики - Валерій Кушніренко, директор з персоналу «PZU Україна», Юлія Фірсова, HR-менеджер FIEGE Ukraine, Олена Єфремова, керівник відділу персоналу компаній «Хенкель» в Україні, і Олена Горбенко, HR Manager IBM Ukraine. Про те, наскільки тимчасове працевлаштування обгрунтоване з точки зору українського законодавства, і про те, чи є необхідність і можливість це законодавство змінювати, повідала Оксана Лапій, старший консультант Ernst & Young.